A Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net) konzervatív napilapban Michael Hanfeld Példaképek a konténerben címmel elmélkedik a Big Brother jelenségről.
A Big Brother Show az elmúlt napokban beváltotta a vele kapcsolatos félelmeket: a szereplők legalább egy napon át zsidó-ellenes „vicceket” meséltek. A félelmeket csak növelte az a bejelentés miszerint a Big Brother nem csak egy egész éven keresztül fog tartani, de nem is lesz vége. Kölnben ugyanis egy igazi konténervárost építenek, amelyben az ötletgazda Endemol cégnek köszönhetően megvalósul Peter Weir szatírája, a Truman show.
Már régen egy párhuzamos világ jött létre – írja a lap –, ami egyre csak növekszik, hiszen a konténeren kívüli valóságot is egyre inkább magába olvasztja. A show készítői mindenre rendelkeznek válasszal, nincsenek erkölcsi fenntartásaik és kísérleteznek – kevéssé a konténerbe jelentkezőkkel, mint inkább – velünk.
Ha az Endemol producere Rainer Laux arról beszél, hogy a Big Brother szereplői példaképként szolgálnak, akkor igazán szédülnie kellene attól a hatalmas erkölcsi tehertől, amit ő és cége magára vett. És le kellene vonnia a tanulságokat azokból a heves kritikákból, amelyek a Big Brothert 24 órán keresztül sugározni készülő fizetős csatornával kapcsolatban hangzanak el.
Mert ki válogatja össze a jelentkező „példaképeket” a konténerbe? Ki figyeli, instruálja és utasítja őket, ha nem azok, akiknek – mint a Truman show című filmben az Ed Harris által játszott rendező – ugyanúgy tetszik, ha egy kicsit Istent játszathatnak? Amennyire hamis volt a Big Brotherrel kapcsolatos felháborodás, olyannyira abszurd a bajor tartományi média hivatal vezetőjének elképzelése, a műsor azonnali kikapcsolásáról és egy főcenzor a beiktatásáról. Ennek ellenére jó jel, hogy az Endemolnál egyesekben felmerül a kétkedés, még akkor is, ha az nincs benne a forgatókönyvben.

Orbán Viktor kemény szavakkal illette a volt vezérkari főnököt