Orbán Viktor nemzetigarancia-törvény megalkotását javasolta
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Nemzeti Konzultációt szokatlan interaktív vállalkozásnak nevezte, amely nem meggyőzni akarta az embereket, hanem megkérdezni őket arról, miben változtassanak. Az emberek úgy érzik, hogy a rendszerváltoztatás inkább vitte, mint hozta a biztonságot – fogalmazott Orbán Viktor. Mint mondta, a Nemzeti Konzultációból kiderül, hogy az emberek változtatást akarnak. Vannak jó és fontos dolgok, amelyeken nem kell változtatni, de az emberek nem látnak garanciát arra, hogy ezeket nem fogják megváltoztatni – jegyezte meg a volt kormányfő, hozzátéve: a jogrendszer sem ad ilyen garanciát. Orbán Viktor ezért egy nemzeti garanciatörvény megalkotását javasolta, ami garantálja, hogy az ebben a törvényben foglalt vívmányokat csak kétharmados törvénnyel lehet módosítani. Orbán Viktor szerint öt ilyen vívmányt kellene kétharmados törvényi védelemben részesíteni: a tizenharmadik havi nyugdíjat, a gyermekek után járó adókedvezményt, a panelfelújítási programot, azt, hogy a gáz, a víz, a villany ára csak az infláció mértékében növekedhessen, és a törvény garantálja azt, hogy a mindenkori kormány köteles az áfát időben visszatéríteni.
Gyurcsány több javaslattal is kiegészítené a nemzetigarancia-törvényt
Gyurcsány Ferenc a Fidesz elnökének beszéde után az ülésteremben rövid négyszemközti megbeszélésre odaült Orbán Viktorhoz. A miniszterlenök újságíróknak válaszolva elmondta: arra kérte a Fidesz elnökét, írja le a biztonságra vonatkozó javaslatát, amelyet jónak tart, és hogy annak pontosan mi legyen a tartalma, azt tárgyalják meg. „Azt mondhatom, hogy az elnök úr nyitott volt a felvetésemre„ – közölte a távirati iroda kérdésére Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő egyetértett azzal, hogy alkossanak nemzetigarancia-törvényt, de szerinte más témákkal is ki lehetne egészíteni. Mint mondta, azt is bele kellene tenni, hogy ne nevezzük egymást hazaárulónak, illetve hogy aki jogszerűen tulajdont szerzett, attól a tulajdon nem vehető vissza, csak azért, „mert éppen úgy gondolja az aktuális miniszterelnök”.
Batiz András kormányszóvivő kijelentette: a kormány szándéka szerint, ha az Orbán Viktor által felvetett javaslatokból írott előterjesztés születik, akkor azt megvitatják a szociális partnerekkel. Batiz András elmondta: a miniszterelnök úgy értékelte, hogy a Fidesz elnökének javaslatai megfontolásra méltóak – írja a Magyar Rádió honlapja.
Elfogadta az Országgyűlés a családtámogatási rendszer módosításáról szóló törvényt
Az Országgyűlés 180 igen szavazattal, 140 ellenszavazattal és hét tartózkodással elfogadta a családtámogatási rendszer átalakításáról szóló törvényt hétfőn – adta hírül a távirati iroda. Az új jogszabály szerint a családi pótlék havi összege jövő január 1-től az egygyermekes családokban 11 ezer, kétgyermekes család esetén gyermekenként 12 ezer, három- vagy többgyermekes családban 14 ezer forint lesz. Egyedülálló szülő esetén a támogatás összege minden kategóriában gyermekenként ezer forinttal magasabb. Tartósan beteg, illetve súlyosan beteg gyermek esetén a támogatás 21, illetve 23 ezer forint havonta.
Korábban Áder János fideszes országgyűlési képviselő szólt arról, hogy a Fidesz javaslata szerint az Országgyűlésnek egy héttel el kellene halasztania a gyermekek után járó adókedvezmény megszüntetéséről szóló döntését, azért, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök meg tudja fontolni a Fidesz elnökének a nemzetigarancia-törvény megalkotásával kapcsolatos kezdeményezését. Deutsch Tamás (Fidesz) elmondta: a miniszterelnök nyitottnak mutatkozott az ügyben, de néhány óra alatt „szélkakas módjára” megváltozott a kormány és a kormánypártok álláspontja. Mandur László (MSZP) közölte: a házszabály szerint megvalósíthatatlan a Fidesz javaslata. (Bővebben)
Az Országgyűlés az adótörvények változtatását is elfogadta
A parlamenti többség elfogadta a luxusadóról szóló javaslatot, valamint az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról, az ekhóról szóló törvényjavaslatot is.
Jövő novembertől megszűnik a havi tételes egészségügyi hozzájárulás – az eho. 2006-tól ötmillió forintos adóalapig tíz százalékra csökken a társasági adókulcs, és az iparűzési adó száz százalékát le lehet vonni majd a társaságiadó-alapból. Változás még, hogy az evázóknak negyedévente az adóelőleg befizetése mellett bevallást is kell majd készíteniük.
Szijjártó: Fizet luxusadót a miniszterelnök?
Se nem bátor, se nem igazságos a luxusadó, hiszen a kormány két milliárdos tagja ki tud bújni a kötelezettségi fizetés alól – szögezte le Szijjártó Péter (Fidesz) az azonnali kérdések órájában. Gyurcsány Ferenc válaszában elmondta: fizetni fogja a luxusadót. Szijjártó viszonválaszában feltette a kérdést: ha a luxusadó célja, hogy a gazdagokat valóban megadóztassák, akkor a húszmillió feletti értékű uszodák miért nem sorolhatóak ide? Erre a kérdésre Gyurcsány válaszában nem felelt, azonban újra megismételte: fizetni fogja a luxusadót. (Bővebben)
Gyurcsány a Száz lépést méltatta
Gyurcsány Ferenc napirend előtti felszólalásában a parlamentben a 100 lépés program intézkedéseit vette számba. Mint mondta, amit fél évvel ezelőtt ígért, hogy tegyék biztonságosabbá és igazságosabbá Magyarországot, teljesítették. A 100 lépés programról jelentést készítenek, amelyet szerdán tárgyal majd a kabinet – közölte a kormányfő. A kormány 110 intézkedést jelentett be, vagyis 10 százalékkal meghaladóan hajtották végre a 100 lépés programját – fogalmazott Gyurcsány Ferenc. Elmondása szerint 48 lépés esetében léptek hatályba a jogszabályok, 32 olyan intézkedés van, amelyek 2006. január 1-jén lépnek életbe, a többihez pedig a napokban nyújtják be a javaslatokat.
Gyurcsány Ferenc kiemelte, hogy több intézkedést tettek, amely az egészségügyi ellátás rendszerének átalakítását szolgálja, kibővetették a foglalkoztatást, átalakították a munkanélküliségi ellátást, a feketemunka ellen tettek intézkedéseket. Elismerően szólt arról, hogy átalakították a családtámogatási rendszert is. Mint mondta, a kormány az adóegyszerűsítés és adócsökkentés irányába halad, hiszen január elsejétől csökkentik az általános forgalmi adót, az egészségügyi hozzájárulást, átalakítják az iparűzési adót és a személyi jövedelemadót. Gyurcsány Ferenc fontos lépésnek nevezte a nyugdíjasok felzárkóztatását is.
A miniszterelnök kitért arra is, hogy korszerűsítik az oktatás rendszerét, itt megemlítette az új felsőoktatási törvényt és az Útravaló programot. Szólt továbbá az agrárium átalakításáról, valamint a lakótelepeken élők kürülményeinek átalakításáról, a Planel plusz programról. A miniszterelnök a többi párt támogatását kérte egy átfogó nemzeti vidékfejlesztési és egy átfogó nemzeti szegénységellenes program megvalósulásához. Gyurcsány Ferenc végezetül amellett érvelt, hogy a parlamentben kétszínűség helyett többszínűségre van szükség, több pártnak van helye a parlamentben, ezért szeretnének a választójogi törvényen változtatni.
MDF: A költségvetésnek az euró 2010-es bevezetését kellene szolgálnia
A kampányköltségvetés helyett a magyar gazdaság érdekében olyan költségvetést kellene létrehozni, ami az euró 2010-es bevezetését szolgálja – mondta Dávid Ibolya (MDF) Gyurcsány Ferenc felszólalására reagálva. Burány Sándor (MSZP) közölte: nyugdíjkorrekciós lépésre készülnek, mivel még mindig sok az igazságtalan elem. – A legfontosabb, hogy az alapkérdésekben – mint az egészségügy érdemi átalakítása és a közigazgatás átszervezése – tudunk-e változtatni a következő kormányciklusban – mondta Kuncze Gábor (SZDSZ) az Országgyűlésben. (Bővebben)
800 ezren várják a 13. havi juttatásokat
A közszférában dolgozó százezrek a 2004-ben a tőlük elvett 13. havi juttatásaikra várnak. Kontrát Károly fideszes képviselő interpellációjában arra várta a választ, a kormány mikor szándékozik ezt kifizetni az érintetteknek. Molnár Albert államtitkár viszonválaszában elmondta: a jogszabályoknak megfelelően 2006 januárjában fizetik ki a tizenharmadik havi juttatásokat. (Bővebben)
Szakács Imre: Csődbe mennek, eladósodnak a kórházak
– Csődbe mennek a kórházak, a betegek hosszasan várakoznak az egészségügyi ellátásra, nincs gyógyszer, és nem fűtik a kórtermeket – közölte Szakács Imre (Fidesz) interpellációjában. Rácz Jenő egészségügyi miniszter válaszában azt mondta, hogy a kórházak anyagi helyzete 2002 óta egyre jobb. (Bővebben)
Kipróbáltuk Kína legnépszerűbb autóját, amely nálunk is sláger lenne
