Szilire és Sólyomra voksolnak a 2. fordulóban is
Érvényes, de eredménytelen volt az államfőválasztás első fordulója: sem az MSZP, sem az ellenzék jelöltjének nem sikerült megszereznie a szavazatok kétharmadát. Szili Katalinra 183-an (a szocialista frakció létszáma 178, minden szocialista képviselő felvette szavazólapját, és nem adta vissza), Sólyom Lászlóra 13-an szavaztak – számolt be Mandur László, az országgyűlés alelnöke. A második fordulót most tartják; a pártoknak ismét jelölteket kellett ajánlaniuk, erre hétfőn este 8 óráig volt módjuk.
Lendvai Ildikó MSZP-s frakcióvezető bejelentette: Szili Katalint jelölik a szocialisták köztársasági elnöknek. Az MSZP jelöltje 177 ajánlást kapott a 178 tagú frakciótól. Áder János, a Fidesz frakcióvezetője pedig tegnap délután azt közölte: minden képviselőjük Sólyom Lászlót támogatja a második fordulóban. Esti, a második frakcióülést követő sajtótájékoztatóján arra a kérdésre, hogy a mostani jelölés előtt egyeztettett-e a Fidesz Sólyom Lászlóval, Áder azt válaszolta: természetesen az ő jóváhagyása nélkül nehéz lenne őt javasolni és jelölni. A Fidesz frakció 157 képviselője írta alá az ajánlóívet. Az MDF egyhangúlag Sólyom Lászlót jelölte.
Az első szavazás eredménye
Mandur László, a Ház alelnöke tegnap délután fél öt előtt bejelentette: a szavazatszámláló bizottság megállapította, hogy 221 képviselő vette fel a szavazólapot, ám 20 képviselő visszaadta (az SZDSZ összes honatyája, Mécs Imre kivételével, valamint a fideszes Németh Zsolt), így ők nem szavaztak. Az urnába 199 képviselő dobta be a szavazólapját. Érvényesen szavazott 196 képviselő, érvénytelen szavazat 3 volt.
A Fidesz nem szavazott
A Fidesz hétfőn nem szavazott az államfőválasztáson – erről a voksolást közvetlenül megelőző frakcióülésen döntöttek az ellenzéki honatyák. A szavazólapokat 15 óra 38 percig fogadta el a szavazatszámláló bizottság (a voksolási procedúra 40 percig tartott), ám ekkor a frakció még tanácskozott. Tölgyessy Péter (Fidesz) leadta szavazatát, mivel – mint mondta – nem tudott a rendkívüli ülésről. Hende Csaba szintén leadta szavazatát. Mindketten igennel szavaztak Sólyom Lászlóra – jelentette be az államfőválasztást követő sajtótájékoztatóján Áder János frakcióvezető. Németh Zsolt (Fidesz) felvette, ám vissza is adta szavazólapját. Vincze László (Fidesz) felvette szavazólapját, ám az urnába nem dobta be, mikor értesült a frakció döntéséről.
Újhelyi István (MSZP) az MNO-nak kijelentette: „megdöbbentő és Sólyom László személyéhez méltatlan a Fidesz taktikai játéka”. – Ez nem egy sportmérkőzés, hanem a köztársasági elnök megválasztása. Az MSZP frakcióját értetlenséggel töltötte el a Fidesz magatartása a köztársaságielnök-választás első fordulójában – jelentette ki.
Gyurcsány Ferenc kormányfő kijelentette: „az emberek jelöltje” nem ezt érdemli. – A köztársaságielnök-választás nem játék, nem egy taktikai küzdelem. A köztársaság egyik alapintézménye, a magatartás pedig a lelke ennek a kultúrának – mondta a miniszterelnök.
Csupán 11 szavazat Sólyomra az MDF-es és a volt MDF-es képviselőktől
Mint írtuk, az ellenzéki jelöltre 13 szavazat érkezett, ezek közül 2 a fideszes képviselőké – mint Áder János mondta –, így az MDF és a volt MDF-es függetlenek „osztoznak” 11 szavazaton. Horváth Balázs (Nemzeti Fórum) korábban bejelentette: a 8 volt demokrata fórumos képviselő Sólyom Lászlóra szavaz. Horváth korábban úgy vélekedett: az MDF két-három képviselője Szili Katalint támogatja majd, mivel „elkötelezettek és lekötelezettek” Szili felé, amiért a házelnök megtartotta a párt parlamenti frakcióját. Herényi Károly MDF frakcióvezető akkor úgy reagált: ha az MDF-en múlik, Sólyom győz. Szavazólapjaikat azonban nem kívánják nyilvánossá tenni. A függetlenek közül Körömi Attila és Balogh Gyula a sajtóban korábban úgy nyilatkoztak: nem szavaznak Sólyom Lászlóra. (Úgy tudjuk, Körömi érvénytelen szavazatot adott le.) A független képviselők egyébként mind felvették szavazólapjaikat, és nem adták vissza.
Áder János szerint kibújt a szög a zsákból; Dávid Ibolyáéktól vagy Lezsák Sándoréktól valaki átszavazott. A frakcióvezető hozzátette: vannak gyáva és bátor vakondok; bátrak, akik Szilire igennel szavaztak és úgy bujkálnak, illetve vannak azok, akik érvénytelen szavazatot adtak le. – A Fidesz úgy döntött: Sólyom Lászlót jelöli a második fordulóra. A Fidesz 169 képviselője egységesen őt támogatja – mondta Áder János, aki az MNO-nak úgy nyilatkozott: a második szavazáson a Fidesz teljes létszámában részt vesz. – Kíváncsian várom: akik a korábbi véleményükkel szemben Szili Katalinra szavaztak, miként viselkednek a második, harmadik fordulóban, vajon visszaadják-e a júdáspénzt, vagy megtartják a 30 ezüsttallért, és eszerint szavaznak – tette hozzá a Fidesz parlamenti frakcióvezetője.
Az MNO kérdésére, hogy nincs-e negatív üzenete a választók felé annak, hogy a Fidesz az SZDSZ-hez hasonlóan bojkottálta az első fordulót, a fideszes politikus így válaszolt: „ha a végeredményt nézzük, teljesen indokolhatóvá válik mindenki számára – Sólyom László számára is –, hogy a Fidesz miért választotta ezt a módot.” Áder szerint másképp sosem derült volna ki, hogy ki az, aki korábbi nyilatkozataival, „fogadkozásaival” ellentétben Szili Katalint támogatta. A frakcióvezető úgy vélte: így tiszta víz került a pohárba, ugyanis biztosan látják, hogy Szili Katalinnak „a polgári oldalról, vagy legalábbis az ellenzéki képviselők közül is” voltak támogatói. – Hogy miként és hogyan sikerült a szocialistáknak „voksokat vásárolni”, azt nem tudjuk – tette hozzá Áder, kiemelve, hogy ha mindenki úgy szavazott volna, ahogy korábban nyilatkozott, Szili Katalin nem kaphatott volna 183 igen szavazatot.
Áder János úgy fogalmazott: a délutáni frakcióülés előtt olyan információk érkeztek, hogy a szocialisták részéről több kísérlet is történt, „megkeresések érkeztek” képviselők felé, hogy eltérítsék őket eredeti szavazási szándékuktól. Az MNO kérdésére válaszolva Áder határozottan kijelentette: több Fideszes képviselő felé is történt ilyen próbálkozás, ám „ezeket képviselőink elhárították”.
Az első fordulóban egyébként az összes MDF-es képviselő felvette szavazólapját. Dávid Ibolya, a párt elnöke a szavazást követően határozottan kijelentette: az MDF frakció tagjai részt vettek a szavazáson, és valamennyien Sólyom Lászlóra adták le voksukat.
A Fidesz tárgyalást kezdeményez Dáviddal és Lezsákkal
– A Fidesz-frakció hétfőn egyhangú szavazással Sólyom Lászlót javasolta jelöltnek a köztársaságielnök-választás második fordulójában – jelentette ki a Fidesz hétfő esti – azaz második – frakcióülését követően újságírók előtt Áder János. – Segítheti, hogy az ellenzéki szavazatok mind Sólyom László mellé kerüljenek, hogy kedd reggel tárgyalást kezdeményezünk Dávid Ibolyával és Lezsák Sándorral arról, hogyan tudjuk biztosítani, hogy mind a Nemzeti Fórum, mind az MDF összes képviselője a Fidesz-frakció valamennyi tagjával együtt támogassa Sólyom Lászlót a második és harmadik fordulóban – tette hozzá Áder.
A frakcióvezető bejelentette: a Fidesz-frakció tagjai kezdeményezték, hogy a frakcióvezetés teremtse meg annak a lehetőségét, hogy a frakció tagjai egymás számára ellenőrizhető módon adják le szavazataikat. Hozzátette: ennek technikai részleteit kedd reggelig fogják kidolgozni.
Kérdésre válaszolva, miszerint Dávid Ibolya úgy nyilatkozott, hogy mind a 8 MDF-es képviselő Sólyom Lászlót támogatta, Áder így válaszolt: „a matematika makacs dolog, kellemetlen szembesülni annak tényeivel”. Elmondta: 180 fő szavazatára számíthatott Szili Katalin; a 178 MSZP-s szavazatra, egy független képviselő és egy SZDSZ-es képviselő voksára. Ehhez képest 183 szavazatot kapott Szili, tehát az MDF-frakció tagjai, vagy a volt MDF-esek közül voltak azok, akinek meg kellett szavazniuk az első fordulóban Szili Katalint. Áder újságírói kérdésre válaszolva megerősítette: Sólyom Lászlóval egyeztettek arról, hogy a 2. fordulóban is őt jelöli a Fidesz, „az ő jóváhagyása nélkül nehéz lenne őt javasolni”.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője a távirati irodának kijelentette: Áder János feladata az, hogy a saját frakciójában tartson rendet, küldje el őket szavazni, és úgy szavazzanak, ahogy a jelölésükből adódik. Lezsák Sándor viszont közölte: elfogadja a meghívást. Mint mondta, a Nemzeti Fórum országgyűlési csoportját alkotó nyolc független képviselő a hétfői szavazáson egyhangúlag Sólyom Lászlót támogatta, és a szavazólapot megmutatták egymásnak.
Göndör István (MSZP) szerint a Fidesz törvénytelen eszközökkel próbálja biztosítani a többséget államfőjelöltjének. Kijelentette: a házbizottság ülésén az MSZP fel fogja ez ellen emelni a szavát.
Az MSZP frakció újra Szili mellett döntött
Az SZDSZhétfői frakcióülésén úgy döntött: mivel a szabad demokraták szerint Szili Katalinnak nincs meg a szükséges többsége, közös államfőjelölt állítását javasolják az MSZP-nek – jelentette be Kuncze Gábor. Az MSZP azonban a házelnököt jelöli a második fordulóban. Szili Katalin államfőjelölt, Hiller István pártelnök és Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője megbeszélést folytatott a kormányfővel, és az a döntés született, hogy Szili Katalint jelöli az MSZP frakciója a második fordulóban is – jelentette be Lendvai. A bejelentést követően a frakció este negyed hétkor összeült, Gyurcsány Ferenc és Szili Katalin résztvételével. A frakció úgy döntött: mind a 178 képviselő a házelnök jelölését támogatja – mondta tudósítónknak Horn Gyula, aki úgy fogalmazott: „Szili Katalin az erkölcsi győzelmet már megszerezte, holnap a gyakorlati győzelmet kell learatnia„. Göndör István sajtótájékoztatót tartott, melyen bejelentette, hogy egyöntetűen Szili Katalint jelöli a frakció. A politikus szerint a Fidesz gyávaságból nem voksolt. Göndör hozzátette azt is: bízik az SZDSZ bölcsességében. Információink szerint hétfőn még sor kerül Gyurcsány Ferenc és Kuncze Gábor között egy informális telefonbeszélgetésre az államfőjelölés ügyében.
Háttéregyeztetések
Hétfő este egyébként Gyurcsány Ferenc fiatal szocialista képviselőkkel találkozott egy budapesti szállodában. A megbeszélésen jelen volt többek között Vadai Ágnes, Újhelyi István, Botka László, Arató Gergely és Horváth Csaba. A kormányfő a helyszínen megjelenő újságírók kérdésére annyit mondott, hogy a találkozó a magánéletének a részét képezi, ezért nem kíván nyilatkozni.
Szili Katalin szintén megbeszélést folytatott MSZP-s politikusokkal, Toller Lászlóval, Puch Lászlóval és Tóbiás Józseffel.
Mécs nem tart retorziótól
Mécs Imre szerkesztőségünknek adott nyilatkozatából úgy látszik: nem tart retorziótól amiatt, hogy a frakció döntésével ellenszegülve leadta voksát az államfőválasztáson. Mint fogalmazott: „egy liberális pártról van szó, melynek alapító tagja vagyok”. A szabad demokrata politikus szerint értehetetlen a Fidesz magatartása – mármint, hogy a frakció nem szavazott – „azután, hogy a nemzeti kerekasztalnál közösen alakítottuk ki a köztársasági elnökválasztás rendjét”. Az SZDSZ-es politikus szerint ennek méltóságát veszélyezteti az, ami történt.
Parázs vita a házbizottsági ülésen
Mintegy másfél óráig tartott az eredetileg negyedórás házbizottsági ülés hétfő este, ugyanis parázs vita bontakozott ki arról, etikusan járt-e el a Fidesz, amikor nem ment el szavazni. Mandur László (MSZP) szerint a Fidesz kényszerhelyzetbe hozta az MDF-et és a független képviselőket, és színvallásra „kényszerítette” őket, ami nem fér össze az államfőválasztás titkosságáról szóló alkotmányos szabállyal. Mandur László szavai szerint kifogásukhoz csatlakozott az MDF frakciója is. Deutsch Tamás (Fidesz) viszont visszautasította a vádakat, és közölte: pártja mindenben alkotmányosan járt el, hiszen a titkos szavazásnak része az is, hogy a képviselő nem szavaz – mint ahogy az SZDSZ is tette. Megismételte Áder János szavait is, miszerint így „kiugrasztották a nyulat a bokorból”.
Deutsch Tamás elmondta azt is: Sólyom Lászlót „nem érte meglepetésként”, hogy a Fidesz nem szavazott.
A házbizottság ülését követően közölték: az MSZP 177 képviselője Szili Katalint, a Fidesz 157 és az MDF 8 képviselője pedig Sólyom Lászlót ajánlotta.
Három szavazás, legfeljebb három nap alatt
A köztársasági elnök jelölésének, megválasztásának menetét az alkotmány szabályozza. A köztársasági elnököt a korábbi elnök megbízatásának lejárta előtt legalább 30 nappal, ha pedig a megbízatás idő előtt szűnt meg, a megszűnéstől számított 30 napon belül kell megválasztani – áll az alkotmányban. (Mádl Ferenc augusztus 3-ig tölti be tisztségét.) Államfővé minden magyar, választójoggal rendelkező állampolgár megválasztható, amennyiben a választás napjáig betöltötte 35. évét. Az alaptörvény szerint a jelölés érvényességéhez az Országgyűlés legalább ötven tagjának írásbeli ajánlása szükséges. Az Országgyűlés minden tagja csak egy jelöltet ajánlhat. Annak, aki több jelöltet ajánl, mindegyik ajánlása érvénytelen.
A köztársasági elnököt titkos – akár többszöri, de legfeljebb három – szavazással választja a T.Ház; a szavazási eljárást maximum három (egymást követő) nap alatt be kell fejezni. Az első szavazás alapján megválasztott köztársasági elnök az, aki a képviselők kétharmadának szavazatát elnyeri. Ha az első szavazás alkalmával ezt a többséget egyik jelölt sem nyeri el, új ajánlás alapján (melyhez szintén legalább ötven képviselő aláírása szükséges) újból szavazást kell tartani. A második szavazás alapján való megválasztáshoz ugyancsak a képviselők kétharmadának szavazata szükséges. Ha a második szavazás sem eredményes, harmadszor is szavazást kell tartani; ez alkalommal viszont csak arra a két jelöltre lehet szavazni, akik másodjára a legtöbb szavazatot kapták. A harmadik szavazás alapján megválasztott köztársasági elnök az, aki – tekintet nélkül a szavazásban részt vevők számára – a szavazatok többségét elnyerte.
Kedden ismét szavaznak
A 386 tagú parlamentnek 178 MSZP-s, 20 SZDSZ-es, 169 fideszes, 8 MDF-es és 11 független képviselője van. Első körben 258 honatya egységes szavazatára lett volna szükség az eredményességhez – csakúgy, ahogy a második körben is. A második voksolásra kedd délelőtt
Tömegbaleset miatt lezárták az M5-ös autópályát