Radikális adómérséklést sürgetett Orbán

A Nemzeti Konzultáció teljesítette küldetését – jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Nemzeti Konzultáció zárórendezvényén, ahol a szervezők szerint 30 ezer ember gyűlt össze. Orbán Viktor beszédében mélyreható változásokat sürgetett, és hangsúlyozta: a konzultáció kérdőívére adott válaszokból egy szenvedő ország képe bontakozott ki. – A miniszterelnök is szenved. Nem lehet valaki egyszerre király és jobbágy, egyszerre a rendszerváltoztatás milliárdos üzletembere és egyúttal a baloldal vezetője – mondta. • Lendvai: Orbán fordítva ül a bakon

MNO
2005. 10. 17. 7:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Le kell zárni az elmúlt 15 évet, diktatúrából áttértünk a demokráciára – jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elöke a Nemzeti Konzultációt értékelő mai rendezvényen. A Felvonulási téren a rendezők szerint mintegy 30 ezren gyűltek össze, akik nem fértek be a sátorba, azok kivetítőkön követhették figyelemmel Orbán Viktor beszédét. – Ez a 15 év a miénk. Suvickoljuk ki és tegyük be a vitrinbe, és a múlt vitái helyett forduljunk a holnap kérdései felé. Honnan is indultunk? Egy vallomásra készülődő miniszterelnöktől, aki bevallotta, hogy a kommunista gazdaságpolitika megbukott. Ez volt a jel, hogy változtatni kell – emlékeztetett Orbán Viktor, hozzátéve: a jel ismét itt van az orrunk előtt. – Egy miniszterelnök újra vallomást tett: bevallotta, hogy az ifjú kommunista gazdaságpolitika is megbukott. Ha így megy tovább, az euróhoz sohanapján tudunk csatlakozni. Bevallotta, hogy sokkal több pénz hiányzik, mint amit eddig beismertek. Bevallotta, hogy az adósságunk gyorsabban nő, mint a kommunista gazdaságpolitika idején növekedett – sorolta Orbán Viktor, hozzáfűzve: bebizonyosodott, hogy demokráciában ugyanúgy tönkre lehet tenni egy országot, mint egy diktatúrában.

Orbán Viktor mélyreható változásokat sürgetett beszédében. A Fidesz elnöke úgy fogalmazott: az új gazdaság eszköze a radikális adómérséklés, az új államé a bürokrácia leépítése, az új politikáé pedig a politikusok számának radikális csökkentése. Kijelentette: ha nem lesz meg a változás, akkor Magyarország néhány éven belül csődbe juthat.

A Fidesz elnöke köszönetet mondott annak a több mint másfél millió polgárnak, akik részt vettek a Nemzeti Konzultációban. – A Nemzeti Konzultáció küldetése az volt, hogy kiderítse, miért akadt el Magyarország szekere. A konzultáció összességében teljesítette küldetését, mert több mint egymillió ötszázezer ember mondta el véleményét múltról, jelenről, jövőről – mondta a volt miniszterelnök. Orbán Viktor hangsúlyozta: a Nemzeti Konzultáció kérdőívére adott válaszokból egy szenvedő ország képe bontakozott ki. Mindenki szenved valamitől – sok ember attól, hogy nem értik meg a problémáját. Van, aki attól, hogy úgy látja, néhányan érdemtelenül az ő kárára „szedték meg magukat, és most még nekik áll feljebb”, sokan attól szenvednek, hogy a Kádár-korszakban jobban éltek, és visszasírják azokat az időket. Attól is sokan szenvednek, hogy úgy érzik, csak azok jártak jól, akik jókor voltak jó helyen. A jobboldal attól szenved, hogy félbemaradt a rendszerváltás és túl sok mindent örökölt a diktatúrától, de a baloldal is szenved, mert úgy érzi, hogy az ország másik fele bűnösnek bélyegzi őt – mondta Orbán Viktor, hozzátéve: a fiatalok is szenvednek, mert úgy érzik, hiába a sok tanulás, nincsenek kilátások, alig van munkahely, kérdéses a jövő. Szinte mindannyian szenvedünk a bürokráciától, ami pokollá teszi életünket – húzta alá a Fidesz elnöke, hangsúlyozva, az egész ország szenved attól, hogy kettészakadt a gazdaság: a multicégek sikeresek, míg a kis- és középvállalkozóknak „nem jut hely a nap alatt”. – A határon túli magyarok szenvednek attól, hogy úgy érzik: kitaszítja, ellöki magától őket az anyaország – fűzte hozzá Orbán Viktor. – Sokan szenvednek azért, mert 2002-ben a jelenlegi kormánykoalícióra szavaztak, és azt látják, hogy az nem tartotta be az ígéreteket. (...) Még maga a kormány is szenved attól, hogy mindent meg akar változtatni, mindenbe belekap, és így semmit sem tud megváltoztatni. Még maga a miniszterelnök is szenved. Szenved attól, hogy nem lehet egyszerre kint és bent is egeret fogni. Nem lehet valaki egyszerre király és jobbágy, nem lehet valaki egyszerre a rendszerváltoztatás sikeres, milliárdos üzletembere és egyúttal a baloldal vezetője – hangsúlyozta a Fidesz elnöke.

A rendezvényen felszólaltak a Nemzeti Konzultációs Testület tagjai. Pozsgay Imre politikus Széchenyi Istvánt idézve megjegyezte: a sikeres nemzetek történetében mindig megtalálható két-három nagy ügy, amelyet a pártok fölé tudnak emelni. Pozsgay Imre arról is beszélt, hogy az állam elhagyta a szolgálati helyét, de magánál tartotta azokat az eszközöket, amelyeket 40 esztendő alatt felhalmozott, majd „azt egy fatálisan rossz politikai döntés után privatizációnak nevezett prédában közprédára bocsátotta”.

Hoffmann Rózsa pedagógus, a Nemzeti Konzultációs Testület tagja felidézte a konzultációs kérdőív azon kérdését, amellyel azt tudakolták az emberektől, hogy félnek-e, és ha igen, mitől félnek leginkább ma Magyarországon? A válasz az, hogy sajnos igen, félnek, mert sokan érzik kiszolgáltatottnak magukat ma Magyarországon – hangsúlyozta Hoffmann Rózsa, hozzátéve: a A válaszadók mindössze egy százaléka jelölte be a „nem” választ. Megdöbbentően erős a félelem a munkanélküliségtől, félnek a pénz hatalmától, a pénz hiányától, a nyugdíjaskor nehézségeitől és attól, hogy megszűnik, vagy tovább zsugorodik az ingyenes egészségügyi ellátás, félnek a közösségek széthullásától, Budapest tönkretételétől, környezetünk további pusztulásától – sorolta. Leszögezte: az emberek ma félnek megszólalni.

Iván László orvos-gerontológus elmondta: a nemzeti konzultációs kérdőív azon kérdésére, hogy mit tett értünk az ország, közel negyven százalék a családtámogatást és a családi adókedvezményeket emelte ki. A nyugdíjasok pedig a tizenharmadik havi nyugdíj bevezetését hangsúlyozták, emellett nagy támogatottságot élvez a tanulás támogatása is, és az otthonteremtés támogatását is sokat jelölték meg – tette hozzá.

Finta József építész a 840 ezer panellakásban élő ember súlyos gondjaira hívta fel a figyelmet, valamint Budapest romlására, és arra, hogy hazánk egy pusztuló ország képét mutatja.

Jókai Anna író – aki szintén tagja a konzultációs testületnek – videóüzenetben köszöntötte az egybegyűlteket. Kiemelte: országjárása során úgy érzékelte, nagyon sokan panaszkodnak az oktatás általánosan súlyos helyzete, valamint a média erős elfogultsága, kiegyensúlyozatlansága miatt is.

A Nemzeti Konzultáció záró rendezvénye kulturális programokkal kezdődött. A kora délutáni óráktól többek közt a Négy évszak vonósegyüttes, majd az EDDA lépett színpadra a nagysátorban. Az egybegyűlteket Kudlik Júlia, a Nemzeti konzultáció szóvivője köszöntötte.

A Nemzeti Konzultáció gyorsértékelését a helyszínen osztogatták – ez a Szövetség által a lakossághoz eljuttatott kérdőívekre adott válaszokat összegezte. A kérdések többek közt arra tértek ki, hogy mit tett értünk az ország, miben csalódtunk, mitől félünk, esetleg min változtassunk. Ma adják át a Nemzeti Konzultáció játékán kisorsolt díjakat is.

(Magyar Rádió, fideszfrakcio.hu, Klubrádió, Info Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.