A két nevet tartalmazó javaslat szigorúan szakmai alapon született, és részletes indoklást is tartalmaz – mondta a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke. A főbíró az általa javasolt két jogászt nem kívánta megnevezni.
Magyarországot négy uniós poszt illeti meg a csatlakozás pillanatától: meg kell nevezni az Európai Bizottság magyar tagját (mandátuma novemberig tart), az Európai Közösségek Bíróságának egy tagját, az EU elsőfokú bíróságának egy tagját, valamint az Európai Számvevőszékbe jelölt személyt. A kormányszóvivő csütörtökön közleményben tájékoztatta az MTI-t arról, hogy Medgyessy Péter miniszterelnök szakmai véleményt kért Lomnici Zoltántól a luxembourgi székhelyű Európai Bíróság, valamint az Elsőfokú Bíróság magyar tagjának kijelöléséhez.
Az MTI-nek több magát megnevezni nem kívánó kormányzati tisztviselő azt mondta, hogy a miniszterelnök Balázs Péter uniós nagykövetet jelölné az Európai Bizottság magyar tagjának, vagyis az első magyar EU-biztosnak. A kormányfő továbbá Juhász Endre EU-koordinációs tárca nélküli minisztert látná szívesen a luxembourgi székhelyű Európai Bíróságban, az Elsőfokú Bíróság magyar tagjának pedig Czúcz Ottó alkotmánybírót jelölné – közölték a tisztviselők. Egy magát megnevezni nem kívánó szabad demokrata politikus azt mondta, hogy az SZDSZ-nek Czúcz Ottó jelölésével kapcsolatban fenntartásai vannak; az Elsőfokú Bíróságba a párt „saját jelöltet” küldene.
A kisebbik kormánypárt egyik meghatározó politikusa közölte: ebben az ügyben a jövőben több egyeztetés is várható. Elmondta, hogy ezeken a tárgyalásokon feltehetőleg szóba kerül az MSZP EP-listáján szereplő Lévai Katalin esélyegyenlőségi tárca nélküli miniszter és Juhász Endre utódlásának kérdése is. Az EU-posztokról a külügyminiszter az európai uniós ügyek koordinációjáért felelős tárca nélküli miniszter, Juhász Endre bevonásával hétfőn konzultál a parlamenti pártokkal. A kormányfő egyúttal Kovács Árpádtól, az Állami Számvevőszék elnökétől az Európai Számvevőszék magyar tagjának kijelöléséhez kért szakmai véleményt. Divinyi Péter, az Állami Számvevőszék sajtótitkára az MTI-vel azt közölte: megtették javaslatukat, ám azt a kormányfő döntéséig nem kívánják nyilvánosságra hozni.
Lefüleltük Geszti Péter körmönfont támadását Orbánék ellen