Veszélyt jelenthet a Tisza-menti hóolvadás

Egyelőre nincs közvetlen árvízveszély a magyarországi folyószakaszokon. Másodfokú készültséget léptettek életbe a Körösök vidékén, valamint a Berettyón és a Zagyván. A Duna vízgyűjtő területein a hóban rejlő vízkészlet mennyisége 50 százalékkal haladja meg a sokévi átlagot.

2005. 03. 18. 14:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzetnek nyilatkozva a Korompay András, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főosztályvezetője kifejtette: az idei tavasz veszedelme a Tisza vízgyűjtőiben felgyűlt hó, amelynek mennyisége meghaladja a 9 köbkilométert. Ez a szokásos mennyiség négyszerese.

A Magyar Rádiónak nyilatkozva Korompay hozzátette: komoly gondot okozhatnak a Tisza mellékfolyói. Nagyobb eső után akár tíz méterrel is emelkedhet a Felső-Tisza vízszintje 36 óra alatt, ám jelenleg ilyesmiről nincs szó. A Körösök egyes szakaszain ugyan másodfokú a készültség, ám ennél várhatóan nem lesz súlyosabb a helyzet, mert a Bihari-hegység alacsonyan fekvő területein már nincs is hó. A Szamos vízszintje jelenleg magasabb a szokásosnál, ezért Vásárosnaménynél kisebb árhullámra számítanak a Tiszán – mondta Korompay.


A Dunántúlon szintén számíthatunk a folyók szintjének emelkedésére, több mellékfolyó enyhe árhulláma után a Duna Budapestnél néhány napon belül kétméteres emelkedés után tetőzik.

A Magyar Hírlap szerint a jövő heti – a meteorológiai előrejelzések szerint tartósnak ígérkező – felmelegedés elsőként a kárpátaljai magyar és a szomszédos beregi falvakat fenyegeti. A négy évvel ezelőtti milliárdos károkat okozó árvíz azt bizonyította, hogy a két ország csak közösen lehet képes megvédeni a Tisza menti településeket. Magyar oldalon ugyanis hiába erősítik meg a gátakat, ha pár kilométerrel feljebb nem tartanak ki a töltések, az egész Bereget eláraszthatja a víz.

Dumából gátat?

Batiz András kormányszóvivő csütörtökön újságíróknak elmondta, hogy a Fehér-Körösön, a Kettős-Körösön, a Berettyón és a Sebes-Körösön 190 kilométer hosszan tartanak fenn elsőfokú árvízvédelmi készültséget. A szóvivő hozzátette: belvízvédelemre január 1. óta 647 millió, árvízvédelemre 105 millió forintot fordított a szaktárca.

Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője viszont kijelentette: a kormány az árvíz elleni védekezésről is inkább csak beszél, hiszen nagyon sok mindent tehetett volna már eddig is, de ezek a tettek elmaradtak. Hozzátette: a polgári kormány által kidogozott Vásárhelyi-tervet a szocialisták kiürítették, a költségvetésben alig adnak rá támogatást, így a víztárolók nagy része nincs készen, csak elkezdték azok építését. Az árvízveszély vonatkozásában megtett lépéseket Halász János úgy értékelte, hogy a kormány – a polgári kormányzattal összehasonlítva – nem tesz meg mindent a védekezés érdekében, csak „dumával akarja megoldani, de dumától nem épül gát”.

Halász azt mondta, hogy a kormányszóvivői tájékoztatón elhangzott 1,5 milliárd forintnak már több mint a felét elköltötték árvíz- és belvízvédelemre, pedig az alapösszeg is kevés. Összehasonlításként megjegyezte, hogy 2002-ben a polgári kormány idején a költségvetésben 5,9 milliárd forint szerepelt gátépítésre, illetve -erősítésre, 2004-ben pedig 3 milliárd. Az előző ciklus idején 203 kilométer gát épült, illetve került megerősítésre, az utóbbi két évben pedig csupán 25 kilométernyi épült. Halász János szerint a kormány elvette a pénzt a polgári kormány által elindított Vásárhelyi-tervből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.