A szlovén televízió olyan, eddig ismeretlen dokumentumokat tett közzé, melyek azt bizonyítják: Ribicic rendelte el a nácikkal való kollaborálás vádjával végrehajtott tömeges kivégzéseket – közli a BBC. Ribicic, aki ellen 1994 óta folyik eljárás, folyamatosan tagadja az ellene felhozott vádakat. Az AFP-nek nyilatkozva Pavel Jamnik, Szlovénia háborús bűncselekmények kivizsgálásával megbízott rendőrfőnöke hozzátette: a vizsgálatot a politikai vagy társadalmi csoportokkal szemben elkövetett népirtásokkal kapcsolatos törvény alapján kezdeményezték az egykori kommunista vezetővel szemben.
A szlovén kormány nemrégiben változtatta meg a hatályos törvényeket, ugyanolyan elbírálás alá véve a civil személyek meggyilkolását, akár a háború alatt, akár a háború után, a kommunista rezsim idején került rá sor. (Szlovéniában a kommunisták által elkövetett vérengzések így szintén el nem évülő, emberiség elleni bűntettnek számítanak, súlyos jogkövetkezményekkel – a szerk.)
Ribicic az első volt jugoszláv vezető, aki ellen vádat emelnek Szlovéniában, ahol az ország 1991-es függetlenné válása után boszorkányüldözést folytattak egykori náci kollaborátorokkal szemben – jegyzi meg a BBC.
A Szlovén Nemzeti Archívumból előkerült dokumentumok szerint Ribicic 1945-ben és 1946-ban segédkezett a 234 ember kivégzéséhez vezető halállista összeállításában. Ha bebizonyosodik bűnössége, harminc év börtönbüntetésre ítélhetik.
A brit közmédium emlékeztet: a háború után Jugoszláviában a kommunista erők bosszút álltak mindazokon, akikről úgy tartották: együttműködtek a német vagy olasz megszállókkal. Korábbi jelentésekre hivatkozva a BBC hozzáteszi: Szlovéniában tömegsírok százait tárták fel, ahol tucatjával hevertek a kommunista rezsim által a háború után kivégzettek földi maradványai.
A háború alatt Magyarországhoz 1941–1944 között ideiglenesen visszacsatolt Vajdságba visszatérő titóista szerb csapatok tömegmészárlásokat hajtottak végre a magyarok ellen. A máig feltáratlan szerb vérengzések magyar áldozatainak száma eléri a 30-40 ezer főt. Jugoszlávia, majd Szerbia-Montenegró kormánya nem kezdeményezte a vajdasági magyarsággal szemben elkövetett népirtás kivizsgálását.