George Bush hivatalos tárgyalásait ma reggel kezdte hazánkban. Az amerikai elnök tegnap este érkezett Bécsből a Ferihegyi repülőtérre, ahol Göncz Kinga külügyminiszter fogadta. Bush elnök ma először Sólyom László köztársasági elnökkel találkozott. A magyar államfő arról beszélt, hogy a terrorizmus elleni harc csak akkor lehet sikeres, ha az emberi jogokat tiszteletben tartják.
George Bus válaszul elmondta, hogy elsősorban azért látogatott Magyarországra, hogy megemlékezzen az 1956-os forradalomról, amelynek az emberek egyenlőség volt az egyik legfontosabb vezérelve. Az elnök megköszönte Magyarország hozzájárulását a demokrácia építéséhez.
Ezután az amerikai elnök az Országházban folytatta magyarországi megbeszéléseit. A politikust és feleségét Gyurcsány Ferenc kormányfő fogadta a Parlament lépcsőin, majd a miniszterelnök és Dobrev Klára az épületbe kísérte a vendégeket, a főlépcsőn együtt a Kupolacsarnokba sétáltak, ahol a nyilvánosság teljes kizárásával Gyurcsány Ferenc percek alatt bemutatta George Bush amerikai elnöknek és feleségének a koronázási ékszereket.
A Bush-látogatás eseményeire több mint 400 újságíró akkreditáltatta magát. Az amerikai elnök sajtókísérete több mint 160 fő, a magyar és egyéb nemzetközi sajtó több mint 240 fő. Ennyi újságírót a világ egyetlen részén sem engednek be a hasonló eseményekre. • Részletek>>>
Vízumkérdés elnapolva, de visszakapjuk Táncsics börtönét
A magyar miniszterelnök és az amerikai elnök szűk körű tárgyalásain magyar részről Göncz Kinga külügyminiszter, Kóka János gazdasági miniszter, Szekeres Imre honvédelmi miniszter és Simonyi András nagykövet volt jelen. Az amerikai tárgyalóküldöttség tagja mások mellett Condoleezza Rice külügyminiszter. Gyurcsány Ferenc az amerikai elnökkel folytatott tárgyalások végén bejelentette, megállapodás született arról, hogy hamarosan a magyar állam tulajdonába kerül vissza az egykori Táncsics-börtön épülete. A Budai Várban, a Táncsics utca 9. szám alatti kétszintes épületet az 1948. évi háborús jóvátétel értelmében bocsátotta az amerikai nagykövetség rendelkezésére a magyar állam. A magyar kormányfő és George Bush néhány perces sajtónyilatkozatából azonban az tűnik ki, nem történt érdemi előrelépés a vízummentesség ügyében. Az elnök elmondta, hogy amerikai részről megértenek, de kérik, a magyarok is értsék meg, hogy az amerikai törvényeknek is eleget kell tenni.
A miniszterelnök problémamentesnek minősítette a kétoldalú kapcsolatokat, amelyek keretében nem tudnak „egymásnak nagy meglepetést okozni„. George Bush válaszában köszönetet mondott Magyarországnak az iraki és az afganisztáni szerepvállalásért, majd gratulált a miniszterelnöknek újraválasztásához.
A helyszínre bebocsátást kapott újságírók nem tehettek fel kérdéseket.
Ezt követően George Bush Szili Katalinnal, majd a parlamenti pártok vezetőivel találkozott a Parlamentben. Kezet fogott Hiller Istvánnal, Kuncze Gáborral, Dávid Ibolyával és Semjén Zsolttal. Orbán Viktor régi ismerősként üdvözölte az elnököt.
A program az amerikai elnök tiszteletére adott díszebéddel folytatódott a Parlament Vadásztermében. George Bush pohárköszöntőjében hazája nevében üdvözölte a magyarokat.
és 1956 kapcsán emlékeztetett arra: a szabadságért tenni kell, soha nem lehet eleve adott körülménynek tekinteni. Az amerikai elnök gratulált ahhoz, hogy Magyarországon gyökeret vert a demokrácia, és hangsúlyozta Magyarország baráti, szövetségesi mivoltát.
Gyurcsány Ferenc a „Szabadság, szerelem! E kettő kell nekem.” versidézettel kezdte pohárköszöntőjét. A miniszterelnök szerint a szabadságban és a szerelemben a köz- és a magánboldogság két feltétele kapcsolódik össze. Egyik sem létezik lelkesültség nélkül, és egyik sem viseli el az önzést, mi több, önzetlenséget és áldozatvállalást kíván.
Az elnöki pár a díszebéd után virágcsokrot helyezett el az 1956-os hősök emlékművénél. George Bush következő nyilvános programja csak 16:45-kor kezdődött, amikor beszédet mondott a Citadellán az Európai Unió és az Egyesült Államok kapcsolatáról, és megemlékezett az 1956-os forradalomról is. Azt azonban nem tudni, hogy mi történt abban a mintegy három órában, mely az '56-os áldozatok emlékművének megkoszorúzása és a beszéde között telt el.
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
