„Izraeli nyomás” és magyar botrány az ENSZ-ben

„Nem voltam hajlandó meghunyászkodni sem az antiszemitizmus vádjától reszketve, sem a magyar kormány retorziójától tartva” – fogalmazott Morvai Krisztina, a nők hátrányos megkülönböztetése ellen küzdő ENSZ-bizottság tagja. A magyar kormány Morvai helyett „egy zsidó nőszervezet alapító tagját”, Pető Andreát jelölte a posztra.

MNO
2006. 08. 03. 22:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szigorúan tilos bármely kormánytól utasításokat elfogadniuk a nők hátrányos megkülönböztetése ellen küzdő ENSZ-bizottság tagjainak – fogalmazott az MTI-hez csütörtökön eljuttatott nyilatkozatában Morvai Krisztina, azt követően, hogy Polgár Viktor külügyi szóvivő a magyar kormánnyal való együttműködés hiányával indokolta, hogy Morvai Krisztinát (aki egyébként büntetőjogász és az ELTE docense) nem jelölték ismét a szervezetbe. Kiemelte: az ENSZ hat emberi jogi szakbizottságának tagjai – így a CEDAW tagjai is – független szakértők, s erre esküt is kell tenniük. A jogász megdöbbentőnek és példa nélkülinek nevezte azt, hogy a magyar kormány olyan bizottsági tagot keresett helyette, „aki viszont hajlandó lett volna együttműködni a kabinettel„.

A hvg.hu internetes portál szerdán Magyar botrány az ENSZ-ben címmel jelentetett meg írást, amely szerint az említett bizottság jelenlegi magyar szakértője, Morvai Krisztina „szenvedélyes hangú, kormányát kompromittálni igyekvő” levelet küldött az ENSZ-tagállamoknak. Az új bizottsági tagok megválasztásáról tartott júniusi bizottsági ülés előtt írott levelében Morvai Krisztina – akinek négyéves megbízatása az idén jár le – a honlap szerint „saját kormányát vádolta meg, hogy izraeli nyomásnak engedve a következő négy évre nem az ő mandátumát hosszabbították meg, hanem egy cionista nőszervezet aktivistáját, Pető Andreát jelölték a posztra„. Morvai Krisztina, bár az a vágya nem teljesült, hogy folytathassa New York-i tevékenységét, azt a célját elérte, hogy Pető Andrea nem kapta meg a kellő számú szavazatot – írta a hvg.hu.

Polgár Viktor az MTI-nek szerdán azt mondta: „a kormányok szokták jelölni ebbe a bizottságba a tagokat, a kormány jelölte Morvai Krisztinát, aki ezek után nem működött együtt a kormánnyal”. Hozzátette: „sok esetben a kormánnyal szemben foglalt állást„, de volt olyan is, amikor a kormány álláspontjával „homlokegyenest ellentétes álláspontot képviselt”. A külügyi szóvivő szerint Morvai Krisztina a tevékenységével „okozott bizonyos gondokat, hiszen magyarázkodni kellett a világ más államai, kormányai előtt a tevékenysége” miatt.

„Bizonyára merő véletlen, hogy utódom kijelölésére néhány héttel azután került sor, hogy az Izraeli ENSZ misszió vezetőhelyettese nyilvános panaszlevelet fogalmazott meg ellenem, amiért kérdéseket mertem feltenni a palesztin, illetve az izraeli állampolgárságú arab/beduin nők helyzetével kapcsolatban. Hasonlóképpen véletlen lehet, hogy a kijelölt utód – aki Polgár Viktor szavaiból következően hajlandónak mutatkozott a kabinettel való együttműködésre – történetesen egy zsidó nőszervezet alapító tagja, a Közép Európai Egyetem Zsidó Tudományok (Jewish Studies) tanszékének oktatója„ – írta csütörtökön az MTI-hez eljuttatott nyilatkozatában Morvai Krisztina. Hozzátette: erről tájékoztatta a CEDAW Egyezmény részes államainak képviselőit. „Nem voltam hajlandó meghunyászkodni sem az antiszemitizmus vádjától reszketve, sem a magyar kormány retorziójától tartva” – fogalmazott. Morvai egyébként úgy tudja, hogy Pető Andreát jó barátja, Göncz Kinga korábbi szociális, mostani külügyminiszter is támogatta.

Pető Andrea megkeresésére azt mondta, megtisztelőnek érzi, hogy a kormány jelölte erre a posztra. A hvg.hu internet portálon megjelent cikkben szereplő, Morvai Krisztinának tulajdonított kijelentésekre Pető Andrea csak annyit mondott: „ezt én nem kommentálnám„.
(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.