Veszélyben a Financial Times egy per miatt?

Egy független brit brókercég egy olyan cikk miatt perelte be a lapot, amelyben a társaság egy elbocsátott elemzője bennfentes kereskedéssel vádolta meg volt munkahelyét. A tét közel negyedmilliárd font – adta hírül a Napi Gazdaság cikke.

MNO
2004. 10. 12. 7:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdasági újságírás végét jelentené, ha a felperes nyerne abban a perben, amelyet a Collins Stewart Tullet brókercég indított a Financial Times (FT) ellen – érveltek a világ egyik legtekintélyesebb üzleti napilapjának ügyvédei a múlt héten a londoni bíróságon, kérve egyszersmind, hogy szüntessék meg az eljárást.

A független brit brókercég azért perelte be a lapot, mert az tavaly augusztusban egy cikket jelentetett meg, amelyben a Collins Stewart egy elbocsátott elemzője bennfentes kereskedéssel vádolta meg volt munkahelyét. Collinsék jogászai 230,5 millió font (413 millió dollár) kártérítést követelnek a Financial Timestól, mondván, emiatt csökkent 16 százalékkal részvényeik árfolyama a cikk megjelenése után. Ezen felül külön 37 millió fontot akarnak elmaradt üzleti haszon címén.

A brókercég volt munkatársa hivatalos bejelentést tett a brit pénzügyi felügyeletnél (FSA) a Collins Stewart állítólagos bennfentes ügyletei miatt – ez szolgált a FT-cikk alapjául. A lap illetékesei hangsúlyozzák: a bejelentés nyilvános fórumon történt, tehát nem lehet miatta peres eljárást indítani. (Az elemző állításait más lapok is közzétették, de a Collins Stewart csak a FT-t perelte be, a szerinte „egyoldalú és kártékony” cikk miatt – emlékeztetett a BBC. Egyébiránt az FSA az idén augusztusban tisztázta a céget a vád alól.)

A brit üzleti napilap szóvivője abszurdnak minősítette a követelt kártérítés összegét, a felperes azonban arra hivatkozik, hogy ennyivel romlott piaci megítélése, abból kiindulva, hogy két közvetlen riválisának az árfolyama is több mint 20 százalékkal emelkedett a cikk megjelenése óta, míg az övé nagyjából stagnált. A bíróság várhatóan e héten dönt a kártérítési eljárás megindításáról, de a Collins már jelezte: ha elvetik is a követelést, rágalmazásért mindenképpen beperelik a Financial Timest.

Az 1888-ban alapított, ma a Pearson-csoport által kiadott FT nehéz két év után van, miután hirdetési bevételei 2002-ben mélypontra süllyedtek. Teljes árbevétele még tavaly is 5 százalékkal csökkent, napi olvasóinak száma pedig visszacsúszott a 2001-ben elért 500 ezer alá. Ezzel együtt a lap helyzete stabilizálódni látszik – ebben szerepet játszik az idén valószínűleg már nullszaldós, részben előfizetős online szolgáltatás is -, de a szakértők egyetértenek abban, hogy egy gigászi kártérítési per az utolsó dolog, amire szüksége volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.