Úgy gondolom, minden egyéni véleménynél többet ér a piac reakciója László Csaba pénzügyminiszter leváltását, illetőleg utódának megválasztását illetően – közölte Boros Imre, aki szerint a két bejelentés hatása a forint árfolyamváltozásán jól tetten érhető volt.
Az előző kabinet uniós pénzekért felelős minisztere emlékeztetett: a piac szereplői – László Csaba pénzügyminiszter leváltásától – az első pillanatokban azt várták, hogy pozitív változásokat indít be. Mi sem mutatja ezt hitelesebben – mondta –, mint hogy a leváltás hírére erősödni kezdett a forint. Ám nem kellett sokat várni arra, hogy kiderüljön, ki is lesz László utóda. A Draskovics-sokk következménye pedig az volt, hogy a forint azonnal gyengülni kezdett a pénzpiacon.
Boros Imre elmondta: a jogász végzettségű Draskovics Tibor még el sem foglalta bársonyszékét, s máris zűrzavar keletkezett a gazdaságban. Ugyanis külhonból azt üzente: mielőbb felül kell vizsgálni az euró bevezetésének korábban kitűzött dátumát. Ezzel pedig csak azt érte el – húzta alá Boros Imre –, hogy elriasztotta a potenciális külföldi befektetőket, s nekiment annak a gazdasági és politikai, nemzeti konszenzusnak, ami az euró 2008-as bevezetését deklarálta.
A volt miniszter szerint ebből az is kiolvasható, hogy nincs összehangolva az MSZP retorikája és programja a valósággal. Az sem lehetett véletlen – fogalmazott –, hogy az 1989 és 1992 között a Pénzügyminisztérium vezető jogtanácsosi feladatkörét ellátó Draskovicsot hivatalba lépésekor Kupa Mihály akkori pénzügyminiszter azonnal menesztette. Nyilvánvalóan ennek is megvolt az oka – hangoztatta.
Boros Imre decemberben adott nyilatkozatában a Magyar Nemzetnek azt mondta: nem jó jel, hogy egyre növekszik az infláció, s a 2004-es költségvetésből nem olvasható ki a folyó költségvetési hiány reális csökkenése. Az eddigi eladósodási trendek azt mutatják, hogy hamarosan áttörjük a megengedett felső küszöböt, nemzeti adósságunk több lesz, mint a GDP 60 százaléka.
Nincs elég pénz a társfinanszírozásra sem. A piac pedig ezek alapján ítél. Ezért kér többet a finanszírozásért, és ezért vonulnak ki a szolid üzleti finanszírozók, akik eddig növekvő futamidejű, olcsó kölcsönöket nyújtottak, s maradnak a drágán finanszírozó spekulánsok. Mindezen túl sokat számít a szakmai hitelesség, vagy hiteltelenség. A kormány az utóbbi másfél évben az uniós felkészülés céljait szolgáló felzárkóztatóprogramok helyett – a leértékelés és kamatemelés segítségével – drasztikus jövedelemátcsoportosítást hajtott végre.
Az infláció növelésén keresztül elvett a munkavállalók jövedelméből, a magas kamat pedig a vállalkozók jövedelmét kurtította. A kormány nem a felzárkózást, hanem a további leszakadást idézte elő, amivel tovább növeli a szegények táborát. „Azt látom, hogy uniós vonatunk nem Bécs felé robog, hanem a Balkán felé tolat” – közölte nyomatékosan Boros Imre.
Ugyanakkor leszögezte: az utóbbi napok történései azt valószínűsítik, hogy az euróra való áttérés időpontjának kitolása csak a pénzintézeteknek lesz kedvező, s a jelenlegi kormánynak, hiszen a következő években lehetősége nyílna az uniós korlát nélküli költekezésre. Az azonban nem kétséges, mit eredményez rövid és hosszú távon a hazai és nemzetközi viszonylatban is megingott bizalom hazánk új pénzügyi vezetése iránt.
Hunyor Erna
Új KRESZ Magyarországon: ezek a változások mindenkit érintenek