A terror 133 napja

Akasztófákat szállító vonatok, kínzókamrák a Parlamentben: nem ez jut az ember eszébe egy olyan átalakulásról, amely a nép akaratát fejezi ki. 1919. március 21-én Magyarország megismerkedhetett a kommunista „forradalom” előre megírt forgatókönyvével. Nem utoljára...

2005. 03. 21. 8:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor Károlyi Mihály 1919. március 20-án tanácskozást tartott a Berinkey-kormány tagjaival a Kommunisták Magyarországi Pártja bevonásáról a kabinet munkájába, még ő sem sejtette, hogy Kun Béla és Landler Jenő aznap este megegyezik a proletárdiktatúra bevezetéséről. Mégsem tiltakozott, amikor a rádióban elhangzott, hogy átadja a hatalmat. Másnap, március 21-én kikiáltották a Tanácsköztársaságot. Megkezdődött az ország bolsevizálása.

A Tanácsköztársaság gyakorlatilag teljhatalmú irányító szerve – kormánya – a Forradalmi Kormányzótanács (FK) lett. Az FK miniszteri feladatokat ellátó tagjai a népbiztosok voltak: kezdetben 19, később 34 tagot számlált az irányító testület. A népbiztosok – az egy kommunista Kun Béla kivételével, aki a külügyi népbiztosi pozíciót töltötte be – valamennyien szociáldemokrata politikusok voltak, a kommunistáknak a népbiztosok helyettesi státusza jutott. Az FK névleges vezetője Garbai Sándor volt, ténylegesen azonban Kun Bélának volt a legnagyobb befolyása a Tanácsköztársaság szinte valamennyi, lényegesebb kérdésében.

Az FK feloszlatta a korábbi közigazgatási testületeket és önkormányzatokat, helyüket tanácsok, direktóriumok, intézőbizottságok vették át, melyek egy része spontán alakult, más részüket az áprilisi választásokat követően hivatalosan alakították meg. Április 7-én tanácsválasztásokat tartottak az országban. A korábbi rend megfordult, a választójog valamennyi 18. évét betöltő férfira és nőre egyaránt vonatkozott, nem választhattak ugyanakkor a korábbi hatalom képviselői és a papság. A választásokon csak a szociáldemokrata és kommunista pártok egyesülése után létrejött Magyarországi Szocialista Párt indíthatott jelölteket.

A Tanácsköztársaság kikiáltása mind a környező országokat, mint a párizsi békekonferencián ülésezőket egyaránt meglepte. Féltek, hogy a bolsevik eszmék továbbterjednek nyugatra, ezért egyfelől Budapestre küldték a brit Smuts tábornokot, hogy próbálja rávenni az új kormányt a Vix-jegyzék elfogadására, másfelől elkezdték szervezni a katonai beavatkozást is. Smuts végül dolgavégezetlenül távozott Budapestről: ajánlatát az FK elutasította.

A Tanácsköztársaság társadalmi reformjai egy ideig bizonyos népszerűséget jelenthettek az alacsonyabb néprétegek körében: ekkor szavazhatott először az a társadalmi réteg, mely korábban többször – hiába – követelte magának ezt a jogot. Szintén a munkásmozgalom régi követelése teljesült azzal, hogy bevezették a 8 órás munkaidőt. Szocializálták a pénzintézeteket és a lakóházakat, továbbá a húsz főnél többet foglalkoztató ipari- bánya- és közlekedési üzemeket. Kisajátították a közép- és nagybirtokokat (ugyanakkor a földeket nem adták a parasztoknak: szövetkezetesítést terveztek), június végétől a szegényparasztoknak veteményeseket osztottak. Húsz százalékkal csökkentették a lakbéreket. Új tankönyveket adtak ki.

A Lenin-fiúk kísérlete a középosztály kiirtására

Kísértetiesen megegyezett az 1919-es bolsevik kormány szinte minden törekvése az 1945 után az országba visszatért, s a teljes hatalmat 1948 után puccsszerűen megragadó kommunistákéval. Fanatikus dühvel támadtak az egyházra és az egyházi oktatásra: megszüntették az iskolában a napi kétszeri imádkozás kötelezettségét, eltiltották az egyházi tanárokat a tanítástól, a nevelési és oktatási intézményeket állami tulajdonba vették.

A legnagyobb ínség ellenére a kommunista kormány legfőbb feladatának – csakúgy, mint 1948 után – a polgári társadalom rendfenntartó, igazságügyi szerveinél tevékenykedő és a keresztény középosztály teljes fizikai megsemmisítését tűzte ki.

A rendőrséget és a csendőrséget a Rákosi Mátyás által vezetett Vörös Őrség váltotta fel, mely részben felfegyverzett munkásokból, részben a korábbi hivatásos állomány – utóbb a proletárdiktatúra szempontjából megbízhatatlannak minősült – tagjaiból állt. Szamuely Tibor – egyébként közoktatási népbiztos – volt a vörös terror legfőbb támogatója. Cserny József vezetésével 200 fős terrorkommandót állítottak fel, akiket csak „Lenin-fiúkként” emlegettek.

A különítmény hírhedt páncélvonatán járta az országot és mindenütt fellépett, ahol a „forradalmat” veszélyeztető megmozdulásokat sejtettek. Ezen kívül, főleg Budapesten több kommandót állítottak fel, melyek eszközeikben nem sokat válogattak. Preventív célból túszokat szedtek a polgári lakosság köréből. A különítményesek nemegyszer a támadó alakulatok hátában helyezkedtek el, és géppuskával kényszerítették a visszavonuló katonákat az ellenséggel való újabb szembefordulásra. A vidéki lakosságot különösen érzékenyen érintette a proletárdiktatúra harcos egyházellenessége. A Budapestről érkező agitátorok nemegyszer provokatívan léptek fel, kilátásba helyezték, hogy a templomokból mozikat csinálnak, valamint hogy a nőket „kollektivizálják”.

A „Lenin-fiúk” a Teréz körúti Batthyány-palotában rendezkedtek be. A házat megerősítették, lőszereket és dinamitot hordtak össze. Innen jártak – házkutatás ürügyén – kirabolni a kiszemelt lakásokat. A parlament funkcióját is a saját szájízük szerint alakították át: a földszinti helyiségek egy részét börtönnek és vésztörvényszéknek használták. Itt volt a terrorista vezér Cserny főhadiszállása is. Abban az épületben, ahol nemrég a tekintélyes európai középhatalom részét képező Magyarország vármegyéinek képviselői tanyáztak, most középkori módszerekkel kínoztak halálra embereket, hogy értelmetlen, előre megírt „vallomásokat” csikarjanak ki belőlük.

Dicstelen bukás

A Károlyi-kormány – a világháború okozta szenvedésektől épphogy megszabadult lakosság szempontjából lélektanilag talán indokolható – egyik döntése a katonaság szervezett leszerelése volt, így a Tanácsköztársaság, a határokat egyre inkább fenyegető cseh, román, szerb és francia katonai alakulatokkal szemben egy mindössze 40 ezer fős hadsereggel rendelkezett. Miután Smuts tábornok nem tudta elfogadtatni a Vix-jegyzéket, és dolgavégezetlenül távozott Budapestről, a franciák koncentrált támadás megindítását tervezték. Ebből azonban csak a román hadsereg április 16-i megindulása valósult meg, a cseh és a szerb csapatok nem mozdultak. Az FK intézkedései nyomán a 40 ezres Vörös Hadsereg 60 ezresre duzzadt, ám a román offenzívát megállítani nem tudta: május 1-re a Tiszántúl elveszett.

A mozgósítások hatására május végére a Vörös Hadsereg létszáma elérte a 200 ezer főt. Főparancsnoka Bőhm Vilmos, vezérkari főnöke – tényleges vezetője – pedig Stromfeld Aurél vezérkari ezredes volt. Május 20-án általános ellentámadásba lendült a Vörös Hadsereg. A cél a román és cseh erők közötti ék kialakítása, a két ellenséges hadsereg szétválasztása, Miskolc és Kassa felszabadítása, továbbá a Kárpátok megközelítésével a szovjet Vörös Hadsereggel való későbbi együttműködés lehetőségének megteremtése volt. Az északi hadjárat sikeres volt: három hét alatt felszabadult a Felvidék a Nyitra-Zólyom-Kassa vonalig, továbbá elérték a lengyel határt Bártfánál. A békekonferencia megállapította a Romániával és Csehszlovákiával szemben betartandó határokat, ígéretet tett a román hadsereg kivonására a Tiszántúlról, és követelte a felszabadított területek kiürítését. Június 30-án megkezdődött a Felvidékről való visszavonulás, ugyanakkor a román csapatok nem mozdultak a Tisza mellől.

Június 24-én katonai zendülés tört ki Budapesten: a flottilla hajói a Dunáról lőtték a népbiztosok szálláshelyéül szolgáló Hungária Szállót, s a ludovikás tisztnövendékek is fellázadtak. Stromfeld lemondott, a július 20-án indult offenzíva a Tiszántúl felszabadítására kudarcba fulladt. A román hadsereg túlerőben volt, a Vörös Hadsereg pedig rosszul szervezett volt és morálisan is megbomlott. A románok július 30-án átlépték a Tiszát és megindultak Budapest felé.

Nyár közepére – a sikeres északi hadjárat ellenére – a Tanácsköztársaság támogatottsága fokozatosan elolvadt. Kalocsa környékén parasztfelkelés tört ki, amit a Vörös Hadsereg és a Lenin-fiúk véresen megtoroltak, Szamuely maga félszáz résztvevőt akasztatott fel. A morálisan meggyengült katonaság megbízhatatlanná vált, lázongott, a külpolitikai helyzet rendkívül rossz volt. A román csapatok megindulása a főváros felé előrevetítette a Tanácsköztársaság bukását. Augusztus 1-jén az FK lemondott, a mérsékelt szociáldemokrata politikusokból álló Peidl-kormány vette át a vezetést. Az FK népbiztosai – tartva a bosszútól – különvonattal Bécsbe menekültek.

Az 1lexikon.com adatai alapján

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.