A garanciatörvény most a legfontosabb
A Fidesz elnöke nem szeretné, ha bármilyen, a parlamenten kívüli találkozó elterelné a figyelmet a nemzeti garanciatörvényről, amit viszont az Országgyűlésben kell megalkotni. Orbán Viktor a Nap-kelte mai adásában a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által kezdeményezett találkozóval kapcsolatos kérdésre reagált. – Én most ezt a garanciatörvényt szeretném minél hamarabb révbe juttatni. Ez a legfontosabb – fogalmazott. Mint mondta: a Fidesz elnöksége tegnap jóváhagyta a törvényjavaslatot, az indítványaik lényegében már megvannak, a frakcióelnökség pedig pénteken dönt majd. – Reményeim szerint pillanatok alatt benyújtuk a Ház elé a javaslatot – tette hozzá a volt kormányfő. Orbán Viktor utalt arra is: erőteljes bírálatok érték amiatt, hogy „nem szólalok meg az Országgyűlésben egy héten háromszor”. – Most megszólaltam. Ott vagyunk a parlamentben, lehet beszélni. Semmi okát nem látom annak, hogy ne kaphatnánk egyenes, világos választ arra, hogy ezt az öt garanciát megadjuk-e az embereknek – jelentette ki a politikus, aki utalt a pártelnököknek elküldött ezirányú levelére is.
Hét általánosság kontra öt konkrétum
Az MSZP által javasolt nemzeti minimum tervezettel kapcsolatban Orbán Viktor aláhúzta: míg ez általánosságokat vet fel, addig a Fidesz javaslata öt konkrét, pontos, világos, körülhatárolható dolgot. – Olyan konkrétumokról van szó, amelyek léteznek, az emberek szerint jók, és szeretnék, ha megtarthatnák – hangsúlyozta, hozzátéve: erre az öt konrét javaslatra könnyedén igent lehet mondani. – Nem is egészen értem, hogy mitől olyan nehéz ez – vélekedett Orbán Viktor, hozzátéve: olyan javaslatokat is beépítettek, amelyek a mostani kormányhoz kötődnek. – Épp azt akartam mutatni, hogy nem pártpresztízsről van szó. Emelkedjünk már ki ebből a rossz pocsolyából, ebből a vacak vitából, és nézzük magát az öt konkrét javaslatot – szorgalmazta a Fidesz elnöke.
”Kezdjük ott az együttműködést, ahol könnyebb megállapodni”
A nemezti garanciatörvény szükségességéről szólva Orbán Viktor elmonta: a Nemzeti Konzultáció során kiderült, hogy az emberek bizonytalanságot éreznek maguk körül, több tekintetben változást szeretnének, néhány dologban viszont nem. Azt viszont nem látják biztosítva, hogy amit ők jó dolognak tartanak, az a jövőben nem változik meg. Ezért erre garanciát szeretnének – garanciának pedig azt tekintik, ha valamiről kétharmados törvény született – hangsúlyozta a Fidesz elnöke, hozzáfűzve: ha meg tudjuk határozni, mi az a néhány fontos dolog, amit érdemes megtartani a jó dolgok közül, függetlenül attól, melyik kormányhoz fűződik, akkor tegyük meg. – Politikai pártok abban nagyon nehezen szoktak egyetérteni, hogy hogyan és min kell változtatni. De abban, hogy min nem kell változtatni, abban sokkal könnyebb. Kezdjük ott az együttműködést, ahol könnyebb megállapodni – jelentette ki Orbán Viktor.
Radikális változás, de csak a kulcsterületeken
A Fidesz elnöke beszélt arról is: Magyarország ma aggasztó helyzetben van, több mindent meg kell változtatni, ám ez nem olyan egyszerű. – Ha mindent meg akarok változtatni, akkor valójában semmit sem fogok. Minél nagyobb a baj, annál inkább le kell szűkítenünk a változtatás célpontjait arra a néhány kulcsterületre, amitől azt várjuk, hogy ha ott változás történik, akkor minőségi változás jön létre az egész ország életében. Ki jell jelölni a két-három áttörésszerű pontot, és ott, ahol ezeket megtaláltuk, józannak kell lenni, megfontoltnak, de radikálisnak, mélyrehatónak és gyorsnak. Én ezt tanultam meg a kormányzati években: változtatni ebben a formában érdemes – hangsúlyozta Orbán Viktor.
Cél a teljes foglalkoztatottság
Orbán Viktor kifejtette: meggyőződése, hogy Magyarország nem lesz sikeres és jólétben élő ország, ha „négyszázezer munkanélkülink van”. – Hogyan lehet munkát adni azoknak, akik szeretnének dolgozni, és hogyan lehet megvédeni azokat, akiknek veszélyben van a munkahelyük? Az én válaszom az, hogy a kis- és középvállalkozókat kell megerősíteni. Csökkenteni kell a járulékokat és adókat, valamint az államnak kisegítő intézkedésként közösségi munkaprogramokat kell szervezni, átmenetileg munkát adván azoknak, akiknek a piac, a vállalkozók még nem tudnak. És mondjuk ki, hogy nem arról kell beszélni, hogyan kezeljük a munkanélküliséget. A holnap vitája arról szól, milyen az a gazdasági rendszer, ahol mindenki munkához jut, aki dolgozni szeretne. Erről érdemes vitatkozni, erre kell választ adni – hangsúlyozta a Fidesz elnöke. – Meg kell hirdetnünk a teljes foglalkoztatottságot, mint célkitűzést – fűzte hozzá Orbán Viktor, megjegyezve: ott, ahol három százalék alatt van és nincs tartós munkanélküliség, ott lényegében mindenki munkához jut.
Csak radikális lépésekkel lehet kitörni
Az adócsökkentéssel kapcsolatban Orbán Viktor hangsúlyozta: bízni kell abban, hogy az nem feltétlenül jelent bevételelmaradást. Kitért arra is: a szürkegazdaság aránya 16-32 százalékos a közgazdászok szerint, és egy jelentős adócsökkentéssel ezen vállalkozások egy része hajlandó adót fizetni. – Ezek nem szélhámosságból kerülik az adó befizetését, hanem azért, mert ha befizetnék, akkor nem élné túl a vállalkozásuk a mostani nehéz időket – mutatott rá. – Nem zárható ki, hogy az adóbevételek átmenetileg csökkennek – vélekedett Orbán Viktor, hangsúlyozva: minél radikálisabb a csökkentés, annál rövidebb a bevételkiesés időszaka. – Ez valahol a fél és a két év között van. Ha jól csinálja az ember, belül maradhat egy költségvetési éven. Szerintem érdemes megpróbálni – jelentette ki, hozzáfűzve: nem is lát másik esélyt.
– Ha ki akarunk törni ebből a nehéz helyzetből, csak radikális lépésekkel lehet. És az adócsökkentést látom egyedül olyannak, ahol a legtöbb esély van arra, amit sikernek lehet nevezni – mondta Orbán Viktor, hozzáfűzve: az áfacsökkentés jó dolog, de nem elégséges, mivel a legnagyobb gond ezen a téren a járulékterhekkel van. Elsőként ezt kell lecsökkenteni, majd a személyi jövedelemadót – vélte Orbán Viktor, hozzátéve: a legtöbb vállalkozó nem exportra termel, hanem a magyar piacból él, ezért fontos, hogy az embereknek minél több jövedelme legyen.
Hangsúlyozta azt is: az a jó, ha az emberek zsebében minél több pénz van, és az emberek minél több dolgot maguk meg tudnak oldani, és minél kevesebb hárul ebből az államra. – Az állam akkor jár el okosan, ha nem elveszi a pénzt, aztán visszaosztja, hanem rábízza ezt az emberekre, és náluk hagyja a pénzt – fogalmazott, hozzátéve: természetesen meg kell jelölni azokat a szolgáltatásokat, amelyeket az állam mindig is nyújtani fog. – Nem hiszek abban, hogy létezik olyan gazdaság, amely sikeres, miközben rosszul megy az embereknek. A baj ma éppen az, hogy miközben van egy nem elhanyagolható gazdasági növekedés – igaz, hogy mi ezzel az újonnan csatlakozott EU-tagok közt az utolsó előttiek vagyunk, de ez a 3-4 százalék mégsem kevés. A baj, hogy ez hitelből történik – mutatott rá Orbán Viktor. – Hiába nő a gazdaság, nem a pénzünk nő, hanem az adósságunk – tette hozzá. A Fidesz elnöke szerint nem az a baj, hogy a reálbérek gyorsabban nőttek, mint a gazdaság, hanem az, hogy a gazdaság nem nőtt olyan mértékben, mint a reálbérek. – A hibát nem ott követte el a Medgyessy-kormány 2002-ben, hogy emelte a béreket, hanem ott, hogy nem fordított pénzt, erőt, energiát arra, hogy a gazdasági növekedést állami eszközökkel is segítse – mutatott rá Orbán Viktor.
Elhunyt M. Kiss Sándor
