Egyeztetés kezdődött az ellenzéki pártok képviselői és a kijelölt kormányfő között a kétharmados támogatást igénylő törvényekről csütörtökön Budapesten, az MDF-székházban. A zárt körű egyeztetésre Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel érkezett Gál J. Zoltán, Petrétei József és Szilvásy György. A találkozón részt vesz Orbán Viktor, Varga Mihály és Navracsics Tibor (Fidesz), Semjén Zsolt, Latorcai János és Harrach Péter (KDNP), valamint a házigazda MDF képviseletében Dávid Ibolya, Herényi Károly, Katona Kálmán és Hock Zoltán.
Az SZDSZ elnöke egy ma reggeli televíziós műsorban jelezte: nem megy el a tanácskozására, mert véleménye szerint az egy nagy nyilvánosság előtti összeveszés lesz. Szerinte a találkozó kicsit furcsa körülmények között alakult. Ismertetése szerint a miniszterelnök eredetileg az ellenzéki pártokkal kezdeményezett egyeztetést a kétharmados törvényekről, ezt azonban csak az MDF fogadta el. A miniszterelnök azt képviseli ezen a megbeszélésen, amit a koalíciós pártok egyetértésben elhatároztak – mondta.
A Magyar Demokrata Fórum elnöke korábban nyílt levélben javasolta Gyurcsány Ferenc kijelölt kormányfőnek, Kuncze Gábornak, az SZDSZ elnökének, valamint Orbán Viktornak a Fidesz és Semjén Zsoltnak, a KDNP elnökének, hogy ötpárti egyeztetést folytassanak a kormányprogramról, amely a jövő héten kerül a parlament elé.
Dávid Ibolya azt írta, egyetért az Orbán Viktor és Semjén Zsolt ellenzéki társelnökök által kedden írt levélben megfogalmazott gondolattal, mely szerint Magyarország ideje drága. Az MDF elnöke ezért javasolta azt, hogy az ellenzéki vezetők és Gyurcsány Ferenc a kétoldalú megbeszélését ötpárti konzultációra bővítsék.
„Mindeközben, úgy tudjuk, már összeállt a koalíciós program, és jövő hét legelején a parlamentben bejelentésre kerül. Mi, magyar demokraták nem értjük, hogy ezek után mi szükség van az MDF-fel tárgyalni, de elfogadjuk, ha a miniszterelnök úr találkozni akar velünk. A találkozó azonban, ilyen körülmények között, csak tájékoztatás lehet, amelyet az ellenzék kap Gyurcsány Ferenctől...„ – közölte előzőleg Dávid Ibolya.
Az MDF vezetője hangsúlyozta: a magyar állampolgárok ”méltán várják el a miniszterelnöktől és a pártelnököktől, hogy ne csináljanak presztízskérdést fontos megbeszélésekből, tegyék félre önös pártérdekeiket és munkára, illetve párbeszédre törekedjenek egymással„.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője korábban azt mondta: Gyurcsány Ferencnek most lehetősége nyílik arra, hogy első kézből tájékoztassa a közvéleményt valamint a parlamenti pártokat a gazdaság és a költségvetés problémáiról. Beszámolhat arról, igazak-e a példátlan mértékű megszorításokról érkező hírek, és ha igen, miért van szükség rájuk azok után, hogy néhány hete, a választási kampányban még dübörgő gazdaságról és nagy jólétről harsogott a kormánypropaganda – jegyezte meg Szijjártó.
Gyurcsány Ferenc korábban ragaszkodott ahhoz, hogy egyenként fogadja a pártok elnökeit. A kijelölt miniszterelnök kedden levélben arról tájékoztatta Orbán Viktort és Semjén Zsoltot, hogy csalódott, amiért a Fidesz és a KDNP elnöke nem zárt kétoldalú, hanem a sajtó számára is nyitott, ötpárti tárgyalást szorgalmaz a tervezett reformokról és a hozzájuk szükséges kétharmados törvények módosításáról. Azt írta, az ötpárti, nyilvános vitának szerinte a parlamentben van a helye, ő viszont most külön-külön lenne kíváncsi az ellenzéki pártok álláspontjaira, ezért azt kérte a pártelnököktől, hogy fontolják meg mégegyszer a kétoldalú tárgyalásokat.
Orbán Viktor és Semjén Zsolt közös levélben válaszolt Gyurcsány Ferencnek. Ebben azt írták, nem titkos paktumokra, hanem olyan nyílt párbeszédre van szükség, amelyben a társadalom, és benne az ellenzék, világos képet kap a kormányoldaltól az ország valós gazdasági helyzetéről.
Gyurcsány Ferenc Batiz András kormányszóvivőn keresztül válaszolt. Batiz közleménye szerint a kijelölt miniszterelnök tudomásul vette, hogy Orbán Viktor és Semjén Zsolt nemet mondtak az egyeztetésre.
Mint ismert, a miniszterelnök múlt hét kedden írt levelet az ellenzéki pártok vezetőinek arról, hogy a jövő hét folyamán hivatalukban találkozna velük a kétharmados törvényeket érintő egyeztetés céljából. A KDNP, miután megtárgyalta a miniszterelnök levelét, hétfőn ötpárti egyeztetést javasolt a kétharmados többséget igénylő törvényjavaslatokról Gyurcsány Ferencnek, amellyel a Fidesz is egyetértett. Az MDF korábban azt jelezte, kész a kétoldalú tárgyalásra.

Orbán Viktor személyesen tárgyalt a nemzetközi sztárprofesszorral – fotó