Az MDF javaslatára a pénteki bizalmi szavazáson név szerint voksolnak majd a honatyák. A házelnök elmondta: az Országgyűlés pénteken 11 óra 30 perckor kezdi ülését. Egyetlen napirendi pont lesz, a miniszterelnök által benyújtott határozati javaslat megvitatása, ezt követően öt órás időkeretben történik a vita. – A vita után, az MDF javaslatára, a bizalmi szavazáson név szerinti szavazás lesz a kormány programjáról és a kormányfő személyéről – tette hozzá.
Mint mondta, a Fidesz frakcióvezető-helyettese arról tájékoztatta a házbizottságon résztvevőket, hogy a Fidesz és a KDNP nem kíván részt venni a pénteki ülésen. – Én még mindig bízom abban, hogy péntekig ezt megfontolják – jegyezte meg. Elmondta, hogy elnöki jogkörben fogja előterjeszteni a parlamentnek a napirendi ajánlást.
Arra az újságírói kérdésre, van-e értelme a vitának a Fidesz és a KDNP nélkül, a házelnök azt mondta: természetesen van értelme. A köztársasági elnök is azt mondta vasárnap, hogy a vitának a parlamentben van a helye – jegyezte meg.
Kiemelte: valamennyi frakciónak megvan a lehetősége, hogy politikai vitanapot kezdeményezzen, és ennek keretében folytassák le a vitákat. Nem ultimátumokat kell benyújtani – utalt Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének hétfői nyilatkozatára, melyben felszólította a koalíciós pártokat, hogy 72 órán belül menesszék a kormányfőt, ellenkező esetben a Fidesz péntekre a Kossuth térre nagygyűlést szervez, amit újabbak követhetnek.
Az Országgyűlés elnöke elmondta: a házszabály nem ír elő titkos szavazást a bizalmi szavazáson. Hozzátette: a személyekről szóló döntés és választás ugyan titkos, azonban ez alól van egy kivétel, a miniszterelnök személye. Akinek kételye van a házszabályban előírtakat illetően, megvan a lehetősége, hogy az alkotmányügyi bizottsághoz forduljon – jegyezte meg.
Herényi Károly újságíróknak azt mondta: az MDF részt vesz a pénteki parlamenti ülésen, és azért kértek név szerinti szavazást, mert pártja véleménye szerint „egy ilyen fontos kérdésben mindenkinek arccal kell vállalnia a szavazatát„.
A Fidesz és a KDNP frakciója nem vesz részt a pénteki parlamenti ülésen és a bizalmi szavazáson – jelentette be Navracsics Tibor, a Fidesz és Semjén Zsolt, a KDNP frakcióvezetője kedden sajtótájékoztatón. Navracsics Tibor a döntést úgy indokolta: „álságos színjátéknak” tartják a bizalmi szavazást, hiszen az MSZP elnöksége és az SZDSZ is jelezte már hétfőn, hogy kiáll Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mellett, és a szocialisták keddi frakcióülésén próbaszavazást is tartanak.
„Mi nem leszünk ott pénteken a parlamentben, nem fogunk elmenni, nem veszünk ebben a színjátékban, nem veszünk részt abban az ötórásra tervezett, eddigi hírek alapján az MDF-fel kibővített koalíciós frakcióülésen, amelynek ezek szerint a tárgya már egy meghozott döntés utólagos szentesítése” – mondta a politikus. (Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője azt mondta, hogy nemmel szavaznak majd.)
Semjén Zsolt a KDNP távolmaradását emellett azzal is indokolta, hogy a kormánypártok – véleménye szerint a házszabállyal ellentétesen – ragaszkodnak ahhoz, hogy a bizalmi szavazás ne legyen titkos, vagyis úgy tűnik, hogy pressziót akarnak gyakorolni a képviselőikre. Gyurcsány Ferenc azzal, hogy nem meri vállalni a titkos szavazást, a gyávaságáról tett tanúbizonyságot – jegyezte meg a politikus.
Arra a kérdésre, hogy ha a kormánypártok beleegyeznének a titkos szavazásba, akkor elmennének-e az ülésre, a KDNP elnök-frakcióvezetője azt mondta: a reggeli házbizottsági ülésen az MSZP és az SZDSZ ettől mereven elzárkózott, és bár előrelépés lenne, ha mégis belemennének, de az MSZP-frakcióülés keddi próbaszavazása akkor is „színházzá silányítaná„ a parlament ülését.
Navracsics Tibor arra kérdésre, hogy a frakció tagjai ha nem a parlamentben, akkor a Kossuth téri nagygyűlésen lesznek-e pénteken, azt mondta: majd meglátjuk, hogy hol lesznek a képviselők, a parlamenti ülésteremben biztosan nem lesznek ott. A frakcióvezető a Kossuth téri nagygyűlés részleteivel kapcsolatos kérdésekre nem tudott válaszolni, de azt jelezte, hogy a keddi elnökségi ülésen, amelyen Kósa Lajos is részt vett, egyetértés volt a nagygyűléssel kapcsolatban. (Debrecen fideszes polgármestere kedden egy televíziós műsorban azt mondta, hogy kényszermegoldásnak tartja a rendezvényt.)
A frakcióvezető arról is beszélt, hogy ugyan a Fidesz ötpárti tárgyalások alapján szakértői kormány felállítását javasolja, és ezt tartja jó megoldásnak, azonban elismeri azt is, hogy a kormánytöbbség magánügye, kit jelöl új miniszterelnöknek, kire cseréli Gyurcsány Ferencet. – Mi annyit kértünk a parlamenti többségtől, hogy az önkormányzati választásokon kifejezett népakaratot „vezesse át a parlamentbe” – tette hozzá a politikus.
– Letelt az első 24 óra – mondta a politikus utalva arra, hogy hétfőn Orbán Viktor arra szólította fel a kormánypártokat, hogy 72 órán belül menesszék a miniszterelnököt konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal. Mint mondta, a Fidesz nem nyújt be konstruktív bizalmatlansági indítványt, miután ennek elfogadása parlamenti többséghez kötött. Kérdésre válaszolva közölte: megvárják, hogy „enyhüljön a belpolitikai klíma„, mert most még biztosan mindenki elutasítaná az ötpárti tárgyalásokra való felkérést.
A frakcióvezető a miniszterelnök blogjában írtakra reagálva azt mondta: egyetért azzal, hogy parlamentáris demokraták küzdenek radikális politikusokkal, és ezért szeretné megkérni Gyurcsány Ferencet, hogy „ne ragaszkodjon ennyire radikálisan székéhez”, hanem távozzon a miniszterelnöki posztról. Az MTI kérdésére válaszolva elmondta: a Fidesz vasárnap azért köszönte meg a köztársasági elnök beszédét, mert bátor és egyértelmű kiállás volt, és nem azért, mintha bármilyen formában egyeztetett forgatókönyv létezne a Fidesz és az államfő között. Az államfő szuverén közjogi méltóság, a Fidesz pedig már sokkal Sólyom László beszéde előtt megfogalmazta, hogy Gyurcsány Ferencnek távoznia kell a miniszterelnöki posztról.
Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese az MTI-nek azt mondta: az ellenzék vezetői nem a megoldásban, hanem a feszültség növelésében érdekeltek. Közölte: azok számára, akik az utcai politizálást választják, az alkotmány, a házszabály a parlamenti keretek közötti megoldás színjáték. Mint mondta, ezek után fel kell tenni a kérdést: mitől demokrata Orbán Viktor?
Az SZDSZ-nél kötelező a részvétel a bizalmi szavazáson
Az SZDSZ frakció még nem mérte fel a frakciótagok álláspontját a pénteki bizalmi szavazással kapcsolatban – mondta Pető Iván SZDSZ-es képviselő. A politikus hozzátette: a szavazáson való részvételt teszik kötelezővé. Pető Iván abszurdnak nevezte azt, amit a Fidesz csinál. Úgy látja: az ellenzéki párt számára a parlamentit nem kiegészíti az utcai politizálás, hanem alternatíva azzal szemben. Elmondta azt is, hogy a szabad demokrata frakció tagjainak kötelező részt venni a bizalmi szavazáson, azt azonban nem írják elő képviselőinek, hogy milyen gombot nyomjanak – hangzott el az InfoRádióban.
(MTI)
Mint megírtuk: a miniszterelnök hétfőn bejelentette: bizalmi szavazást kér a kormány programjáról és személyéről. Gyurcsány Ferenc szerint programját az egyensúlyteremtés, a reformok és a fejlesztések határozzák meg az Európai Bizottság által jóváhagyott konvergenciaprogram keretei között.
Hétfőn összeült az MSZP országos elnöksége is, amely azt javasolta a párt frakciójának, hogy a pénteki bizalmi szavazáson támogassa Gyurcsány Ferencet. Hiller István pártelnöknek nem volt kétsége afelől, hogy a frakció egységesen kiáll a miniszterelnök mellett, de maga a kormányfő is biztos a pénteki megmérettetés sikerében. Mint fogalmazott, érveit ismerik, azok nyilvánosak. Mindeközben a szocialisták pártvezetése az önkormányzati választások alapos értékelésére készül.
(InfoRádió)