Köszönjük Magyarország polgárainak, hogy elmentek választani; nekik köszönhető, hogy a népszavazás érvényes – hangoztatta Orbán Viktor a Fidesz székházában a választások eredményének közzétételét követően elmondott beszédében.
Orbán köszönetet mondott „optimistáknak”, akik az igen mellett voksoltak. A népszavazás ugyanis érvényes volt, az igenek győztek, a nemek alulmaradtak. A kormányhoz azzal a kéréssel fordulunk, hogy hallja meg az igenek szavát – tette hozzá a Fidesz elnöke.
A mai népszavazáson megtudtuk azt, hogy körülbelül milyen állapotban van Magyarország. Kiderült, Magyarország polgárai számára a legfontosabb kérdést úgy hívják: létbizonytalanság, ez a kérdésekre leadott voksokból és a szavazati arányokból is látszik – mondta Orbán.
Az emberek elsöprő többséggel megvédték azt az álláspontot, hogy a kórház nem üzlet. A Fidesz egyik kérdésnek sem volt kezdeményezője, ám örömmel mond köszönetet mindenkinek, aki kezdeményező volt, vagy később támogatta annak az ügyét, hogy a köztulajdonban lévő kórházakat ne lehessen eladni.
Több volt az igen az állampolgárság ügyében is, ami azt jelenti, hogy Magyarország véleményt nyilvánító polgárai ma úgy foglaltak állást: igent mondanak az összetartozásra és a kettős állampolgárságra. Kétfajta szemléletmód is megmutatkozott: általában a szegényebb, létbizonytalanságban élő országok polgárai félnek a változásoktól – folytatta Orbán Viktor. Kis különbséggel, de az emberek többsége mégiscsak lehetőséget és nem veszélyt látott a kettős állampolgárságban – szögezte le.
Olyan erővel mozdultak meg a nem szavazatok oldalán állók, hogy meglepő az igen szavazatok győzelme a kettős állampolgárság kérdésében. Az emberek mindkét kérdésben felülírták a kormány álláspontját – vázolta a történteket Orbán.
Mi következik mindebből? Magyarországon létrejött egy meg nem kerülhető erkölcsi és politikai tény – utalt Orbán a szavazás eredménytelen, ám érvényes voltára. A parlamentnek és a kormánynak is tartózkodnia kell minden olyan lépéstől, melyek a közkórházak eladásához vezetnek.
Magyarországon, ahol demokrácia van, a kettős állampolgárságról szóló szavazáson a többségi vélemény az „igen” volt, ezért ez megkerülhetetlen ténnyé vált. Ezért össze kell hívni a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) ülését, melynek egyetlen napirendi pontja lenne a törvényelőkészítő bizottság felállítása. A MÁÉRT hozza létre a kettős állampolgárságról szóló törvény előkészítő bizottságát. E törvényt közösen alkossuk meg – javasolta Orbán.
A határon túli magyarokhoz szólva Orbán kijelentette: bármit is gondolnak rólunk, vegyék figyelembe, hogy a szavazáson részt vett emberek többsége igennel voksolt ügyükben. Ezért arra kérem a határon túli magyarokat, hogy ne vessenek ki minket a szívükből. Ma még nem jutottunk el odáig, hogy a róluk szóló törvényt megalkothassuk, de egy fontos lépést tettünk errefelé. Kiderült, hogy a többség minden riogatás ellenére a határon túli magyarok mellett van – jelentette ki Orbán, megköszönve a támogatást a polgári köröknek, a Fidesz aktivistáinak, a nemzeti ügyben megszólaló balodaliaknak, név szerint megemlítve Németh Miklóst és Csintalan Sándort is. A munkát nem tudtuk egyetlen éjszaka befejezni, de tettünk egy lépést előre – summázta az elmondottakat Orbán, felszólítva a nemzeti érzelmű embereket, hogy e munkát közösen fejezzék be.
Gyurcsány: örömtelen népszavazás bukással
Örömtelen népszavazás volt a mai; a felelősséggel, a nemzettel nem lehet kalandokba bocsátkozni. A népszavazás elbukott, a kezdeményezők kudarcot vallottak. A választók a felelős hazafiságot választották – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a voksolást követő nyilatkozatában.
Hallom a magyar nemzet szavát, hogy nemet mondanak az indulatokra, az egyoldalúságra, a terméketlen múltba nézésre, a nemzeti és szociális populizmusra – fogalmazott Gyurcsány. Hozzátette: hallja azt is, hogy az ország új nemzetpolitikát kíván, több felelősséggel és több lehetőséggel. Ezért leszünk kezdeményezőek a nemzetpolitika átalakításában – hangoztatta, kijelentve: pártja továbbra is kitart az egészségügy modernizációja mellett.
Patrubány nem tartja kizártnak a választási csalást
A népszavazást kezdeményező szervezet, a Magyarok Világszövetségének elnöke, Patrubány Miklós a Hír TV-nek nyilatkozva kijelentette: ahhoz képest, hogy a kormányzat a távolmaradásra buzdított, „azt mondhatjuk, fantasztikus eredmény”, s arra is enged következtetni, hogy ha nem történik meg a kormányzati ellenkampány, akár 60 százalékos részvételről is beszélhetnénk.
Patrubány kijelentette: választási csalásnak minősül, hogy a kormány közpénzeket is felhasználva az igen szavazatok és a voksolás ellen folytatott kampányt, s arra is utalt: miért ne lehetett volna választási csalás a voksolások idején is? A Hír TV-nek nyilatkozva megerősítette: ha a népszavazást követően „a politikai osztály” nem tesz e kérdésekben lépéseket, az MVSZ újra kezdeményezheti a népszavazás megrendezését. Rámutatott: az újabb kezdeményezés ügyében csak az MVSZ elnöksége dönthet.
A választási csalás lehetőségét is fölvetheti, hogy az egyik fővárosi szavazóköretben az Európai Unió parlamenti választásainak vignettájával ragasztották le az urnát – derült ki a Hír TV egyik tudósításából. A tévé megkereste Rytkó Emíliát, az Országos Választási Iroda vezetőjét, aki kijelentette: az előírás az, hogy a zárócímkén az „urnazáró címke” felirat szerepeljen. Rytkó nem tudott állást foglalni abban a kérdésben, hogy történt-e szabálysértés.
Ficzere: az Országgyűlés felelőssége a döntés
A voksolás szempontjából szokatlan időpont összefüggésben lehet az alacsony részvételi aránnyal – fejtette ki Stumpf István politológus a Hír TV-ben. Mint rámutatott: 15 óráig példátlanul alacsony volt a részvételi arány. Elmondta, hogy a kormányzat igen heves kampányt folytatott az igen szavazatokkal szemben.
Ficzere Lajos, az Országos Választási Bizottság elnöke egy nyilatkozatában kijelentette: az Országgyűlés döntési joga és felelőssége, hogy egy érvényes, ám eredménytelen népszavazás ügyében napirendre tűzi-e a szavazás tárgyát képező kérdéseket. Az Országgyűlés dönti el, milyen mértékben értékeli politikai téren a választói akaratot.
Kuncze Gábor (SZDSZ) újságíróknak nyilatkozva kijelentette: szerinte két nehezen értelmezhető, a válaszok következményét tekintve kiszámíthatatlan kérdésről szólt a népszavazás, s elképzelhető hogy egyik vagy mindkét kérdésben eredménytelen lesz a voksolás. Ha így történik, szerinte ezt érdemes lesz „továbbgondolni.”
Nem a határon túliak, hanem a politika iránti bizalmatlanságot jelenti ez a voksolás – fogalmazott Dávid Ibolya a népszavazási adatok közzététele után. Az MDF elnöke szerint azonnal és higgadtan neki kell látni a kettős állampolgárság megadásának megoldásához. A kisebbik ellenzéki párt vezetője úgy véli, hogy érzékeny időszak kezdődik az anyaországiak és a határon túli magyarok kapcsolatában, és most fontos, hogy az igazságtalan következtetéseket elkerüljük – idézte a Magyar Rádió.
Thürmer Gyula, a népszavazás egyik kezdeményezőjeként szereplő Munkáspárt elnöke kijelentette: a voksolás sikeres volt, hiszen másfél évtizede az első olyan népszavazásra került sor, amit nem a politikai szféra kezdeményezett, hanem „az emberek.” Thürmer jó eredménynek vélte a voksolás kimenetelét, s hangsúlyozta, hogy ezt a kormányzatnak is szem előtt kell tartania. Kijelentette: a Munkáspárt folytatja küzdelmét a kórház-privatizációs törvénnyel szemben.
A földi sugárzású adók: a közszolgálati Magyar Televízió 1-es csatornája, s a TV2 illetve az RTL Klub kereskedelmi csatornák az urnazárást követő két órában külön műsorban nem foglalkoztak a szavazással, illetve annak eredményeivel.

Több száz, gyerekekről készült intim felvételt árult az interneten három férfi