Azt követően, hogy Magyarország májusban az Európai unió tagjává válik, Draskovics Tibor kezdeményezi a belépést az Európai Unió árfolyamrendszerébe, az ERM II-be – közölte a kijelölt pénzügyminiszter sajtótájékoztatóján. Hangsúlyozta azt is, kiegyensúlyozott kapcsolatra törekszik a Magyar Nemzeti Bankkal, folyamatos konzultációkra van szükség az összehangolt gazdaságpolitika megvalósulása érdekében.
Draskovics Tibor közölte: az államháztartás ez évi hiánya a múlt évi magasabb bázis miatt az eredetileg tervezett 3,8 százaléknál magasabb lesz, valószínűleg eléri a 4,6 százalékot. Emellett a költségvetési költekezés kézben tartása érdekében a múlt évben már előirányzott 35 milliárd forintos kiadáscsökkentésen túl további 120 milliárd forintos takarékossági programot jelentett be.
Kifejtette: hivatalba lépését követően külső szakértők bevonásával áttekinti több költségvetési intézmény működését. – Arra van szükség, hogy a központi intézmények működése hatékonyabbá, olcsóbbá váljon. Nem engedhető meg pazarló központi rendszerek működtetése. Az uniós csatlakozást követően Magyarország még erősebb versenyhelyzetbe kerül, a túlzott állami költekezés veszélyezteti az ország felzárkózását – hangoztatta Draskovics.
- Valami ilyesmire lehetett készülni, ahhoz azonban, hogy a piac teljesen megnyugodjon, még további részletek ismerete szükséges – mondta Vojnits Tamás, az OTP Bank Rt. vezető elemzője a pénzügyminiszter-jelölt bemutatkozó sajtótájékoztatóján elhangzottakról. Az elemző hangsúlyozta: fontos, hogy a várható államháztartási hiányra 4,6 százalékot jelölt meg az új pénzügyminiszter, mert ez egy reálisabb terv, és összhangban van a piac eddigi prognózisaival. Ugyanakkor negatív elem, hogy a magasabb hiány egy lazább fiskális politikára utal. Ez egyfajta gazdaságpolitikai váltást jelenthet – tetet hozzá Vojnits.
Az elemző szerint egyelőre nem igazán értékelhető a bejelentett további 120 milliárd forintnyi takarékossági intézkedés, illetve, hogy az milyen összefüggésben áll az új hiánycéllal. Ugyancsak nem derült ki, hogy az eurócsatlakozás 2008-as dátumával pontosan mi történik, mindenesetre valószínű, hogy a piacok egy esetleges eltolás következményeit fogják beárazni a közeljövőben. Az OTP Bank vezető elemzője szerint ellentmondásos, hogy miközben a 2008-as dátum esetleges eltolásáról esik szó, a pénzügyminiszter-jelölt ismételten kiállt az ERM II-es árfolyamrendszerhez csatlakozás időpontja mellett.
- Pozitív üzenet a befektetőknek, hogy Draskovics Tibor kijelölt pénzügyminiszter 4,6 százalékos GDP-arányos hiányra emelte a korábbi 3,8 százalékos előrejelzést, amely egyébként szakértők szerint irreális volt – mondta Nyeste Orsolya, a Postabank Rt. szakértője. Kevésbé jó hír viszont az, hogy a költségvetési hiány további növelését helyezte kilátásba – tette hozzá a szakértő.
A bankközi devizapiacon kedden a kijelölt pénzügyminiszter programbeszéde alatt éppoly kevéssé volt egyértelmű a piaci tendencia, mint a 15 órakor kezdődött sajtótájékoztató előtt. A mintegy félórán keresztül tartó beszéd alatt 267,50 és 269,20 forint között mozgott az euró árfolyama – értesült az MTI-ECO. Négy óra után érezhetően erősödött a forint: az euróval 267,80/268,50 forinton kereskedtek, ami a nap folyamán az addigi leggyengébb euro árfolyam volt. A forint ekkor 5,03 százalékon állt a sáv erős oldalán szemben az előző napi 4,73 százalékkal. A kereskedők azonban úgy vélik, hogy hosszabb időbe telhet az elhangzottak értékelése a piacon, mivel a pozitív és negatív híreket egyaránt tartalmazott a kijelölt pénzügyminiszter beszéde.
Magyar Péter embere összefogást sürget Gyurcsányékkal - videó