Gyurcsány hét plusz egy csomagos javaslata

Hét plusz egy csomagos javaslatról beszélt Gyurcsány Ferenc kijelölt miniszterelnök a kétharmados törvényeket illetően az ellenzéki pártok képviselőivel folytatott csütörtöki megbeszélés után. Orbán Viktor és Semjén Zsolt is kifogásolta, hogy nem kaptak tájékoztatást az államháztartás hiányáról.• GSZT: javaslat a kormánynak egy társadalmi szerződésről• A NEK az egybiztosítós egészségügyi rendszer mellett• A Fidesz személyesen is érdekeltté tenné a költekezés leállítását• Parlament – Szili reformokat és „finomhangolásokat” ígér• Tízsoros kormányhatározat és indul az országreform• Egyeztetés az ellenzék és Gyurcsány között

MNO
2006. 05. 25. 14:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hét plusz egy csomagos javaslatról beszélt a kijelölt miniszterelnök a kétharmados törvényeket illetően az ellenzéki pártok képviselőivel folytatott megbeszélés utáni sajtótájékoztatón, csütörtökön.

Gyurcsány Ferenc 298 főre csökkentené az országgyűlési képviselők létszámát. A javaslat szerint 149 egyéni és 149 listás hely lenne. Egyfordulós lenne az országgyűlési választás, és nem lenne kompenzációs lista. Az ötszázalékos küszöb viszont megmaradna. E változásokkal csökkenteni lehetne a választások költségeit – fogalmazott Gyurcsány Ferenc, aki azt javasolta, hogy a következő hat hétben hozzanak új törvényt a pártfinanszírozásról. Szerinte ebben az ügyben meg kell teremteni a pártvezetők teljes körű büntetőjogi felelősségét.

A kijelölt miniszterelnök szólt az önkormányzati rendszer olcsóbbá tételéről is kisebb helyi testületekkel és javadalmazásokkal. Gyurcsány Ferenc elképzelése szerint, ha gyorsan átalakítják a megfelelő törvényt, három évre választhatnának önkormányzatokat idén ősszel az állampolgárok, így a következő helyhatósági választás egybeeshetne az európai parlamenti képviselő-választással, jelentősen olcsóbbá téve így a rendszert. Szigorítanák a költségelszámolást és az összeférhetetlenség szabályait is, és önálló törvény lenne a házszabályról.

A plusz egyes csomag a közmédiát érintené, mert a miniszterelnök szerint szakmailag kritika érheti a működését, és a pártatlanságát sem találja elégségesnek. Ezt Gyurcsány Ferenc nem volt hajlandó bővebben kifejteni a sajtótájékoztatón.

A jövő héten ismét asztalhoz ülnek a kormány és az ellenzéki pártok képviselői. Gyurcsány Ferenc – ígérete szerint – még a hét végéig megküldi az ellenzéki pártoknak az önkormányzatok működésére, valamint az önkormányzati választásra vonatkozó módosító javaslatokat.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke csütörtökön szintén jelezte, hogy több témában kidolgozott javaslatuk van. A pártelnök ezek között említette a Költségvetési Tanács létrehozásáról szóló javaslatukat, valamint azt, hogy alkotmánymódosítási javaslatot is készítettek az Országgyűlés létszámának maximalizálására. A Fidesz elnöke szerint konkrét törvényjavaslatok helyett ötletbörzét kaptak csupán.

Orbán Viktor nem tartaná szerencsésnek a választások előtt két hónappal megváltoztatni az ide vonatkozó törvényeket, bár ezt 1994-ben megtette az akkori MSZP–SZDSZ-kormány, a most kifogásolt kétharmados törvények akkor alakultak így – mondta a pártelnök. Ugyanakkor ezt nem zárta ki, ha „széles körű egyetértéssel állapodnának meg”.

Orbán Viktorhoz hasonlóan Semjén Zsolt is kifogásolta, hogy nem kaptak tájékoztatást az államháztartás hiányáról, és javasolta, hogy a multinacionális cégek is vegyenek arányos részt a terhek viselésében.

Dávid Ibolya is várja a konkrét javaslatokat. Mint mondta: ha a mostani tárgyalás hatékony és eredményes párbeszédet honosít meg végre a pártpolitikában, az már óriási eredmény.

Az MDF-székházban tartott, zártkörű egyeztetésen részt vett Gyurcsány Ferenc kijelölt miniszterelnök, Gál J. Zoltán, Petrétei József és Szilvásy György. A találkozón jelen volt Orbán Viktor, Varga Mihály és Navracsics Tibor (Fidesz), Semjén Zsolt, Latorcai János és Harrach Péter (KDNP), valamint a házigazda MDF képviseletében Dávid Ibolya, Herényi Károly, Katona Kálmán és Hock Zoltán.

Az SZDSZ nem vett részt a megbeszélésen. Ezt Gyurcsány Ferenc azzal indokolta, hogy „az elmúlt hetekben többet találkozhatott Kuncze Gáborral és Hiller Istvánnal, mint saját feleségével, velük volt tehát alkalma az egyeztetésre, most az ellenzéki pártokkal kellett összeülnie”. Ezzel szemben Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke egy reggeli televíziós műsorban azt mondta, hogy azért nem megy el a megbeszélésre, mert nem akar egy nagy nyilvánosság előtti összeveszésben részt venni.

A Magyar Távirati Iroda munkatársán kívül egy újságíró sem mehetett be a csütörtöki megbeszélésre. Gyurcsány Ferenc és Dávid Ibolya egyformán sikerként értékelték a találkozó létrejöttének tényét. Orbán Viktor és Semjén Zsolt pedig azt, hogy egyórás vita után elérték, hogy legalább az MTI jelen lehessen.

Gyurcsány Ferenc az ország gazdasági helyzetéről, az államháztartás hiányáról nem beszélt, mondván: ezekben a kérdésekben a kormány teljes felhatalmazást és felelősséget kapott.

(Teletext.hu, Krónika, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.