Vészhelyzet a színházakban

Egyre keményebb idők járnak a magyarországi kőszínházakra. A gazdasági megszorító intézkedések miatt művészeket, színházi alkalmazottakat bocsátanak el és jelentős fejlesztések maradnak el. Az intézmények vezetői nem tudják, milyen támogatásra számíthatnak jövőre, márpedig a pénzhiányt az előadások művészi értéke is megsínyli.

MNO
2004. 09. 29. 8:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is nehéz helyzetben vannak a hazai kőszínházak. A jegyárak áfája 12 százalékról 15-re emelkedett, ami vagy a jegyár, vagy – ha ez elmaradt – a kiadások növekedését okozta. A fenntartók idén nem növelték az infláció mértékével az épületek működtetésére szánt összeget, valamint a művészeti támogatás 10 százalékát visszatartja a kulturális tárca, amiből a legsikeresebb alternatív színházaknak képez alapot.

Bár a költségvetési forrásból részesülő színházakra vonatkozó, az állami támogatásuk után járó áfakompenzáció nem szűnt meg, csak részlegessé vált (a működtetési pluszköltségek támogatása címén az áfaköltségek 60 százalékát a költségvetés állja), de ez is hiányként jelenik meg. A megszorítások ellen összefogott szakma lobbizása eredményeképpen a költségvetésből körülbelül 4 milliárd forint jutott nekik. Az intézmények vezetőinek azonban még csak elképzelésük sincs, mire számíthatnak jövőre.

A megváltozott jogszabályok súlyos érvágást jelentenek – mondta Szabó Károly, a kaposvári Csiky Gergely Színház gazdasági igazgatója. Hozzátette: a teátrum az új évadban is legfeljebb költségei drasztikus csökkenésével tudja szűkíteni a pénzügyi réseket. Elbocsátások várhatók, valamint a műszaki, technikai kiadások és a jövedelmek lefaragása, mert csak így tudják ellensúlyozni a megváltozott jogszabályok miatt keletkező, valamivel több mint 20 milliós hiányt.

A veszprémi Petőfi Színház már az év elejétől elbocsátásokra, a költségek lefaragására kényszerült – közölte Szőke Enikő gazdasági igazgató. Ettől még nem maradnak el bemutatók, könnyen lehet azonban, hogy az előadások művészi értéke megsínyli a pénzhiányt. Szőke Enikő úgy véli, nincs kitörési lehetőség ebből a szorult helyzetből.

A Bárka Színház éves költségvetése mintegy 360 millió forint – mondta Csányi János igazgató. Ennek 70 százalékát az állami büdzsé fedezi, a saját bevételek, köztük a jegybevétel 15 százalékot tesz ki. Emellett a józsefvárosi önkormányzat további 15 százalékkal támogatja a Bárkát, amely szeretné állandóvá tenni a nyári működést, zenés és egyéb kulturális programokkal – ezt szolgálhatja a jövő tavasszal induló beruházás is. Van közös álláspontja a szakmának az áfa-visszatérítésről és más finanszírozási kérdésekről, de az eseti döntések mellett a színházi struktúra alapos átgondolására is szükség lenne – hangsúlyozta Csányi János.

Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.