„Ha egyszer nem megy fel előttem a függöny, én már voltam, a pályám befejezett”

A kétszeres Kossuth-díjas, Kiváló és Érdemes Művész földi maradványait ma helyezték örök nyugalomra a budapesti Farkasréti temetőben. A szertartást a Magyar Televízió élőben közvetítette.

MNO
2005. 01. 12. 14:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bessenyei Ferencet 2004. december 27-én hétfőn, 86 éves korában érte a halál. Bessenyei Ferenc 1919. február 10-én született Hódmezővásárhelyen. Színészi pályáját 1940-ben a szegedi Városi Színházban kezdte. 1942-től a Miskolci Nemzeti Színház, 1945-50 között a Budai Színház, majd a Szegedi- és a Pécsi Nemzeti Színház tagja volt. 1950-től a Nemzeti Színház, 1963-tól a Madách Színház, 1967-től ismét a Nemzeti Színház, 1973-80 között újra a Madách Színház, 1980-tól ismét a Nemzeti Színház társulatának tagja. 2000-től a Pesti Magyar Színház művésze.

Legemlékezetesebb színpadi alakításai között voltak Németh László darabjainak hősei, Galilei, Görgey, Colbert és Széchenyi. Emellett döbbenetes módon szólaltatta meg Illyés Gyula színpadi hőseit mint a Fáklyaláng Kossuthját vagy a Dózsa Györgynek a címszerepét. A nagy klasszikusok művei, mint Madách Imre Az ember tragédiája és Katona József Bánk bánja sem kerülhették meg a nemzet színészét.

Színpadi alakításai mellett közel száz filmben és tévéjátékban is szerepelt. A Láz, a Dúvad, az Egy magyar nábob, az Ítélet, a Föltámadott a tenger, a Pacsirta, a Kőszívű ember fiai, az Egri csillagok című filmekben láthattuk a színészóriást. Orgánuma, szuggesztív egyénisége, elementáris erejű szerepformálása, humora, intellektuális ereje, kitűnően érvényesült klasszikus hősök megformálásában, színpadon és filmen egyaránt.

A kétszeres Kossuth-díjas Kiváló és Érdemes Művész 2000-ben megkapta a Nemzet Színésze Díjat. Ez a rangos elismerés azokat a nagynevű színművészeket illeti meg, akik 40 esztendőt töltöttek a pályán, abból húsz évadot pedig a Nemzeti Színházban. Bessenyei életének meghatározó részét töltötte el a „Nemzeti” színpadán. Az intézmény iránti elkötelezettségét sohasem hallgatta el; a Nemzeti Színház iránti elkötelezettsége messzemenően meghatározta színészi ars poeticáját.

Felesége, B. Élthes Eszter Férjem, a komédiás című könyvét 2004. november végén mutatták be a közönségnek. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma saját halottjának tekinti Bessenyei Ferencet.

(Info Rádió, Magyar Színház, Hét Nap, Duna TV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.