Német zöld vádak az Egyesült Államokkal szemben

A tényleges reform helyett a felsőoktatásra fordított költségvetési források bújtatott megnyirbálása a cél az északrajna-vesztfáliai oktatás átalakításával – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A német zöldek egyik politikusa a pápa elleni összeesküvéssel vádolta meg az Egyesült Államokat – számol be a Der Spiegel.

2005. 04. 09. 8:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Jürgen Kaube A bachelorok lerázása címmel mond lesújtó ítéletet az északrajna-vesztfáliai oktatási reform – a kétszintű egyetemi képzés bevezetésének – várható következményeiről. ( Németországban az oktatásügy a tartományok hatáskörébe tartozik. – A szerk.)

A reformjavaslat szerint a bachelori fokozat a düsseldorfi tudományügyi minisztérium kiadványa szerint az egyetemi képzés azon szintje lenne, ahol a diákok nagyobb része befejezi tanulmányait és elhelyezkedik a szakmájában. Erre épülne a második szint, a master fokozat. azonban a bachelori fokozat után”

A cikk írója felteszi a kérdést: honnan tudja a minisztérium, hogy a diákok nagy része a bachelori diploma után elhagyja a főiskolákat és a szakmai karriert kíván kezdeni? Ez annál is kevésbé tudható, mert a diplomás munkanélküliség 2004-ben – a teljes munkanélküliség 6,3 százalékos emelkedése közepette – több mint 11 százalékkal növekedett. Ennek tetejébe éppen Északrajna-Vesztfáliában az elmúlt hónapban további négy százalékkal nőtt a diplomás munkanélküliek aránya. Ráadásul a gazdaság számos esetben – csak példaként említi meg a szerző a mérnököket, építészeket, fizikusokat – teljesen elégedett volt a hagyományos diplomát nyújtó oktatással, s a bachelori végzettséggel szemben feltűnő tartózkodást mutat.

A bachelori tanulmányok, mint számos csoda, nem egyéb egyszerű csalásnál. Hiszen a továbbtanulás alig egy-két évet venne igénybe. Így aligha feltételezhető, hogy annyival megterhelőbb lenne, mint a munkába állás.

A történet sokkal inkább a költségekről szól. A bachelori diploma pusztán arra szolgál, hogy a politikailag megkívánt célt, a diplomások magas arányát – hiszen az OECD statisztikák korában élünk – kevés költségvetési eszközzel, csekély oktatási befektetésekkel érjék el. Ez akkor működik, ha az embereknek nem csak bebeszélik, de papírral bizonyítják is, hogy hat szemeszter után a hallgatók fele megérett a munkaerőpiacra. A bachelor ebből a szempontból az első diploma fogalmának újradefiniálását is jelenti.

Az első diploma az amit az állam szükségesnek érez, hogy finanszírozzon. Eddig ez a fogalom a legtöbb egyetemista számára teljes tanulmányait jelentette. A diákok fele számára azonban ez az első diploma rövidített tanulmányi időszakot jelent majd, és sokaknak az utolsó tanulmányuk lesz. Hiszen a miniszterasszony az alaptörvény és az alkotmány alapján csak arra köteles, hogy „elegendő forrást biztosítson az első diploma megszerzéséhez” – tehát feltételezhetően a bachelori fokozat eléréséhez, teszi hozzá a szerző.

És mi van ezután a bolognai folyamattal, melynek jegyében mindez történik? Németországban a források szűkülése közepette megvalósul az oktatás csodálatos sokszorozódása, s miközben egyenlőséget ígérnek nőnek az egyenlőtlenségek – az egyre díszesebb csomagolásban egyre inkább csökken a tartalom. Mit is mondott egykor a rabbi, amikor értesült arról, hogy ötezer embert öt kenyérrel és két hallal vendégelt meg Jézus? „Nem kétlem, hogy ettek, de abban kételkedem, hogy jóllaktak volna.”

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Henryk M. Broder Amint Antje asszony egy összeesküvés nyomára bukkant címmel számol be a Bundestag alelnökének meglepő feltételezéséről.

Ennyire abszurd támogatást az elhunyt pápa nem érdemelt meg – írja a szerző arról, hogy a zöld párti Antje Vollmer a közszolgálat televízió második csatornájának műsorában a „Berlin Mitte”-ben összeesküvési elméletgyártóként hívta fel magára a figyelmet. Szerinte az iraki háború kapcsán a pápával kialakult véleménykülönbség okán robbantották ki az amerikaiak a pedofilia-botrányt és azért tették Lengyelországot vezető megszálló hatalommá, hogy ezzel is csökkentsék a békeszerető II. János Pál befolyását.

Vollmer asszony ugyan nem nevezte meg bizonyítékait, de azoknak akik hisznek az összeesküvés-elméletekben nincs is erre szükségük, mert az üzenet címzettjei amúgy is értik miről van szó. Természetesen mindenről az amerikaiak, az imperializmus és a nemzetközi finánctőke tehet – tudósít a zöld politikus gondolatmenetéről a szerző.

Ezt követően ellenérvként a cikkíró megjegyzi: a lengyeleket nem kellett kényszeríteni, hogy csapatokat küldjenek Irakba, mert Washingtonban jobban bíztak, mint Brüsszelben, Párizsban és Berlinben.

E tények „jelentéktelenek” a zöld politikusnő elkötelezett lendületével szemben, amivel Vollmer konspiratív gondolkodásával kívánja a bonyolult valóságot összeilleszteni egészen addig, amíg minden passzol – véli a szerző a záráshoz közeledve. Bármit is akart és gondolt az elhunyt pápa, azt nem érdemelte meg, hogy Antje Vollmer, végrendeletének a végrehajtójaként lépjen fel – fejezi be cikkét Broder.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Robert Benedikt Kék a narancssárga ellen: Eszeveszett versenyfutás a pénzért címmel tudósít a Szabadságpárt kettéválását követő kizárásokról és ellenkizárásokról.

A maradék FPÖ-nek az újonnan megalakult Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) elleni küzdelme főként a pénzről szól – véli a szerző. Hiszen – folytatja –, aki jogosan viseli a „szabadságpárti” címkét, az igényt tarthat számos pártokat támogató alapra. Hogy a jövőben se kelljen a költségvetési támogatásokról lemondaniuk az új BZÖ nagy hirtelenséggel Klagenfurtban – sokak szerint alapszabály ellenesen – összehívott átalakuló gyűlésén pénteken a biztonság kedvéért a „Szabadságpártiak Karintiában” nevet vette fel.

A Szabadságpárt bécsi nemzetgyűlési képviselője Helene Partik-Pablé az APA hírügynökségen keresztül megüzente, hogy nem kíván átlépni a BZÖ-be. Egyúttal kijelentette, hogy a kettéválás és az új párt megalakítása jogilag sokkal nehezebb, mint azt eredetileg gondolták. Bírálta, hogy számos szempontot nem gondoltak végig. E nehézségek láttán azt ajánlotta, érdemes lenne a párt egységét helyreállítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.