Nem mer „egyedül maradni” a bagdadi kormány

Az iraki kormány arra kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy rendelje el az országban állomásozó többnemzetiségű erők mandátumának meghosszabbítását.

2005. 05. 25. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosjar Zebari iraki külügyminiszter a BT soros, dán elnökségéhez írt levélben szorgalmazta a csapatok júniusban lejáró küldetésének módosítását.

A BT 2004. június 8-án elfogadott 1546. számú határozatában döntött úgy, hogy 12 hónapon belül felülvizsgálják az Irakba küldött erőkről szóló határozatot, illetve arról, hogy a mandátum az iraki kormány kérésére is megváltoztatható. A BT május 31-én vizsgálja felül a nemzetközi erők iraki mandátumát, s dönt annak esetleges meghosszabbításáról. A csapatok iraki tartózkodását eredetileg a testület 2003. október 16-i, 1511-es határozata tette lehetővé.

Zebari kérését indokolva kifejtette: „A biztonsági erők, a megerősítésükre tett folyamatos erőfeszítéseink ellenére, még nem képesek teljes felelősséggel szavatolni a nemzet biztonságát és az országhatárok védelmét”. Hozzátette: „Országunk fegyveres felkeléssel néz szembe”. Az ISS londoni stratégiai kutatóintézet jelentése szerint az arab országban a fegyveres ellenállás újjászerveződésével kell számolni.

Irak az elmúlt esztendők egyik legvéresebb időszakát éli a választások után; csak az elmúlt napokban meghaladta a 70-et a robbantások, lövöldözések halálos áldozatainak száma.




Magyarország 2004 végén kivonta csapatait Irakból. Mint ismeretes, a döntést éles vita követte a kormánypártok és az ellenzék között. Míg a legnagyobb ellenzéki párt nem adta beleegyezését ahhoz, hogy a magyar csapatok a jóváhagyott időpontnál tovább, az iraki választásokig maradjanak, a 2005-ös iraki voksolást az MSZP ugyanis fordulópontnak tartotta. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter ragaszkodott volna ahhoz hogy március 31-ig szolgáljanak Irakban a magyar katonák.

”Előttünk van az iraki politikai rendezés egyik legfontosabb feltétele, az iraki választások január végén. Ezt követően megteremthetőek a demokratikus rend, a nyugalom, a biztonság feltételei„ – mondta Gyurcsány Ferenc a Hősök terén, ahol a sorkatonaság eltörlését ünnepelték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.