Példátlan módon lelassult a gazdaság

A magyar gazdaság növekedési üteme idén tovább lassult, s a külgazdasági egyensúly romlása felerősödött. Gondot okoz, hogy a behozatal magasabb ütemben emelkedik, mint a kivitel szintje – áll a GKI Gazdaságkutató Rt. legfrissebb elemzésében. Az anyag szerint jövőre az éves drágulás mértéke 6,2 százalék lesz, ám 2004 első hónapjaiban az infláció elérheti a 7 százalékot is.

2003. 10. 13. 14:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi és hazai gazdasági folyamatok az idei év első felében kedvezőtlenebbek voltak a kül- és belföldi várakozásoknál. Ráadásul a korábban 2003 második felére várt élénkülés késik és idén csak szerény lesz – derül ki a GKI prognózisából. A gazdaságkutató cég szerint az év egészében az előző évekhez képest igen szerény, mindössze 2,8 százalékos fejlődés várható. Ez az ütem 1996 óta a leglassúbb – figyelmeztetnek az intézet szakértői.

A folyó fizetési mérleg az áruforgalomnál nagyobb mértékben romlik, a deficit hozzávetőleg 4,3 milliárd euró, a GDP közel 6 százaléka lesz. Ez – más közép-európai országokhoz hasonlóan – igen magas. Problémát okoz továbbá az is, hogy az ország nettó külföldi adóssága nő. Az infláció a nyár óta ismét emelkedik – hívják fel a figyelmet a GKI kutató, akik szerint a költségvetési túlköltekezés és a forint lerétékelődése árszintnövelő folyamatokat indított be. Az éves átlagos fogyasztói árindex 4,8 százalék körül alakul, de az év végén a drágulás mértéke ennél magasabb, csaknem 5,3 százalék lesz, s tovább emelkedik.

A nyári szerencsétlen forintleértékelés nyomán kialakult kamatok még az emelkedő inflációs várakozásokhoz képest is irreálisan magasak, de megkopott a bizalmi tőke, illetve a fiskális és monetáris politika együttműködésének nehézségei miatt az év végéig azok is maradnak.

Magyarország 2004. május 1-jén az átlagosnál rosszabb helyzetben csatlakozik az Európai Unióhoz. Mivel a gazdasági integrálódás már több mint egy évtizede tart, a belépés nem változtat lényegesen a jövő évi konjunktúrán. A GKI anyaga szerint a hazai konjunkturális változások jelenleg nem kedvezőek. A fogyasztói bizalmi index folyamatosan romlik, mivel az emberek félnek a reáljövedelem-emelkedés bejelentett fékezésétől, a foglalkoztatás romlásától. 2004-ben a költségvetési kiígazítás folytatódik; a deficit a GDP 4,3 százaléka körül várható. A lakosság jövedelmének növekedés számottevően lassul. A bruttó átlagbérek mintegy 8 százalékkal, a nettó keresetek 7-7,5 százalékkal nőnek, így a reálbér csak 1 százalékkal emelkedik. Számítások szerint az áruforgalom deficitje 5,4 milliárd, a folyó fizetési mérleg hiánya 4,6 milliárd euróra emelkedik, ez utóbbi a GDP arányában 5,6 százalékra való csökkenést jelent. Bár a GKI erősödő működőtőke-beáramlással kalkulál, ez sem fogja fedezni a hiányt: így az ország nettó külföldi adóssága tovább, a GDP 26-27 százalékára emelkedik.

Az erősödő inflációs nyomás következtében, továbbá az energiaár-emelések, az EU-csatlakozás kapcsán évekkel ezelőtt vállalt forgalmi adó változtatások és a költségvetési kényszerből adódó további adó- és árlépések nyomán az infláció 2004 első három hónapjában jelentősen gyorsul. A következő év első felében 6,5-7 százalék közé emelkedik. Az éves átlagos árszínvonal-emelkedés 6,2 százalék lesz a GKI kutatása alapján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.