Gyurcsány (is) „útelágazáshoz” érkezett

Véget ért hétfőn este az Országgyűlés 2002-2006-os ciklusának utolsó ülése. Útelágazáshoz érkezett az ország – fejtette ki személyeskedésekkel is tarkított, napirend előtti felszólalásában a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc szerint Magyarországnak el kell döntenie, hogy azokra bízzuk-e a köztársaságot, akik- amikor kormányon voltak- a kétkedőknek kötelet ajánlottak, ellenzékben pedig depressziókampányt fizetnek statisztákkal teleplakátolva az országot. Áder János nagyobb higgadtságot kért a kormányfőtől, s arra kérte: támogassa a Fidesz javaslatát a 14. havi nyugdíjról. • Az MSZP-SZDSZ-koalíció nem támogatja a 14. havi nyugdíjat

Néző László
2006. 02. 13. 19:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az elmúlt másfél évben napirend előtti felszólalásaimban elmondtam, milyennek látom az országot. Tettem ezt mindannak ellenére, hogy mint sokak, én is úgy látom, itt a siketek párbeszéde zajlik. Most, mint már annyiszor nem az ellenzékhez hanem az ország nyilvánosságához, választópolgáraihoz szólok” – kezdte napirend előtti felszólalását Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a parlament utolsó tavaszi ülésnapján.

Magyarország útelágazáshoz érkezett – jelentette ki a kormányfő, aki szerint az országnak el kell döntenie, hogy milyen sorsot szán magának. „El kell döntenie, hogy kikre bízza a kormányzást: azokra, akiknek a demokratikus kormányzás – amikor kormányon voltak – mindig terhes formalitás volt, azokra, akik úgy gondolták, a parlament létezik ellenzék, sőt heti ülések és vizsgálóbizottságok nélkül is. Bízzuk azokra a kormányzást, akik, ha hatalmi érdekük úgy kívánta, hezitálás nélkül összeálltak Csurka Istvánnal és pártjával, és egy percig nem gondolkodtak el azon, hogy mit jelent a fiatal demokráciának, hogyha a szélsőjobboldal szándékai, akaratai – azé a magyar szélsőjobboldalé, amely soha nem titkolta, hogy kokettál az antiszemitizmussal és a rasszizmussal – azokra bízza a kormányzást. Azokra bízza-e, akik egy percig nem haboztak, hogy Torgyán Józsefre bízzák a vidéket és a mezőgazdaságot, akik kormányban önmagukat azonosították a hazával, amikor ellenzékre kerültek azt mondták, a haza nem lehet ellenzékben. Gyurcsány szerint dönteni kell, hogy azokra bízzuk-e a köztársaságot, akik- amikor kormányon voltak- a kétkedőknek kötelet ajánlottak, ellenzékben pedig depressziókampányt fizetnek statisztákkal teleplakátolva az országot”.

A miniszterelnök szerint nem lehet azt üzenni az összes polgárnak, akik véleménye szerint az elmúlt 4 évben először tapasztalta meg, hogy jövedelme és nyugdíja messze gyorsabban növekedhet az áraknál, hogy rosszabbul élnek. „Útelágazáshoz érkeztünk: az ország választhat, hogy elindul-e azon az úton, amit az egymás iránti tisztelet, a felelős politika, és az egymásért érzett felelősség jellemez, vagy pedig egy olyan utat választ, ahol a politika nem más, mint olcsó szerepjátszási jellemez” – közölte Gyurcsány, aki kifejtette, akkor is ideállt hétről hétre az Országgyűlés elé, amikor nemtelen szavakkal támadják, amikor családjának becsületét sértik, amikor azt is megkérdőjelezik, hogy lehet-e az a felesége, aki, mikor az ellenzék számára egyébként legszimpatikusabb lapok annyi szennyet öntenek az emberre, amennyit egy tisztességesen gondolkodó ember már régen visszautasítana”.

Áder: Ne vádolja a Fideszt hataloméhséggel, aki puccsal lett kormányfő!

„Nyugodjon le, miniszterelnök úr! Nem egy szocialista választási nagygyűlésen van...” – intette higgadtságra Áder János a kormányfőt annak indulatos, napirend előtti felszólalására válaszul.

A Fidesz frakcióvezetője azt kérte Gyurcsány Ferenctől, hogy ne bújjon a papírjai mögé, lássa meg az embereket a döntések mögött.
Áder János visszautasította a miniszterelnök vádjait, amelyek arról szóltak, hogy a Fidesz semmi mást nem akar, csak a hatalmat mindenáron: „Ön beszél erről, aki a miniszterelnöki székbe is puccsal került?” – kérdezte Áder, utalva arra is, hogy ez utóbbit nem a Fidesz találta ki, hanem Gyurcsány elődjét, Medgyessy Pétert idézte csupán.

A szavak és tettek különbözőségeivel kapcsolatban Áder János felidézte, hogy a jelenlegi kormány vezető pártja, az MSZP a 2002-es kampányban ingyen tankönyvet, ingyen iskolai étkezést, diákigazolványt, szívgyógyszert a betegeknek, ingyen jogosítványt és nyelvvizsgát a diákoknak, illetve ingyen számítógépes tanfolyamokat ígért, ezekből azonban semmi sem lett.

A 14. havi nyugdíj kapcsán – amelyet korábban Gyurcsány „csípőből” blöffnek minősített, ráadásul az MSZP-hez kötödő nyugdíjas szervezet vezetője sem helyeselt –, azt kérdezte Áder: „Mi az oka ennek a közönynek? Miért nem akar a miniszterelnök úr tiszta vizet önteni a pohárba?”

A Fidesz frakcióvezetője azt kérdezte: miért fontosabb a 14. havi nyugdíj tárgyalásánál például az a négy törvényjavaslat, amelynek a tárgyalását ma kezdi meg az Országgyűlés, teljesen értelmetlenül, mert már befejezni úgysem tudják – lévén a mai az utolsó ülése a törvényhozásnak.

Áder felszólalása végén – a miniszterelnök döntését megkönnyítendő – átadta Gyurcsány Ferencnek a 14. havi nyugdíjról szóló fideszes törvényjavaslat szövegét.

Gyurcsány: Albánia vagy Franciaország?

Gyurcsány Ferenc a frakcióvezetők felszólalása utáni viszontválaszában kifejtette: olyan politikusokra van szüksége az országnak, akik hisznek is abban a programban, amelyet a válsztóknak ajánlanak. A kormányfő szenvedélyesen hiszi, hogy Magyarország számára csak az a járható út, amelyet a szocialisták-liberálisok ajánlanak.

A miniszterelnök bírálta Orbán Viktor korábbi kijelentéseit, mert azok – szerinte idegenellenesek. (Mint ismert, a Fidesz elnöke évértékelő beszédében azt mondta:„Nem az a természetes, nem az az egészséges, nem az a normális, ha egy országban a külföldiek élveznek előnyöket az ország polgáraival szemben. Éppen ellenkezőleg. ”)

Gyurcsány Ferenc szerint el kell dönteni az országnak: Albánia vagy Franciaország felé akar-e menni, mert az idegenellenesség sehová sem vezet.

A 14. havi nyugdíjal kapcsolatban azt mondta, hogy a mostani kormány igazságosabb nyugdíjrendszert akar, amelyben azok kapnának többet, akik a legrégebben mentek nyugdíjba, s bár a legtöbbet dolgozták, mégis kisebb a nyigdíjuk. Ők nem is egy, hanem több havi nyugdíjkiegészítést kapnak a kormány szerint, s ezt azoknak is el kell fogadniuk, akiknek most magasabb az ellátásuk összege. A kormányfő szerint az ellenzéki javaslat konzerválni akarja a nyugdíjrendszer igazságtalanságait, ezért nem értenek azzal egyet.

Végezetül Gyurcsány megjegyezte: nem jó az az ország, amelyben különféle kampányújságokban minősíthetetlen hangnemben szidják a kormányfőt, a Fidesz szerveréről feltörik az MSZP számítógépét, s abból fontos adatokat lopnak el, s nem jó olyan országban élni, ahol a közalkalmazottak ahhoz kapnak támogatást, hogy akár a miniszterelnök után is nyomozva – példaként az adóhivatalt említette – ártsanak a kormánynak.

Áder: Nem zárja ki egymást a nyugdíjkorrekciós program és a plusz nyugdíj bevezetése – A kormány nem reagált

Áder János napirend előtti felszólalásában azt hangsúlyozta, hogy nem zárja ki egymást a tavaly elfogadott nyugdíjkorrekciós program és a Fidesz által javasolt 14. havi nyugdíj bevezetése. Nem vagy-vagy, hanem is-is a véleményem, ha a két programra gondolok – fejtette ki álláspontját Áder.

A frakcióvezető beszédében rámutatott arra is, hogy ebben a hónapban kapták meg először a családok az új családtámogatási rendszer összegeit. Sok családnál nemhogy duplájára nem nőtt a családtámogatás összege, de kevesebbet kapott, mint az előző hónapban – figyelmeztetett Áder János.

A frakcióvezető felszólalására a kormányoldal részéről senki nem kívánt reagálni – adta hírül a Fidesz.hu.

Bernáth: Gyurcsány az elbocsátások miniszterelnöke

Mára mindenki számára világossá vált, hogy az MSZP a munkanélküliség pártja, és Gyurcsány Ferenc az elbocsátások miniszterelnöke – közölte Bernáth Ildikó Csizmár Gáborhoz intézett interpellációjában. Hozzátette: a Medgyessy-Gyurcsány-kormány négy éve alatt 5,7 százalékról 7,3 százalékra nőtt a munkanélküliség aránya, s ma minden ötödik pályakezdő fiatal munkanélküli. A Medgyessy-Gyurcsány-kormány sikertelen a munkanélküliség megfékezésében.

Bernáth Ildikó a következő kérdéseket intézte Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszterhez: – Miért van a 400 ezer új munkahely ígéretével szemben több mint 400 ezer munkanélküli? ; – Miért nőtt a munkanélküliség az Önök kormánya alatt?; – 3. Miért utasították el a 10 százalékos járulékcsökkentési javaslatunkat, mely elősegítené legalább 150-200 ezer új munkahely megteremtését?

Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter válaszában közölte, hogy a Fidesz túloz a munkanélküliség tekintetében. Hozzátette: nemhogy nőtt, de csökkent a munkanélküliség az elmúlt négy évben, a 10 százalékos járulékcsökkentési javaslatot pedig azért utasították el, mert az túl sokba kerülne.

Bernáth Ildikó a miniszter válaszát nem fogadta el. Mint mondta: a feltett kérdésekre a miniszter ugyanúgy nem válaszolt, mint ahogy azt eddig tette. Hozzáfűzte: ismételten riogatást hallgathattak válasz helyett.

Se Nomentana-bizottság, se 14. havi nyugdíj

A kormánypártok nem támogatták a házszabálytól való eltérést a Fidesz Otthonteremtés plusz csomagja és a Nomentana-vizsgálóbizottság kapcsán, az Országgyűlés a házbizottság döntése alapján pedig nem tárgyalja a Fidesz 14. havi nyugdíjra vonatkozó javaslatát.

Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága nem támogatta az SZDSZ állambiztonsági levéltárakról szóló, zárószavazás előtti módosító indítványát.




A zárószavazásra kerülő javaslatok szerepelt a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló javaslat, illetve az autópálya-építés külső forrásból való finanszírozását lehetővé tevő jogszabálytervezet. Utóbbit 333, az előbbit 193 igen szavazattal fogadta el az Országgyűlés. A földgáz biztonsági készletezéséről szóló törvényjavaslat 190 igennel, 146 tartózkodással és 2 nemmel kapott zöld utat. Az állam tulajdonában lévő vállalkozói vagyon értékesítéséről szóló 1995. évi XXXIX. törvény módosításáról szóló javaslathoz kevés volt a 150 igen a 191 nem ellenében – adta hírül a Napi Online.

Emellett a büntetőeljárásról, a mozgóképről, a polgárőrségről, a lobbitevékenységről, a büntetőeljárásról, a politikai okból életüktől és szabadságuktól megfosztottak kárpótlásáról, az új Országos Fogyatékosügyi Programról, a gyermekek védelméről és a felsőoktatásról fogadott el törvényjavaslatot, illetve jogszabálymódosítást hétfőn az Országgyűlés.

Az elnöklő Világosi Gábor az ülés végén a jelenlévőknek a tavaszi parlamenti választásokra „sikeres kampányt és sikeres szereplést” kívánt. A záróülésen a honatyáknak vissza kellett szolgáltatniuk diplomata-útlevelüket, valamint el kellett számolniuk a náluk lévő eszközökkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.