Kóka: Az ellenség az országon belül van

A miniszterelnök nem volt jelen, s a hosszabb-rövidebb ideig a teremben tartózkodó, mindössze két tárcavezető nem elégítette ki az így államtitkárokkal és képviselőkkel perlekedő ellenzék érdemi vitát igénylő elvárásait a kormány hároméves teljesítményéről szóló, a kora délutáni órákban véget ért vitanapon. A kormánypárt éles hangon cáfolta a fölvetett korrupciós ügyeket és az életminőség romlását.

2005. 05. 11. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A magyar gazdaság helyzete 100 éve nem volt ilyen jó. Az országban tapasztalható tehetetlenségi érzés kulturális kérdés, hiszen nincs külső ellenség. Az ellenség az országon belül van – jelentette ki Kóka János gazdasági miniszter mai, parlamenti beszédében a kormány hároméves teljesítményéről szóló, az ellenzék által kezdeményezett vitanapon. Kóka aláhúzta: csak a gazdaság folyamatos fejlődése teszi elviselhetővé az emberi élet értékeit. Magyarország vagy fejlődik, vagy hanyatlik, nem képes egy helyben állni – tette hozzá a miniszter a gazdasági és közlekedési tárca vezetője, hozzáfűzve: „a fejlődés soha nem áll le”. Kóka rámutatott: 1997, a nyugdíjreform óta nem voltak érdemi reformlépések.

Több ellenzéki képviselő kifogásolta, hogy a vitanapon mindössze két tárcavezető vett részt, közülük Kóka János már nem volt jelen, mikor beszédére válaszoltak. Kovács Kálmán informatikai miniszter némileg kioktató hangnemben erre azt válaszolta: a jelenlegi kormány az előzővel szemben rendszeresen tart kormányüléseket, s most ezen vesz részt Kóka.

Herényi Károly MDF-es frakcióvezető a vitanap negligálásáról beszélt, rámutatva: az ellenzéket lekicsinylik, s ennek ellenére a demokrácia helyreállításáról beszélnek.

Áder: dumakormányok ideje

Áder János szintén sajnálatát fejezte ki, hogy Gyurcsány Ferenc távol maradt, hozzátéve: az elmúlt három esztendőnek két dumakormánya is volt, amelyek egyfolytában ígérgettek.

Az ígérgetés 2002 tavaszán kezdődött. A szívbetegeknek ingyen gyógyszert ígértek, a többieknek pedig a gyógyszerárak féken tartását. Ezzel szemben ötször emelték a gyógyszerek árát és van olyan termék, amely 200-300 százalékkal lett drágább.
A diákoknak ingyenes utazást ígértek, ezzel szemben a diákbérlet ára 2002-ben 1315 forint volt, míg ma 2250 forintba kerül, ami 75 százalékos emelést jelent. A Tisza mellett élőknek azt ígérték, hogy a folyó teljes szakaszán felépítik a töltéseket. Ezzel szemben 2003-ban nyolc kilométernyi töltés készült el, 2004-ben pedig 3,5 kilométer. Emlékeztetőül: a polgári kormány időszakában 203 kilométernyi gát épült meg. A Tisza mellett élő embereknek azt ígérték, hogy 2004 végére biztonságban lesznek. És mit mond most nekik Magyarország miniszterelnöke? Azt, hogy az ott élők az időjárás és a sors kezében vannak – hangoztatta a Fidesz frakcióvezetője.

De ingyenes lett-e az étkezés a bölcsődékben és az óvodákban? Ingyenes lett-e a tankönyv az általános iskolákban? Megkapták-e az ápolók az egy évi bérüknek megfelelő hűségjutalmat? Harmincnyolc órára csökkent-e a munkahét? Kiemelt bérezést kapnak-e a rendőrök? Megépült-e a 800 kilométer új autópálya? Telepítenek-e 300 ezer hektár új erdőt? – szembesítette Áder a kormányt ígéreteivel.

Nemcsak az a baj, hogy Önök nem teljesítik a választási ígéreteiket, hanem az is, hogy szemérmetlenül az emberek szemébe hazudnak. Önök fizetett hirdetést adtak fel, amelyben garantálták, hogy nem lesz gázáremelés. Ehhez képest a gáz ára jelentősen emelkedett, majd a pénzügyminisztériumi államtitkár azt mondta, mindannyian tudjuk, hogy a piacgazdasági körülmények között tartósan nem lehet áreltérítésben gondolkodni – mondta Áder.

A fideszes politikus emlékeztetett az otthonteremtési támogatások bővítésére, amihez képest csökkentették a felvehető hitel nagyságát, megemelték a kamatokat, rövidítették a hitel futamidejét és megkurtították az adókedvezményeket. Arra azért odafigyeltek a kormány tagjai – Kökény Mihály, Csabai Lászlóné, Kovács László, Magyar Bálint és Gál J. Zoltán – , hogy a kedvezmények szűkítése előtt felvegyék az általuk sokat kritizált otthonteremtési hiteleket – jegyezte meg.

Fölemlítette: a kormány az önkormányzati választások kampányában utakat, hidakat, új színházakat, teljes csatornázást ígért, később jött az Európa Terv, a Nemzeti Foglalkoztatási Akcióterv, a Sport XXI., s a számos ígérgetés után a „Száz tyúklépés programja”, melyre melynek fedezetét a 2005-ös költségvetés nem tartalmazza.

A nagyobb baj az, hogy kormányra kerülve az uniós koppenhágai tárgyalásokon feladták Magyarország érdekeit, és a polgári kormány által kiharcolt feltételeknél jóval rosszabb szerződést kötöttek. Ezért van az, hogy Magyarország több mint 130 milliárd forintot fizetett be az uniós kasszába, de a pályázókhoz ennél 40 milliárddal kevesebb jutott vissza. De a tíz csatlakozó ország közül a legutolsók vagyunk az egy főre jutó támogatási összeg megszerzésében is. Mondhatnánk, lemaradtunk, mint a borravaló. Mint az a borravaló, amit most készülnek megadóztatni – így Áder.

Az Orbán-kormány Önökkel ellentétben el tudott számolni azzal, hogy mire költötte az adófizetők forintjait: szociális bérlakások építése, termálfürdők építése, hidak építése, Nemzeti Színház, Sportaréna, Sándor-palota – csak néhány a megvalósult beruházások közül. Mutassanak csak egy olyan beruházást, amit Önök kezdtek el megvalósítani és már el is készült – fogalmazott.

Gyurcsány Ferenc üzlettársai egyre nagyobb falatokat szereztek meg az állami vagyonból, a szocialistákhoz közeli vállalkozók sorra kapták az állami megrendeléseket. De nem maradt ki a zűrös ügyekből az SZDSZ sem: közbeszerzés nélküli pályázatok a párt kampányszakértőinek, kakaóbiztos számítógépek kétszeres áron, és így tovább. Máig nem tudjuk, mit értett Medgyessy Péter az alatt: „az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel” – hangzott el a hozzászólásban, melynek végén Áder a Pester Lloyd legutóbbi számából idézett: Magyarországnak nem száz apró lépésre van szüksége, hanem egy nagyra – Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lelépésére.

Ismét lassan mondták: volt gázáremelés

Varga Mihály, a polgári kormány pénzügyminisztere a vita során figyelmeztetett: 2004-ben, hosszú idő óta először, ismét csökkent a reálkeresetek értéke Magyarországon. Erre utoljára a Bokros-csomagot követően került sor – emlékeztetett, hozzátéve: naponta 124 fővel emelkedik a munkanélküliek száma, miközben a munkaügyi miniszter jó jelnek nevezi a munkanélküliek számának emelkedését. Míg Göndör István a parlamenti demokrácia visszaállítását, valamint a gazdaság beruházás- és exportvezérelt pályára állítását emelte ki az elmúlt három év eredményei közül, s érdemként említette, hogy „csökkent a bérnyomás”, Varga úgy fogalmazott: inkább az emberek vérnyomása emelkedett Magyarországon.

Az ellenzék a vita során többször fölvetette: a KSH kozmetikázta a költségvetési adatokat, s uniós részről hitelét vesztette Magyarország, ahol a hiány az ütemezett 4,2 százalék helyett a 6 százalékot is elérheti.

Ténykérdésekről is folytak viták: Kovács Tibor MSZP-s frakcióvezető-helyettes cáfolni próbálta, hogy a Medgyessy-kormány megígérte: nem lesz gázáremelés, míg Áder János szó szerint idézte Lendvai Ildikó „lassan mondott” ígéreteit.

A tárcavezetők helyett felszólaló államtitkárok a szaktárcák elmúlt hároméves munkáját összegezték. Vojnik Mária, az egészségügyi minisztérium politikai államtitkára kiemelte a Nemzeti Népegészségügyi Program megalkotását, s úgy fogalmazott: 2002-ben a gyógyszerkassza kilyukadt, így 50 milliárd forinttal kellett a hiányt pótolni. Katona Tamás, a pénzügyi tárca politikai államtitkára szerint helyreállította a parlamenti demokráciát, amelyet az „Orbán–Torgyán-kormány megtépázott”. Konkrét, számszerű példaként a pénzügyi államtitkár kizárólag azt ismételte meg, hogy a kormány „visszaadott” a nyugdíjasoknak 52 milliárd forintot. Szanyi Tibor, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium politikai államtitkára több tízezer vállalkozó boldogulásának elősegítését emlegette, s utalt a családi pótlék emelkedésére.

Ki a tolvaj banda?

Répássy Róbert a szerdai vitanapon arra kérte a parlamentben helyet foglaló képviselőtársait, hogy felszólalását próbálják meg méltóságteljesen, „röhögés nélkül” kibírni, mert nagyon fontos dokumentumból fog idézni: a Medgyessy- és Gyurcsány kormány korrupcióellenes programja következik.

A Kormány visszaállítja és megerősíti a tisztességes, az átlátható és demokratikus kormányzást. A Kormány megköveteli a törvények tiszteletét, az állami szervek működésében a szakszerűséget, az átláthatóságot és az ellenőrizhetőséget. A Kormány tiszta, korrupciómentes közéletet teremt. Elszámol és elszámoltat a közpénzek minden fillérjével. A Kormány véget vet a koncepciós adóellenőrzések, a mesterségesen kreált büntetőeljárások indítása, a nyomásgyakorlás törvénytelen és erkölcstelen politikai taktikájának. Szeretné egyszer s mindenkorra feledtetni a közhatalommal való visszaélésen nyugvó megfélemlítési törekvéseket. Megszünteti a korrupcióellenes fellépések egyoldalúságát. A Kormány emeli a kormányzás erkölcsi tartalmát. A tisztesség, a becsület, az adott szó alapvető értékeit magára nézve is kötelezőnek tekinti – idézett a képviselő a CSELEKEDNI, MOST ÉS MINDENKIÉRT! A nemzeti közép, a demokratikus koalíció Kormányának programja, MAGYARORSZÁG 2002 – 2006 című programból.

Emlékszünk, mit is mondott Medgyessy Péter, tavaly nyáron, amikor kényszerűen távozott a kormányfői székből? „Az SZDSZ tele van korrupciós ügyekkel.” Először fordult elő a koalíciós kormányzások történetében, hogy egy miniszterelnök a koalíciós partnerét egyszerűen korruptnak nevezze. És ki tudhatná ezt jobban egy miniszterelnöknél? – tette föl a kérdést.

Nekem különösen az a rész tetszik az idézetből, hogy a kormány véget vet a koncepciós adóellenőrzéseknek, a mesterségesen kreált büntetőeljárásoknak, és feledteti a megfélemlítési törekvéseket. Nyilván, Keller László feljelentésügyi államtitkársága, Berkecz Mária motozása, a Széchenyi Terv nyerteseinek, vagy az ÁFA-visszaigénylőknek az adóellenőrzése csak egy rossz álom volt, talán csak az én emlékezetemben létezik – folytatta Répássy, aki az üvegzsebprogramot, a korrupciómentes államigazgatás ígéretét kérte számon a Medgyessy- és Gyurcsány-kormányon.

Felidézte többek közt a KEHI Gyurcsány Ferenc őszödi villaügyére vonatkozó, kozmetikázott jelentését, egy miniszterelnöki tolmácsnak juttatott vitatható megbízást, a K&H-ügy lehallgatási jegyzőkönyveinek megsemmisítését s azt az ügyletet, amikor egy Répássy által csak „10 százalékos Ferinek” nevezett államtitkárnak többszörös korrupció után nejlonzacskóban juttatott el jelentős pénzösszeget Kulcsár sofőrje. „A magyar politika állócsillaga, Kuncze Gábor bíróságon is helyét megállt szavait” idézve Répássy kijelentette: „tolvaj banda”. A korrupciós ügyekben érintett politikusoknak Répássy azt javasolta: ne fogadjanak el több csúszópénzt, s amit eddig elfogadtak, azt adják vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.