Tavaly csökkent az ipari termelés

Decemberben az előző hónaphoz képest 3,9 százalékkal, az előzetes adatokkal megegyező mértékben csökkent az ipari termelés. A belföldi és az exportértékesítések egyaránt visszaestek, vagyis kifejezetten gyengén zárta az elmúlt esztendőt a szektor.

MNO
2005. 02. 16. 7:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ennek ellenére a szakértők nem temetik az ipari konjunktúrát, ugyanis a számok mögött jórészt statisztikai sajátosságok állnak. Tavaly a karácsony hétvégére esett, így elvileg 23 munkanap volt az utolsó hónapban, szemben a 2003. decemberi 21 nappal. Ezt a szezonálisan és munkanaptényezővel igazított indexek figyelembe is veszik: a viszonyítási időszakhoz képest több munkanap azt jelenti, hogy a növekedés egy részét naptárhatás magyarázza, és ezt kiszűrik az ilyen mutatók. Csakhogy a hírek szerint tavaly decemberben több nagyüzem is leállította a termelését a két ünnep közötti teljes héten. Vagyis elképzelhető: nemhogy több, hanem valójában kevesebb munkanap volt decemberben, mint egy évvel korábban, és novemberhez képest is jóval kevesebb, mint ahogy azt a statisztika számítja.

Ezt a megjegyzést a tegnap megjelent részletes gyorstájékoztatójában a Központi Statisztikai Hivatal is megtette, ami arra utal, hogy a naptárhatást felülíró vállalati politika valóban jelentős hatást gyakorolhatott a decemberi adatokra.

Annak ellenére, hogy a decemberi ipari teljesítmény nem a trendforduló jele, a jövőt illetően egyelőre nagy a bizonytalanság. A nyugati konjunkturális kilátások nem egyértelműek, a német gazdaságról inkább kedvezőtlen hírek érkeznek – ugyanakkor Európa legjobbnak tartott konjunktúramutatója, a német Ifo-index esetében megfordult a csökkenő trend. Az egyelőre nem valószínű, hogy a magyar ipar visszaesne, de elképzelhető, hogy az ingadozó üzleti ciklusoknak megfelelően valamelyest mérséklődik a lendület. A rendelésállományi adatok szintén azt sugallják, hogy erőteljes korrekcióra nem kell számítani, de lassulás elképzelhető. Ezzel kapcsolatban a januári számoknak lesz igazán jelentőségük, ekkor sok nagy cég jelenti le egész éves anyavállalati megrendeléseit.

Tavaly össességében a Dunántúl adta a szektor lendületét: Komárom-Esztergom megye 24 százalék feletti ipari növekedést produkált; ezzel gazdasági súlya immár egyértelműen a második legnagyobb a főváros után. A növekedési listán Zala és Somogy megye szerepel a második és harmadik helyen. Érdekesség, hogy határozott fellendülést mutat az eddig gyengén teljesítő észak-magyarországi szektor. Különösen Borsod-Abaúj-Zemplén 16 százalékos éves átlagos növekedése biztató. Továbbra is alacsony a lendület az alföldi régióban és Közép-Magyarországon. A 2003-as szinttől elmaradó teljesítményt három megye, Baranya, Vas és Jász-Nagykun-Szolnok ipara produkált.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.