A drasztikus megszorító intézkedés gyakorlatilag az erdőtelepítési program leállítását jelenti, a szabolcsi erdész gazdákat pedig lehetetlen helyzetbe hozza, mert mintegy 80 millió darab csemetét – amelyek értéke mintegy egymilliárd forint – tűzre kell vetniük. A normatív támogatások csökkentése eredményeként ugyanis nagyjából ennyi nemes nyár és akác csemetét nem lehet idén értékesíteni – mutatott rá Asztalos István, aki szerint a kormány tervezett lépésével megszegi az erdész gazdákkal fennálló megállapodást.
Az erdészmérnök szerint a helyzet drámaiságát fokozza, hogy az erdőtelepítésre szánt 330 millió forint – ami alig több mint 0,5 százaléka az elmúlt két év évi 6 milliárd forintos támogatásának – szintén veszélyben forog. Ezt ugyanis csak akkor lehet megpályáztatni, ha Brüsszel végre elfogadja a nemzeti és vidékfejleszési programot, amiből jelenleg a 11. változat fekszik az Unió fővárosának döntéshozói asztalán.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az erdőtelepítési program keretében évi 3300-3400 hektár erdőt telepítettek eddig, amit évente mintegy 900 millió forinttal támogatott a szaktárca, 700 millió forinttal pedig a területfejlesztési tanács járult hozzá az elsősorban elmaradott beregi és dél-nyírségi területeket megcélzó telepítésekhez – tájékoztatott Borkó Károly, Szabolcs-Szatmár-Bereg fideszes országgyűlési képviselője.
A 3-5 év után erdővé nyilvánított ültetvények befejezett ápolására 28 ezer forint/hektár normatív támogatás járt, amit idén 5 ezer forintra csökkentenek. Az ültetvények tisztítására 17 ezer forint/hektár támogatást adtak, ez ugyancsak 5 ezer forintra csökken. Az elegyítési felár pedig, aminek célja a faji sokféleség fenntartása, 34 ezer forintról 10 ezer forintra csökken hektáronként.
A drasztikus megszorítások következtében a meglévő fiatal erdők gondozását töredék pénzből kell megoldaniuk a gazdáknak, így tetemes veszteséggel kell számolniuk. A tervezett telepítések elmaradása pedig arra kényszeríti őket, hogy eddigi tevékenységüket jelentős mértékben szűkítsék, ami szintén jelentős veszteség az erővel foglalkozó mezőgazdáknak – világtott rá Borkó Károly.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban