Takács Albert megállapította: alkotmányos jogokat sért, hogy a családok támogatásáról szóló jogszabályok nem biztosítják a nagycsaládosoknak járó kedvezményeket, ha a szülők egymás, korábbi házasságából származó gyermekeit egy háztartásban, de nem házastársi, hanem élettársi kapcsolatban nevelik.
Ha például egy pár négy gyermeket nevel – közülük kettő az asszony, kettő pedig a férfi előző házasságából született –, akkor ők nem kaphatják meg a három- vagy több gyermekeseknek járó, emelt összegű családi pótlékot. Ők úgy kapják a támogatást, mintha a nő és a férfi is két gyermeket nevelne, ám az így összesen kapott támogatás kevesebb, mintha négy gyermek után fizetnék azt. De nem csupán a családi pótléknál éri őket veszteség. A tankönyvtámogatás és az ingyenes étkezés odaítélésénél sem minősülnek három vagy több gyermeket nevelő nagycsaládnak.
Az ombudsman úgy fogalmazott: a családok támogatásáról szóló jogszabályok nem szólnak az élettársi közösségben élők gyermekeiről, így az ő szociális biztonságuk elősegítése, a gyermeknevelés anyagi terheinek csökkentése sem célja a törvénynek. Ezek a gyermekek hátrányt szenvednek az olyanokkal szemben, akik nagycsaládnak minősülő közösségben élnek. Mindez sérti a diszkrimináció tilalmát, valamint az élettársi kapcsolatban élő és egymás gyermekét közösen nevelő szülők gyermekeinek egészséges testi, szellemi, erkölcsi fejlődéséhez szükséges, az állam és a társadalom részéről nyújtott gondoskodáshoz, támogatáshoz való jogát.
Takács Albert azt javasolta Göncz Kinga ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszternek, hogy kezdeményezze a családtámogatások rendszerét szabályozó törvény módosítását.
Megkérdeztük Rost Andreát: kétgyermekes édesanyaként mit szól ahhoz, hogy Magyar Péter szerint vegyen újat magának, akinek külföldön él a gyermeke?