Sydney után már csak a Magyar Olimpiai Bizottság oszt, 2001-ben 1,204, 2002-ben 1,204, 2003-ban 1,575, 2004-ben pedig 1,843 milliárd forintot. Az összeg az inflációt is beleszámítva emelkedett valamelyest, igaz, így sem éri el az Európában megszokott átlag felét sem.
ATLÉTIKA
Ahhoz képest, hogy a magyar olimpiai küldöttség legnagyobb létszámú csapata az atlétáké lesz – valószínűleg több mint harminc fő –, a szövetség az idén csak negyvenmillió forintot fordíthat az athéni felkészülésre. Négy évvel ezelőtt annyival jobb volt a helyzet, hogy az anyagilag is sikeres 1998-as, budapesti Európa-bajnokság nyereségéből negyvenmillió forintot elkülöníthettek a válogatottra. Eddig 26 atlétánk teljesítette az indulási szintet, őket nem egyformán támogatják. A három kiemelt – a távolugró Vaszi Tünde, a kalapácsvető Annus Adrián és a diszkoszvető Fazekas Róbert – személyenként 400 ezret költhet az olimpiai felkészülésre, a további tizenöt A szintes versenyző 240 ezer forintot kap, míg a B szintesek 200 ezerből gazdálkodhatnak. Érdekesség, hogy ez utóbbi csoportba tartozik az olimpiai bajnok Kiss Balázs és a tízpróbázó Zsivótzky Attila is, mindketten elismert atléták. A szövetségnek a tavalyi sikeres világbajnoki szereplés után is szűkösek az anyagi lehetőségei, a kapott támogatást nagyon be kell osztani ahhoz, hogy a versenyzők megfelelően fel tudjanak készülni Athénra.
BIRKÓZÁS
„Azt nem állítom, hogy elegendő a pénz, abból sosem elég, azt viszont aláhúzom, hogy a 92 millióval tisztességes összeget juttatott a számunkra a MOB a rendelkezésére álló keretből” – jelentette ki Gáspár Tamás. A szövetség főtitkára szerint a tökéletes, tehát gond nélküli olimpiai felkészüléshez mintegy 150-160 millióra lenne szükség, ennyi nincs, ezért támogatók, szponzorok segítségével próbálják meg kiegészíteni a központilag kapott összeget. A jelen állás szerint hat magyar birkózó – három-három kötött- és szabadfogású – olimpiai résztvevő. Gáspár Tamás azt reméli, hogy a meglévő hat kvótás mellé még legalább négy birkózó csatlakozik. Az olimpiára kvalifikáló viadalok többsége Európában lesz – ez könnyebbség –, a helyszínek közül csak Üzbegisztán és Tunézia esik távolabb. A korábbiakhoz képest ugyanakkor pluszköltséget jelent, hogy a férfiak mellett a nőket is támogatnia kell a szövetségnek, amire viszont nincs megfelelő fedezet, pontosabban, így a meglévő pénzből kell lecsípni a menedzselésükre.
CSELGÁNCS
A sportágnak 56 millió forintos támogatás jut az olimpia évében, ebből 12 millió értékben a Sportfólió Kht. segít. A dzsúdósok kvalifikációs versenysorozata hosszú, sokversenyes, ebből fakadóan igencsak drága. A válogatók Moszkvában kezdődtek el, s egészen a májusi Európa-bajnokságig tartanak. A csapatoknak – a női és a férfi válogatottnak – nem kevesebb, mint kilenc viadalon kellene szerepelniük, hogy minden esélyt megragadjanak a részvételre. Csák József főtitkár példával érzékelteti a költségeket, a moszkvai kvalifikációs viadalra egy versenyző utaztatása és kinttartózkodása 172 ezer forintba kerül. Csak a tények kedvéért: 14 versenyző utazott az orosz fővárosba. Az edzőtáborok közül egyelőre kettő biztos, az egyikre a február közepén rendezendő Hungária-kupa után kerül sor, a másikra, az EJU-táborra pedig április végén. Mindkettő helyszíne Tata. A főtitkár szerint a támogatás valósnak nevezhető az 1996-os és a 2000-es olimpiai szereplés tükrében, azzal viszont számolnia kell mindenkinek a sportágban, hogy meg kell húznia a nadrágszíjat.
KÉZILABDA
A támogatás mértéke ugyan emelkedett, ám a négy évvel ezelőtti 90 millióval szemben idén mindössze 105 millió forint körül alakul. Csakhogy amíg Sydneyben csupán a női csapat indult, Athénben mindkét válogatott szerepelhet. „Mondani sem kell, hogy két csapat felkészítése, menedzselése sokkal többe kerül, mint egyé – fogalmaz Sinka László főtitkár. – Könnyen kiszámítható, hogy körülbelül kétszer annyiba. Nálunk a költségvetésünk felét hagyományosan saját bevételeink jelentik, s ennek köszönhetően az idén sincs veszélyben az olimpiai felkészülés.”
ÖKÖLVÍVÁS
A bunyósok 67 milliós állami támogatást kapnak, amivel nem elégedett a szövetség elnöke. Csötönyi Sándor szerint értékzavar alakult ki az elosztásnál, mert a hobbi és az extrém sportágaknak aránytalanul többet biztosít az állam a működtetésre, mint azoknak, amelyek évtizedek óta meghatározzák a magyar sport arculatát. Csötönyi leszögezi, hogy a kvalifikációs versenyeken és az Eb-n való részvétel nagy terheket ró rájuk, arról nem beszélve, hogy a szövetségi irodák fenntartása az idén mintegy harminc százalékkal kerül többe, mint az elmúlt esztendőben.
SÚLYEMELÉS
A tárcsák világában élőket sem kényeztetik el, igaz a MOB-tól kapott 69 millió forintból, ha szűkösen is, de kijönnek majd valahogy. Az olimpiai felkészülésre Dolivai Tamás elnök szerint úgy ahogy elegendő a támogatás összege, ám a klubok ettől még napról napra sodródnak az ellehetetlenülés felé. A műhelytámogatás ugyanis voltaképpen nem létezik, az egyesületek filléres gondokkal küzdenek, azaz, ha így megy tovább, hiába lesz pénz a válogatott felkészülésére, megeshet, hogy egyszerűen nem lesz válogatott…
ÚSZÁS
Az eredmények ellenére a támogatás az elmúlt években alig változott. A napokban készítették el a szövetség idei költségvetését, eszerint a működés és az olimpiai felkészülés 250,797 millió forintba kerül majd. A sportág az idén több mint 114 millió forint állami támogatást kapott a MOB-tól, a Nemzeti Sportszövetségtől pedig működésre 24 millió forintot. A hiány 66 millió, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi 52 millió forintos saját bevételnek, szponzori támogatásnak a duplájára lesz szükség. Ruza József főtitkár bízik abban, hogy az összeget elő tudják teremteni. Felvetésünkre elmondta, hogy a 2006-os budapesti úszó Európa-bajnokság előkészítésére kapott 55 millió forintból tavaly 24 millió megmaradt, de ebből a pénzből nem vehetnek például Risztov Évának úszósapkát, mert a megmaradt pénzt kizárólag csak a kontinensbajnokságra költhetik a sportminisztérium szigorú ellenőrzése mellett. Az úszók rendhagyó módon az idén nem csupán az olimpiai felkészítésre összpontosítanak, hanem a 2006-os budapesti Eb-re is, s ezért egy nagy létszámú, ötvenfős válogatott keret felkészülését menedzselik.
VÍZILABDA
Elsősorban a férfiak eredményeinek köszönhetően emelkedett ugyan a sportág támogatása, ám a szövetség főszponzorainak mindezek ellenére jelentősen a zsebükbe kell nyúlniuk, hogy szinten maradjanak az olimpián is esélyes pólósaink. Csapatsportról van ugyebár szó, ahol utaztatni kell a légiósokat, edzőtáborokat szervezni húsz-huszonöt fős társulat számára. Mint a szövetségtől megtudtuk, továbbra is szűkösen gazdálkodnak, információink szerint költségvetési hiánnyal küzdenek. A gondot az okozza, hogy az állami támogatás emelése ide vagy oda, amíg Sydneyben csupán a Kemény Dénes vezette férfiválogatott vett részt, addig Athénban várhatóan a női válogatottra is főszerep vár. Faragó Tamás csapatára februárban egyhetes olimpiai selejtező vár (nehéz elképzelni, hogy ne jusson tovább), ami nem kis összegbe kerül. Emellett a felkészülés, az olasz és a holland válogatott egyhetes margitszigeti vendéglátása is viszi a pénzt. De muszáj meghívni őket, mert az olimpiára, a selejtezőre készülni kell! Mindez a férfiakra is igaz, ráadásul mindkét együttes a Világligában is érdekelt, azaz nyugodtan mondhatjuk: nagyságrendekkel több pénzre lenne szükség náluk (is) az olimpiai évében.
VÍVÁS
Kovács Tamás, a vívószövetség főtitkára lehangolónak tartja a jelenlegi helyzetet. Négy esztendővel ezelőtt 149 millió forintból gazdálkodhatott a szövetség, most viszont hétmillióval kevesebb jut, ez az inflációt is figyelembe véve harmincszázalékos csökkenés. „A meglévő pénz arra elegendő, hogy a kvalifikációs időszak végéig, április elsejéig versenyeztessük a sportolókat, de hogy utána mi lesz, arról fogalmam sincs – teszi hozzá. – Mert az elképzelhetetlen, hogy április elsejétől az olimpiáig egyetlenegy versenyen se induljanak. Az pedig különösen nagy szégyen lenne, ha az Európa-bajnokságon pénzhiány miatt nem vennénk részt. Az előzetes jelzések alapján az igazi feketeleves azonban az olimpia után következik majd, a magyar sport jövőjét nézve tehát még pesszimistább vagyok.”
ZAVARTALANUL
Kitűnően össze tudja hasonlítani az olimpiai felkészülés feltételeit Vörös Zsuzsa, aki négy évvel ezelőtt világbajnokként készülhetett a nyári játékokra, s tavalyi, újabb vb-elsősége után az idén ugyanabban a helyzetben van. Az Alba Volán 29 éves versenyzőjének négy évvel ezelőtt, s most is a szövetség és az egyesülete minden feltételt biztosít ahhoz, hogy zavartalanul készülhessen az olimpiára. A magyar öttusázók közül egyedül Vörös szerzett eddig olimpiai kvótát, ennek ellenére nem ül a babérjain, hiszen márciusban indul a mexikói, a brazíliai Világkupa-versenyen és a májusi moszkvai világbajnokságon is. A kétszeres világbajnoknő szerint klubjában folyamatosan javulnak a tárgyi feltételek, négy évvel ezelőtt fedett lovardát, tavaly pedig új vívótermet kaptak.
JÖN A POSTÁS
Kovács Antal paksi cselgáncsozó, a barcelonai olimpia 95 kilós aranyérmese negyedik olimpiájára készül. A 31 éves sportoló a barcelonai játékok előtt semmiféle támogatásban nem részesült, csak a feltételeket – a versenyekre történő utazásokat, az ellátást, az edzőtáborozásokat – biztosították a számára. Jogosan – mondja –, hiszen akkor még nem voltak kiugró eredményei. Azóta sok idő telt el, a helyzet természetesen megváltozott. Kovács Antal azon kivételezett dzsúdósok közé tartozik, akihez havonta becsenget a pénzes postás, általában 90-100 ezer forint közötti összeget visz neki. A pénzt a Wesselényi-alapítvány biztosítja, de emellett természetesen klubja, a Paksi ASE is segíti a felkészülését.
A forintokhoz ellentételezésül természetesen kellettek azok az eredmények, amelyeket Kovács elért a legutóbbi olimpiai ciklusban, világbajnoki ezüstöt és két Eb-aranyat nyert. A támogatásokról úgy vélekedik az olimpiai bajnok, hogy az elit megkapja a felkészüléshez szükséges pénzt, ezzel tehát nincs gond. Aki viszont nem jut fel a csúcsra vagy legalább a közelébe, nem kap annyit, hogy csak az edzésekre koncentrálhasson. Az az igazság, hogy csak olimpiai éremmel vagy egy-egy kiugró eredménnyel teremthet magának esélyt a versenyző arra, hogy nyugodtan készülhessen a soros olimpiai játékokra.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel