Több esély az erdélyi magyar egyházaknak

Mindenképpen fel fog gyorsulni az ingatlanok visszaadása Romániában, ahol az eredetileg csak egyházi tulajdonokra beadható kérelmek száma eléri a 8000-et – nyilatkozta az MNO-nak Nagy Benedek, a visszaszolgáltatási bizottság tanácsosa.

2005. 04. 07. 22:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar történelmi egyházak adták be a kérelmek mintegy egynegyedét, nyolc magyar püspökség jelezte igényeit – jelentette ki Nagy Benedek. – A 2003 májusa óta a minisztériumok között működő visszaszolgáltatási (restitúciós) bizottsághoz beadott kérelmek elbírálását követően eddig a magyar egyházak visszaigényelt ingatlanjaik 30 százalékához jutottak hozzá – fejtette ki Nagy, hozzátéve: „Szeretnénk, ha az Európai Unióhoz való csatlakozásig befejeződne az államosított ingatlanok visszaadása.” A tanácsos példaként említette a gyulafehérvári Batthyáneumot, amely visszakerülhet a római katolikus egyház tulajdonába.

Az 1994-es kormányrendelet, vagy az úgynevezett 501-es törvény módosító javaslatai lehetővé teszik, hogy újabb ingatlanokat adjon vissza a bizottság – kommentálta az MNO-nak Nagy a transindex.ro értesüléseit. A honlap megírta: a román kormány múlt heti ülésén elfogadta a nemzeti kisebbségek közösségei ingatlanjainak visszaszolgáltatásáról szóló 1999. évi 83-as sürgősségi rendelet alkalmazási szabályait. Eszerint a nemzeti kisebbségek visszakaphatják államosított ingatlanjaikat, épületeiket, vagy értékpapírok, illetve részvények formájában kérhetnek kárpótlást. A romániai magyar honlap szerint visszakaphatja egykori ingatlanjait az Erdélyi Múzeum Egyesület, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület és az Erdélyi Kárpát Egyesület is, és ebbe a kategóriába tartozik a bukaresti Petőfi Ház, valamint a temesvári Magyar Ház is. Az alkalmazási szabályok az 1940. szeptember 6. és 1989. december 22. között jogtalanul elkobozott ingatlanokra vonatkoznak – olvasható a magyar hírportálon.

Nagy Benedek hozzáfűzte: a „kifutási idő” 3-5 év is lehet, ha olyan intézmény működik a visszaigényelt ingatlanban, ami nem adható vissza, például iskola vagy kórház. Ebben az esetben kárpótlást igényelhet az egyház. A most elfogadott módosítások gyakorlatilag lehetővé teszik pártszékházak és diplomáciai testületek által használt épületek visszaigénylését is. „Ígéretes folyamat” – fogalmazott Nagy Benedek, rámutatva: az államosított ingatlanok visszaadásának üteme közép-kelet-európai mércével mérve is kedvező.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.