Február 2-ig valamennyi országgyűlési képviselő köteles benyújtani a vagyoni helyzetét feltérképező nyilatkozatot az Országgyűlés mentelmi bizottságának. Ugyan az első napon, tegnap mindössze négyen tették ezt meg, a megadott határidőig várhatóan valamennyi parlamenti politikus eleget tesz kötelezettségének, máskülönben nem veheti fel tiszteletdíját.
A képviselőknek minden év januárjában, valamint mandátumuk elején és végén kell nyilatkozniuk vagyoni, jövedelmi és gazdasági érdekeltségi helyzetükről. Ehhez kötelesek csatolni a velük közös háztartásban élők bevallását is.
Kihirdetésre vár az a nemrégiben elfogadott jogszabály, amely szerint három hónapon belül – a későbbiekben pedig minden év elején – a nem országgyűlési képviselő miniszterek és politikai államtitkárok is vallanak majd vagyonukról. A szabályozás ötlete akkor vetődött fel, amikor az ellenzék Gyurcsány Ferenc sportminisztert támadta vagyonszerzése miatt. Rajta kívül idén tavasszal a tárcavezetők közül nyilatkoznia kell még Bárándy Péter igazságügy-, Csillag István gazdasági, László Csaba pénzügyi, Persányi Miklós környezetvédelmi miniszternek, valamint a két tárca nélküli társuknak, Lévai Katalinnak, aki az esélyegyenlőségi ügyeket felügyeli és Juhász Endrének, aki az uniós koordinációért felel. A nem képviselő miniszterek és államtitkárok vagyonnyilatkozatát a Miniszterelnöki Hivatal őrzi majd. Ha felvetődik, hogy valamelyikük vagyongyarapodása legális forrásokból nem igazolható, Kiss Péter kancelláriaminiszteré lesz a döntő szó abban, indul-e az illető ellen eljárás.
Tábori Gabriella
Meghalt a pestszentimrei házrobbanás egyik sérültje