Orbán Viktor aláhúzta: az úgynevezett nem termelő, hanem szolgáltató üzemek, mint a vasút,a posta vagy a Ferihegyi Repülőtér, az emberek létbiztonságát szolgálják, s épp úgy „egy van” belőlük, mint például a helyi kórházból.
Az emberek jó részének a korrupció jut eszébe újabban a privatizációról. A Nemzeti Tankönyvkiadó magánosítása során például képtelen módon 700 millió forinttal csökkent a vételár az első és a második forduló között a kormány beavatkozása során, a MOL-részvényeket a kabinet döntése nyomán a gázüzletág eladása előtt érvényesítették, nem utána, amikor a költségvetésnek százmilliárdos plusz bevételeket jelentett volna. Így a bennfentes információkkal rendelkező alkuszok jártak jól – sorolta Orbán a gyanús ügyleteket.
A Fidesz elnöke úgy vélte: az őt „szélkakas-csikorgással” vádló miniszterelnök és a kormány nem kezel kellő komolysággal olyan súlyú kérdéseket, amelyek 30-40 évek alatt megteremtett értékek sorsáról szólnak. Hozzáfűzte: nem látja szélkakasszerű magatartásnak, ha az ember figyelembe veszi a közösség véleményét.
A nemzeti konzultáció során az emberek a privatizáció szélsőséges formáiról számolnak be. Úgy vélik, régebben erre szükség volt, de ma már inkább védeni kellene a nemzeti vagyont – számolt be Orbán, aki kijelentette: az embereket korábban egyetlen kormány sem vonta be annak eldöntésébe, milyen szélességben húzzák meg az állami vagyon körét, „a nemzeti vagyont kiszolgáltattuk a mindenkori kormányoknak.” A Fidesz elnöke jelezte: ha az emberek megtisztelik őket bizalmukkal, minden olyan szerződést, melyhez most nem férhetnek hozzá, töviről hegyire át fognak vizsgálni.
A vonatkozó törvény úgynevezett „feles törvény”, a képviselők fele már döntést hozhat e vagyontárgyakról – mondta Orbán, aki rámutatott: „nemzeti vagyonszerződést” kellene megalkotni, amelybe bevonják a társadalmi szervezeteket, polgárokat. Az ebben szereplő vagyontárgyakat pedig csak akkor lehetne magánosítani, ha a parlamenti képviselők kétharmada támogatja a döntést.
Szigorúbb védelmi rendszert kellene tehát kiépíteni a közvagyon köré – húzta alá Orbán, aki „érthetőnek” nevezte a kőszegi beszédét követő „fölhorkanást”. A magyar sajtó ugyanis nem az emberek véleményével megegyezően foglalt állást „Nem kényelmes hogy karszalagosan, pufajkásként ábrázolnak” – utalt Orbán a sajtó zömének támadására.
Mindeközben a kormány „kapuzárási pánikban” szenved: megpróbálják eladni, ami nincs bebetonozva – tette hozzá a Fidesz elnöke, kifogásolva, hogy a kabinet nem néz szembe az ország valós helyzetével. Kampányokkal nem lehet kormányozni. A biztonságot meg kell teremteni, nem plakátot csinálni belőle – buzdította következetesebb munkára a kabinetet Orbán.
Sorsfordító + Politikai feszültség és a termékeny talaj + videó
