Életet sem mentenek ingyen

Még sürgősségi ellátás sem járna ingyenesen azoknak, akiknek nincs biztosítotti jogviszonyuk, például mert nem fizettek járulékot – ez áll az egészségügyi tárca törvénymódosító javaslatában. Ők postán kapnák meg a számlát ellátásuk költségéről. Mindez váratlan fordulat, hiszen az egészségügyi miniszter többször is az ellenkezőjét ígérte.

2005. 10. 06. 6:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a beteg sürgősségi kezelést igényel, ellátása előtt nem lehetne vizsgálni, hogy van-e biztosítotti jogviszonya. Állapotának stabilizálása után azonban a kórház vagy a szakrendelő köteles lesz meggyőződni arról, hogy az illető jogosult-e a társadalombiztosítás terhére igénybe venni az ellátást. Ha nem, akkor az egészségbiztosítónak meg kell próbálnia megfizettetni vele a kezelés költségeit – derül ki egy törvénymódosítás tervezetéből. Az elképzelések szerint az egészségügyi intézmény akkor is megkapná a finanszírozást, ha a beteg nem fizet. Kérdés azonban, hogy miként hajtják majd be a pénzt, ám erre nem kaptunk választ az Egészségügyi Minisztériumban. Miként arra sem, hogy meghatározták-e már, ki minősül majd biztosítottnak.

A Gyurcsány-kormány száz lépés programjában jelent meg először, hogy az egészségügyi ellátásokat hamarosan három csoportba sorolják. Az elsőbe az állam által garantált ellátások kerülnek, ezek úgymond emberi jogon, mindenkinek térítésmentesen járnak. A másodikba a biztosítotti jogviszony alapján igénybe vehető ellátásokat sorolnák, amelyek már csak a biztosítottaknak lennének térítésmentesek.

A harmadik csoportba azok az extraszolgáltatások kerülnének, amelyeket térítési díj ellenében vagy magánbiztosítással lehetne igénybe venni. A lapunk birtokában lévő törvénymódosítás tervezetében az áll: „az állam felelőssége azoknak is biztosítani a legszükségesebb egészségügyi ellátásokat, akik akár önhibájukból, akár önhibájukon kívül nem rendelkeznek biztosítással, illetőleg nem jogosultak egészségügyi szolgáltatás igénybevételére a társadalombiztosítás keretében”. Úgy tűnik, a sürgősségi ellátás nem tartozik a legszükségesebbek közé, míg a járványügyi ellátás, valamint a család- és nővédelmi gondozás igen.

Mindez váratlan fordulat, hiszen Rácz Jenő egészségügyi miniszter korábban többször mondta, hogy a sürgősségi ellátás az első, emberi jogon járó kategóriába tartozik majd. Szerettük volna megtudni a pálfordulás okát. Kántor Katalin, az egészségügyi tárca tájékoztatási osztályának megbízott vezetője kérdésünkre csak a jelenlegi szabályokat volt hajlandó ismertetni.

Az alábbiakban néhány ellátásnál ismertetjük, hogy mennyi pénzt fizet az egészségbiztosító a kórháznak, illetve a szakrendelőnek.
• Lábszártörés velőűrszegezéssel: 422 100 Ft.
• Magas vérnyomás sürgősségi kezelése: 27 336 Ft.
• Nyílt szívbillentyűműtét: 1 242 984 Ft.
• Gyógyszerek toxikus hatásának ellátása: 68 206 Ft.



Elszállt ígéret
A tervek szerint az „alapcsomagba” a sürgősségi ellátás, a vérellátás, az anya- és gyermekvédelem, valamint a járványügy, a „normál csomagba” a most meglévő egészségügyi szolgáltatások kerülnének. (Rácz Jenő a Nemzeti Egészségügyi Tanács ülésén, 2005. 10. 04.)

Az állam felelőssége, hogy azok számára is biztosítsa a legszükségesebb egészségügyi ellátásokat, akik akár önhibájukból, akár önhibájukon kívül nem rendelkeznek biztosítással. Számukra kialakítják az egészségügyi szolgáltatási alapcsomagot, amiben sürgősségi ellátás, közegészségügyi szolgáltatások, valamint anya- és csecsemővédelem foglaltatik. (Kormányzati lépések az egészségügyben című kormányanyag, 2005. 05. 09.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.