Esterházy: ''háborús bűnös''

Több mint kétszázan emlékeztek ma gróf Esterházy Jánosra Budapesten. Esterházy János 1938-ban Dél-Felvidék visszacsatolása után is a Szlovákiában rekedt sorstársaival maradt. A Szovjetunióban töltött kényszermunka évei alatt a Szlovák Nemzeti Bíróság halálra ítélte, majd ítéletét életfogytiglanra változtatta. Az érvényben lévő Benes-derétumok értelmében a gróf háborús bűnös.

Uzoni Ábel
2004. 03. 07. 18:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint kétszázan hajtottak fejet ma délelőtt gróf Esterházy Jánosra emlékezve Budapesten, a Szép utcában. A Rákóczi Szövetség által rendezett ünnepségen a százhárom éve Nyitraújlakon született, és 1957-ben egy morvaországi börtönben mártírhalált halt felvidéki politikus emléktábláját huszonöt, zömében szlovákiai magyar társadalmi szervezet koszorúzta meg.

Martényi Árpád, a Rákóczi Szövetség elnökségi tagja beszédében rámutatott: a felvidéki magyarság két világháború közötti zaklatott életéhez képest nem sok változott a Kárpát-medencében azóta sem, hiszen Pozsonyban letörték a végre helyreállított Petőfi-szobor kezét, Aradon nem emlékezetünk meg méltóképpen a tizenháromról, végül pedig kitiltottak Romániából egy magyar újságírót.

A Rákóczi Szövetségen belül működő Esterházy János Emlékbizottság a Magyarok Házában emlékérmet adott át Frideczky Jánosnak, aki dédapja nyomdokába lépve újraalapította a Pozsonyi Magyar Kaszinót a koronázóvárosban. Emlékérmet kapott a Selye János Kollégium is, amely szakkollégiumi rendszerben képzi az egyetemista generációt, és egyben magját jelenti a tavaly megalakult önálló magyar egyetemnek Révkomáromban.

Gróf Esterházy János 1938-ban Dél-Felvidék visszacsatolása után is a Szlovákiában rekedt sorstársaival maradt, miközben Magyarország tagságot ajánlott neki a törvényhozás felsőházában. A Szovjetunióban töltött kényszermunka évei alatt a Szlovák Nemzeti Bíróság halálra ítélte, majd ítéletét életfogytiglanra változtatta. A morvaországi Mirov börtönében halt meg, hamvait ma sem adja ki Csehország. Az érvényben lévő Benes-derétumok értelmében a gróf háborús bűnös.

Esterházy 1942-ben a szlovák parlamentben egyedüliként nem szavazta meg a zsidók deportálásáról szóló törvénytervezetet. A déletőtti eseményen az emlékezés koszorúját a Magyarországi Zsidó Hitközség részéről Lazarovits Ernő helyezte el.




Esterházy János gróf 1901-ben született a felvidéki Nyitraújlakon, az Esterházy család galántai ágából. Korán bekapcsolódott a kisebbségi sorsba kényszerített, kereken egymilliós létszámú csehszlovákiai magyarság politikai életébe. Már 31 évesen az Országos Keresztényszocialista Párt elnökévé választják. Az 1935. évi választásokon képviselôi mandátumot szerzett és bekerült a prágai parlamentbe. Itt elmondott beszédei közül elsősorban a nyelvtörvénnyel és a kisebbségi iskolaüggyel foglalkozók emlékezetesek. Alig egy év múlva a keresztényszocialisták fúzióra lépnek a másik magyar tömörüléssel, a Magyar Nemzeti Párttal. 1936 júniusában így alakul meg az Egyesült Magyar Párt, amelynek ügyvezető elnöke Esterházy János lett. Ebben a minőségében ő terjesztette a prágai kormány elé a felvidéki magyar autnómiajavaslatokat.

Az 1938. november 2-i bécsi döntés után Esterházy az első ízben önállóvá vált Szlovákiában maradt. A politikus továbbra is a kisebbségi sorsú 67 ezer magyar élére állt a Josef Tiso vezette országban. A diszkriminált Egyesült Magyar Párt egyetlen képviselőjeként és elnökeként nagy érdeme volt abban, hogy a magyar lakosság nem hódolt be a nemzetiszocialista eszméknek, és sajtóját keresztény szellemű antifasizmus jellemezte.

A fasiszta szlovák bábállam nemzetgyűlése 1942. május 15-én kézfelemeléssel szavazta meg a 68. számú alkotmánytörvényt, amely elrendelte a zsidó származású állampolgárok – számuk mintegy 90 ezer volt – haláltáborokba való deportálását. A parlament 80 törvényhozója közül csupán egyvalaki, Esterházy János mondott nemet az említett törvényre.

Esterházyt a háború után, 1945 nyarán Pozsonyban a városi rendőrkapitányság letartóztatta, innen az NKVD Kempelen Farkas utcai pincebörtönébe vitték, ahol kegyetlenül összeverték. A titkosszolgálat később átadta egy szlovák népbíróságnak, amely halálra ítélte. Ezután évekre szovjet gulágra hurcolják, ahonnan 1949 tavaszán élőhalottként hozták Csehszlovákiába. Nem kapta vissza szabadságát. 1957-ig tartották fogva. 56 évesen hunyt el a mirovi börtönben. (Balassa Zoltán: A felvidéki magyarság mártírja)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.