Kivonul az élelmiszeriparból a Wallis

A több mint ötezer főt foglalkoztató Wallis Rt. kivonul az élelmiszer-feldolgozó iparból – derül ki a cég tegnapi sajtóközleményéből. A Wallis azt követően döntött így, hogy a tulajdonában lévő több milliárd forinttal eladósodott Hajdú-Bét közgyűlése úgy döntött: felszámolási eljárást kezdeményez saját maga ellen.

2004. 01. 29. 7:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egykori Barnevál vagyonán alakult Hajdú-Bét tízéves története során többször került nehéz helyzetbe. Az utolsó nagy válság 97-98-ban volt, amikor is adósság fejében banki tulajdonba, majd a Wallis Rt. portfoliójába került. A Wallis – a fejlesztésekre fordított pénzek, feltőkésítés és egyéb tranzakciók miatt – több mint ötmilliárd forint befektetési veszteséget szenvedett el a Hajdú-Bét révén, s arra sincs reménye, hogy tulajdonosi hitelei megtérüljenek – áll a Wallis közleményében. Mindezeken túl helyt kell állnia az elmúlt években a Hajdú-Bét által felvett kölcsönök biztosítékául a hitelező bankok felé vállalt kezességéért is. Ekkora összeg elvesztése után a Wallis Rt nem bízhat abban, hogy az élelmiszer-feldolgozó ipari tevékenysége eredményesen, a megtérülés reményében fenntartható.

A közlemény szerint a Hajdú-Bét üzleti és jogi eszközökkel már nem kezelhető állapotba jutott ez év elejére, a hitelező bankok és az APEH egyébként jogszerű akciói nyomán pedig cselekvési tere is beszűkült és nem képes eleget tenni fizetési kötelezettségeinek. Mivel a kötelezettségek kifizetésének egyetlen forrása a cég vagyona, az erre alkalmas jogi megoldás egy gyors felszámolás lehet. A közlemény hangsúlyozza: a cég vezetősége és a tulajdonosok a felszámolás kezdetétől a kötelezettségek teljesítéséről döntést nem hozhatnak, e tárgyban a kinevezett felszámolós rendelkezik kizárólagos jogkörrel.

A Hajdú-Bét Rt vezetése ugyancsak sajtóközleményben értékelte a kialakult helyzetet; megállapította, hogy a nemzeti valuta 2003 évi árfolyamromlása önmagában egymilliárd forint veszteséget okozott a cégnek, ami csak tetézte azt a bajt, hogy a legfőbb piacnak számító Németországban és Ausztriában az előző évi árszint hatvan százalékára zuhant a feldolgozott vízi szárnyas termékek ára. A válság kezelésére 2003-ban második felében reorganizációs és hitelezővédelmi programot dolgoztak ki és megpróbálták a helyzetet normalizálni. A program keretében bérbe adták a debreceni és a mezőkovácsházi gyártelepeket és ezzel döntéssel biztosítható volt a cég alkalmazottainak hosszú távú foglalkoztatása, illetve a januárban esedékes munkabérek kifizetése. (A debreceni vágóhidat, ami Magyarország egyetlen minden minőségi szabványnak megfelelő baromfi feldolgozója, december óta a Bábolna Rt. bérli.) A közlemény szerint a reorganizációs programnak a banki hitelszerződések felmondása és az APEH által megindított végrehajtás vetett véget.

A társaság szerint a gyors, szakszerű felszámolás a hitelezői kör túlnyomó részének – ideértve a kistermelői kört is – jó esélyt nyújt a kifizetésre. Ezzel valószínűleg nem minden kistermelő ért egyet, mert néhány héttel ezelőtt a cég ismeretlen vezetői ellen rendőrségi feljelentést tettek jelentős kárt okozó csalás miatt. A feljelentést a rendőrség ugyan elutasította azzal az indokkal, hogy a négy feljelentő tízmillió forintos követelésére a Hajdú-Bét 6 milliárd forintos jegyzett tőkéje elegendő fedezetet nyújt, az ügyészség azonban a termelők panasza nyomán elrendelte a nyomozást.

Gazdasági szakértők szerint a csalás mellett a csőd bűntett gyanúja is felmerülhet a Hajdú-Bét kapcsán. A cég képviselői ugyanis akkor is kötöttek termeltetői szerződéseket, illetve vettek át szállítmányokat mind a liba-, mind a csirketartóktól, amikor már teljesen nyilvánvaló volt, hogy a társaság fizetésképtelen. Elemzők elgondoltatónak tartják azt is, hogy Magyarország 56 baromfifeldolgozójából mindössze 2 zárta veszteséggel a 2003-as évet, az egyik a Hajdú-Bét Rt volt, amely 7 milliárd forint veszteséget könyvelt el tavalyra, a másik pedig a Bábolna Rt, ami 2 milliárdos mínusszal zárt.

Az első fogon – szállítói kezdeményezésre – már felszámolásra ítélt társaság libatartói többszöri eredménytelen tárgyalási kísérlet és demonstráció után tegnap újra Németh Imréhez fordultak, kezdeményezze, hogy az állam vállalja át a Hajdú-Bét
szállítói tartozásait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.