MEASZ: átadták a Radnóti-díjakat

A rasszizmus elleni fellépés társadalmi elismeréseként ma átadták a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) által alapított Radnóti Miklós-díjat.

MNO
2004. 03. 18. 18:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi antirasszista nap (március 21.) alkalmából odaítélt elismerésben Andai Ferenc történész, Radnóti Miklós egykori rabtársa, Bálint András színművész, a Radnóti Színház igazgatója, Bentstosz Evangelosz, a MEASZ görög tagozatának tiszteletbeli elnöke, Bródy János zeneszerző, szövegíró, előadóművész, Felcsuti Péter bankár, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, Ferge Zsuzsa szociológus, Gergényi Péter, Budapest rendőr-főkapitánya, Iványi Gábor a Menhely Alapítvány vezetője, Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman, Mécs Imre SZDSZ-es honatya, Rajos Sándor, a MEASZ XVII. kerületi vezetője, valamint Szita Sándorné, a szervezet titkárságvezetője részesült.

Az elismerést Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke és Mandur László, az Országgyűlés alelnöke adta át a Nemzeti Színházban. Mandur László fontosnak nevezte az elismerést, hiszen – mint mondta – a díjjal olyan embereket tüntetnek ki, akik sokat tesznek azért, hogy ne ismétlődhessen meg mindaz, ami a 20. században megtörténhetett.

Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke ünnepi beszédében emlékeztetett arra: március 19-én lesz 60 éve annak, hogy a náci Németország megszállta Magyarországot. „Mi magyarok büszkék lehetünk arra, hogy ha kevesen is, de voltak olyan honfitársaink, akik hősként az antifasiszta koalíció oldalán szembeszálltak a fasizmussal” – fogalmazott.

A MEASZ alelnöke átadta a jelenlévőknek Radnóti Miklós özvegyének üdvözletét, aki betegsége miatt nem tudott részt venni az ünnepségen.

A nemzetközi antirasszista nap megtartását az ENSZ-közgyűlés 21. ülésszaka határozta el 1966-ban annak a véres rendőrsortűznek emlékére, amely 1960. március 21-én a dél-afrikai Sharpeville-ben békés tüntetők életét oltotta ki. A sortűznek 72 halálos áldozata volt.

Magyarországon a rasszizmus elleni fellépés társadalmi elismeréseként 2001-ben adták át először a MEASZ által alapított Radnóti Miklós-díjat. Az elismeréssel nem jár pénzjutalom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.