A népakarat érvényesült: hazajövünk Irakból

Ezúttal elég volt a 159 nem szavazat a 191 igen ellenében: a magyar törvényhozásban nem kapta meg a kétharmados többséget az iraki misszió 2005. március 31-ig történő meghosszabbítása. Egyelőre nem tisztázott, hogy a december 31-én lejáró mandátum után ott maradhatnak-e honvédeink.

2004. 11. 16. 9:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az összes ellenzéki képviselő a „nem” gombot nyomta meg a parlamentben november 15-én este, amikor sor került az iraki magyar szállítóalakulat mandátumának meghosszabbításáról szóló szavazásra. Mivel az alkotmány értelmében a magyar katonák külföldre küldéséről a parlamentnek kell döntenie, méghozzá kétharmados szavazattöbbséggel, december 31-én lejár az iraki misszió határideje.

Az MDF már 2003 novemberében ellenezte az iraki magyar alakulat mandátumának 2004 végéig történő meghosszabbítását, így a frakció tagjai akkor tartózkodtak a szavazásnál, míg négy képviselő nemmel szavazott.

A Fidesz elutasító álláspontja 2004-ben vált egyértelművé. Az amerikai csapatok által elkövetett kegyetlenkedéseket követően májusban Simicskó István határozati javaslatot nyújtott be, melyben szorgalmazta a fogolykínzások elítélését. A kormánypártok ellenkezése miatt a magyar országgyűlés nem foglalt állást ebben a kérdésben. Áder János, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője ekkor kijelentette: „A Fidesz álláspontja szerint nem lehet törvénytelen eszközökkel demokráciát teremteni és jogtiprással biztosítani az emberi jogokat, így a nyilvánosságra hozott, kínzásokat bemutató fotók új helyzetet teremtettek Magyarország iraki szerepvállalásának megítélésében is.”

A nagyobbik ellenzéki párt elhatározását megerősítette – mint ezt Orbán Viktor nemrégiben jelezte is Tony Blairnek, amikor a brit miniszterelnök személyesen kérte, hogy az ellenzék járuljon hozzá az iraki mandátum meghosszabbításához –, hogy a közvélemény-kutatások egyértelműen azt jelezték: Magyarországon az emberek elutasítják a katonai szerepvállalást Irakban.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a szavazást követően kijelentette: „Súlyos következményei lesznek döntésüknek. Külföldön nem veszik jó néven, ha egyoldalúan hagynak ott egy missziót, ennek évekig tartó külpolitikai következménye lehet”.

Bár a magyar katonák a parlament felhatalmazása alapján csak december 31-ig tartózkodhatnak Irakban, a kormánypártok értelmezése szerint e dátumot követően kezdődik meg a „csomagolás”, a csapatok hazatelepítése Irakból.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a döntés után a Magyar Rádiónak adott szokásos kedd reggeli interjújában kifejtette: Magyarország nem jól döntött, ez a hazatelepülés menekülésnek látszik. A kormányfő hozzátette: a honvédelmi miniszter kezdeményezni fogja, hogy üljön össze a parlament honvédelmi bizottsága, és „hogyha ott nagy vita van, akkor az alkotmányügyi bizottság” is, hogy tisztázzák, a 31-i határidő az utolsó magyar katonának az iraki határokat való átlépését, vagy Magyarországra történő megérkezését jelenti.

A kormánypártok ugyanakkor nem tettek le arról, hogy hazánk a közeljövőben ismét szerepet vállaljon az iraki békefenntartásban. Gyurcsány, mint arról az Info Rádió beszámolt, bejelentette: Magyarország a most szolgálatot teljesítő egységnél kisebb felkészítő-kiképző alakulat Irakba küldéséről egyeztet a NATO-val.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.