Azzal fenyegetett meg a tüntetés mintegy harminc résztvevője, hogy leszúrnak – számolt be a karddal átszúrt 15 éves cigány fiú ügyében rendezett tüntetés résztvevője. Polgár Tamás grafikus, aki Tomcat néven internetes blogja által is közismert, egy ismerősével részt vett a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége által kezdeményezett, ma délelőtti demonstráción.
Az MNO szerkesztőségébe betelefonáló Polgár elmondta: egy táblát vitt magával a demonstrációra, melyen a következő felirat szerepelt: „A cigányokat bántani tilos”. Elmondta: ő antifasisztának vallja magát és elítéli a roma fiú elleni támadást. Hozzátette: mindemellett nem tagadja, hogy a feliratnak némi éle is volt. Elmondása szerint az ügy körül gerjesztett feszültség (a rendőrségi nyomozás jelenlegi adatai szerint a bűncselekménynek nem voltak rasszista indítékai, s nem igaz, hogy a támadók fekete vagy bármilyen egyenruhában lettek volna – a szerk.) mellett ambivalens érzésekkel tölti el, hogy két cigány ugyanebben a megállóban próbálta megkéselni a minap barátját, mivel el akarták venni mobil telefonját.
A Polgár által hordozott felirat és annak hordozója a tüntetés kezdetétől fogva feszültségforrásnak tűnt – derül ki a telefonáló szavaiból. Polgár Tamás elmondta: először rövid haja és fekete nadrágja miatt „szkinhednek” nevezték, majd mintegy 30 fős csoport vette körül és azzal fenyegette, hogy megkéselik őt. Ezt követően rátámadtak, amit ő „kivédett”, bár ököllel arcon csapták. A rendőrség részéről csak ezután jöttek oda hozzá megkérdezni, miként történt az incidens – állítja a telefonáló.
„Fasiszták leszúrtak egy 15 éves fiút„ – kezdte beszédét Tamás Gáspár Miklós filozófus azon a vasárnapi tüntetésen, amelyet a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége kezdeményezett, miután egy hete egy katonai ruhába öltözött hatfős társaság egyik, karddal felfegyverzett tagja átdöfte az őt méregető roma fiút. A rasszizmust elítélő megmozduláson Tamás Gáspár Miklós elmondta: nem most kellene az utcára vonulni, hanem tizenöt éve ezt kéne tenni, amíg látszik, hogy a politikai elit fehér férfiak közösségeként képzeli el ezt az országot. A filozófus elmondta, bár ő kiváltságos fehér férfinak született, az előjogokból nem kér. „Vagy egyenlők vagyunk, vagy nem vagyunk emberek” – fejezte be beszédét. Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke is felszólalt a demonstráción. Kolompár szerint a bűncselekmény egyértelműen rasszista indíttatású volt, ez pedig ellentmond a rendőrség verziójának, amely szerint ez nem bizonyított.
A tüntetésen a támadást elszenvedett fiú szülei is a mikrofonhoz léptek, s mindenkinek megköszönték, aki eljött a rendezvényre. A édesanya kiemelte: fiának a tétlenül szemlélődő utasok és járókelők közül egyedül egy 13 éves gyerek nyújtott segítséget a támadást követően. A rendezvényen Budapest főpolgármestere, Demszky Gábor levelét is felolvasták, melyben arról beszélt: Budapest ne váljon a „hosszú kések városává„.
A demonstrálók a beszédek elhangzását követően átvonultak a 21-es busz végállomásához, majd a Szent János kórházhoz, ahol a fiatalembert ápolják.
A demonstrációt megelőzően az azt szervező MEASZ elnöke, Hanti Vilmos arra emlékeztetett, hogy „senki nem próbált az áldozat védelmére kelni, majd a sebesültön segíteni. A társadalom közönye a rasszista csoportok legjobb szövetségese”. A kezdeményezéshez tucatnyinál több szervezet csatlakozott, köztük a Roma Polgárjogi Alapítvány, amelynek vezetője, Horváth Aladár azt hangsúlyozta, hogy „nemcsak a rasszista erőszak (...) elfogadhatatlan, hanem általában az erőszak maga. Nem szabad hagynunk, hogy a hétköznapok része legyen a félelem.„
A tiltakozó akcióhoz a Nagy Imre Társaság Budapesti Szervezete, az MSZP Országos Emberjogi és Gyermek Tagozata, az SZDSZ – Új Generáció, az Országos Cigány Önkormányzat, a Cigány Szervezetek Országos Szövetsége, a Haver Alapítvány, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület, a Bnai B´aith Budapest Páholy, a Magyarországi Gyermekbarátok Mozgalma, a MSZP budapesti társadalompolitikai tagozata, valamint országos roma tagozata, a Raoul Wallenberg Egyesület csatlakozott. A kormány és tárcája nevében Teleki László, az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium államtitkára mondott beszédet.
hvg.hu