Jön a közszféra Bokros-csomagja?

Idén a Bokros-csomaghoz hasonló elbocsátásokra számíthat a közszféra egyes lapértesülések szerint. Azt, hogy mely területet érint majd a leépítés, még nem tudni. A statisztikai adatok szerint a tavalyi létszámcsökkenés aránytalan volt: míg a túlzsúfolt közigazgatásban 1,2, addig az emberhiányos egészségügyben 1,7 százalékkal apadt a létszám.

MNO
2005. 04. 29. 6:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Világgazdaság értesülései szerint az idén a Bokros-csomaghoz hasonló elbocsátásokra számíthat a közszféra. A Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint abban az időszakban több mint 22 ezerrel csappant meg az ezen a területen dolgozók száma: 1995-ben 17 ezren váltak állástalanná, 1996-ban újabb közel 8 ezer ember. Az idén már az első negyedévben 1774 dolgozó elbocsátását jelezték – írja a Világgazdaság.

A cikk felhívja a figyelmet arra is: a hazai közalkalmazottak és köztisztviselők kevesebben vannak, mint az uniós átlag, ám az egyes területeken dolgozók száma aránytalan. A lap információi szerint még nem lehet tudni, hogy a közszféra melyik területét – a közigazgatást, a honvédelemet, a társadalombiztosítást, az oktatást, az egészségügyet, vagy a szociális ellátást – érinti a létszámcsökkentés. A közigazgatás területén sokan, az egészségügyben kevesen dolgoznak. Az összes, 816 ezer dolgozóból a minisztériumokban és hivatalokban 318 ezret foglalkoztatnak, az egészségügyben alig 200 ezret. Összehasonlításul: Németországban dupla annyian dolgoznak az egészségügyben, mint az oktatásban, a svédeknél pedig háromszor annyian vannak az egészségügyben, mint a közigazgatásban.

Filló Pál (MSZP) a lapnak kijelentette: a minisztériumok és a háttérintézmények számának felülvizsgálatára van szükség. A munkaügyi bizottság alelnöke úgy látja, az is átgondolásra szorul, hogy valóban köztisztviselőknek kell-e minden olyan feladatot ellátni, ami most a közszférához tartozik. A feladat nélkül maradókat azonban nem elküldené, hanem olyan területre irányítaná a közszférán belül, ahol munkaerőhiány van. Jelenleg negyven olyan jogszabály módosítására készülnek, amely a munka világát érinti, és még ebben a fél évben benyújtják a szükséges indítványokat – mondta el.

Az átszervezéseket szorgalmazza Vadász János is. A közszolgálati reformért felelős kormánymegbízott „fejnehéznek„ nevezte a közszférát. A közigazgatásnak túl jó az érdekérvényesítő képessége, a közszolgáltatásnak viszont gyenge, így az utóbbi időben épp a közszolgáltatásokban történtek ésszerűtlen elbocsátások – fogalmazott. Vadász János egyébként nem tud olyan központi elhatározásról, amely nagy létszámcsökkentéshez vezetne. A statisztikák is bizonyítják, hogy a tavalyi létszámcsökkenés valóban legalább annyira aránytalan volt, mint az egyes területek összlétszáma. Ugyanis míg a közigazgatásban 1,2, addig az egészségügyben 1,7 százalékkal apadt a létszám – derül ki a KSH adataiból.

(Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.