Orbán: Minden szerződést töviről hegyire át fogunk vizsgálni

A vita nem a privatizációról szól. Azzal szembesülünk, hogy hosszú évek óta nincs megállapodás Magyarországon a nemzeti vagyon köréről – jelentette ki Orbán Viktor tegnap az Info Rádió Aréna című esti műsorában. A Fidesz elnöke kijelentette: egy „nemzeti vagyonszerződés” során kétharmados törvényhez kötné a társadalom számára fontos vagyontárgyak magánosítását. • Hiller: Az MSZP nem támogatja a nemzeti vagyonszerződést• A Fidesz visszautasítja Podolák György állításait

MNO
2005. 09. 06. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán Viktor aláhúzta: az úgynevezett nem termelő, hanem szolgáltató üzemek, mint a vasút,a posta vagy a Ferihegyi Repülőtér, az emberek létbiztonságát szolgálják, s épp úgy „egy van” belőlük, mint például a helyi kórházból.

Az emberek jó részének a korrupció jut eszébe újabban a privatizációról. A Nemzeti Tankönyvkiadó magánosítása során például képtelen módon 700 millió forinttal csökkent a vételár az első és a második forduló között a kormány beavatkozása során, a MOL-részvényeket a kabinet döntése nyomán a gázüzletág eladása előtt érvényesítették, nem utána, amikor a költségvetésnek százmilliárdos plusz bevételeket jelentett volna. Így a bennfentes információkkal rendelkező alkuszok jártak jól – sorolta Orbán a gyanús ügyleteket.

A Fidesz elnöke úgy vélte: az őt „szélkakas-csikorgással” vádló miniszterelnök és a kormány nem kezel kellő komolysággal olyan súlyú kérdéseket, amelyek 30-40 évek alatt megteremtett értékek sorsáról szólnak. Hozzáfűzte: nem látja szélkakasszerű magatartásnak, ha az ember figyelembe veszi a közösség véleményét.

A nemzeti konzultáció során az emberek a privatizáció szélsőséges formáiról számolnak be. Úgy vélik, régebben erre szükség volt, de ma már inkább védeni kellene a nemzeti vagyont – számolt be Orbán, aki kijelentette: az embereket korábban egyetlen kormány sem vonta be annak eldöntésébe, milyen szélességben húzzák meg az állami vagyon körét, „a nemzeti vagyont kiszolgáltattuk a mindenkori kormányoknak.” A Fidesz elnöke jelezte: ha az emberek megtisztelik őket bizalmukkal, minden olyan szerződést, melyhez most nem férhetnek hozzá, töviről hegyire át fognak vizsgálni.

A vonatkozó törvény úgynevezett „feles törvény”, a képviselők fele már döntést hozhat e vagyontárgyakról – mondta Orbán, aki rámutatott: „nemzeti vagyonszerződést” kellene megalkotni, amelybe bevonják a társadalmi szervezeteket, polgárokat. Az ebben szereplő vagyontárgyakat pedig csak akkor lehetne magánosítani, ha a parlamenti képviselők kétharmada támogatja a döntést.

Szigorúbb védelmi rendszert kellene tehát kiépíteni a közvagyon köré – húzta alá Orbán, aki „érthetőnek” nevezte a kőszegi beszédét követő „fölhorkanást”. A magyar sajtó ugyanis nem az emberek véleményével megegyezően foglalt állást „Nem kényelmes hogy karszalagosan, pufajkásként ábrázolnak” – utalt Orbán a sajtó zömének támadására.

Mindeközben a kormány „kapuzárási pánikban” szenved: megpróbálják eladni, ami nincs bebetonozva – tette hozzá a Fidesz elnöke, kifogásolva, hogy a kabinet nem néz szembe az ország valós helyzetével. Kampányokkal nem lehet kormányozni. A biztonságot meg kell teremteni, nem plakátot csinálni belőle – buzdította következetesebb munkára a kabinetet Orbán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.