A mai bizalmi szavazáson Gyurcsány Ferenc kormányfő megkapta a parlament – kormánypárti – többségének támogatását. A kormánypárti összatartás teljes volt, még maga a miniszterelnök is bizalmat szavazott magának. Szili Katalin házelnök bejelentette: a parlament 207 igen szavazattal 165 ellenében szavazott bizalmat a miniszterelnöknek. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője jelezte, hogy a szavazáson nem vett részt Hunvald György és Vastagh Pál, akik korábban lemondtak mandátumukról, a Parlament honlapja szerint azonban még képviselők. Betegsége miatt a szavazáson nem volt jelen Toller László.
Igennel szavazott Gyenesei István független képviselő, aki országgyűlési vitájában úgy vélekedett, Magyarország miniszterelnökének stabil helyzete Magyarország stabilizációjának feltétele. Rajta kívül hosszabban szólalt fel Boross Péter és Kóka János. Az MDF-es volt miniszterelnök azt mondta, ugyan nem a balatonőszödi beszéd miatt, de nemmel fog szavazni, ám tudja, a költségvetési kiigazításra szükség van. A gazdasági és közlekedési miniszter szerint a szavazás Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki alkalmasságáról és a reformok, a stabilizációs program folytatásáról szól, majd hozzátette: bizalmat szavaz a kormányfőnek.
A szavazás eredményét Sólyom László köztársasági elnök tudomásul vette – közölte Wéber Ferenc, az államfő sajtófőnöke.
A parlamentben a bizalmi szavazás előtt elmondott beszédében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök közölte: „békét és nyugalmat szeretnék, mert erre van szüksége az országnak. A békének ára van. Világos, egyszerű kérdésekre őszinte válaszokat kell adni, és akként cselekedni„. Gyurcsány szerint a kérdés nem az, hogy Gyurcsány vagy Orbán, ez következmény. A miniszterelnök kijelentette: nem kevesen azt állítják, hogy a probléma maga a miniszterelnök, azért mert – mondják – becsapták a választókat és erre bizonyítékul a balatonőszödi beszédet hozzák fel.
„Hazudtam vagy sem? Csalárd módon szereztük-e meg a kormányzati felhatalmazást vagy sem? Kell-e bocsánatot kérni? Igen, kell. Azért, mert halogattuk a szembenézést egy tarthatatlan politikával. Mindig találtunk okot, hogy ne válaszoljunk kellő eréllyel és bátorsággal a kihívásokra” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
Hozzátette: „kerültük a szembenézést, bátortalanok voltunk és megpróbáltuk megkerülni a legegyenesebb válaszokat.
Még valami miatt bocsánatot kell kérni – tette hozzá a miniszterelnök. A nyers és indulatos fogalmazásért, nyers volt, mert szenvedélyes volt, a szenvedélyből egyoldalúság következett„. „Az indulat nem ment és nem mentett fel, indokolt tehát, hogy azoktól, akiket ez a nyers stílus bánt bocsánatot kérjek. Bocsánat” – fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő ugyanakkor határozottan visszautasította, hogy az első Gyurcsány-kormány adatokat hamisított, hogy tudatosan félrevezette vagy becsapta az embereket. Mint mondta, a balatonőszödi beszéd ilyen értelmezése hazugság. Ez ügyben nem nekem, hanem azoknak kell bocsánatot kérni, akik ezt saját politikai céljaikra használják – hangsúlyozta a miniszterelnök. Gyurcsány Ferenc sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a beszéd lehetőséget teremtett a harmadik Magyar Köztársaság alkotmányos rendje elleni ellenzéki támadáshoz.
A tüntetésekről szólva a miniszterelnök elmondta, nincs szükség új rendszerváltásra. A Kossuth téren demonstrálók között vannak, akik új alkotmányt követelnek, és vannak akik a királysággal kacérkodnak – tette hozzá. – A demokratikus rendszer keretei megvannak, de valami elromlott. Mi, politikusok rontottuk el – fogalmazott Gyurcsány, aki szerint a rendszer ma nem úgy működik, mint ahogy azt a rendszerváltáskor gondoltuk. Hiányzik a demokratikus magatartás és kultúra, hiányzik, hogy a felek elfogadják egymás legitimitását – tette hozzá.
A kormányfő azt is elismerte, hogy az elmúlt négy hónapban is követtek el hibákat. Miközben a kormány stabilizálni szeretné az ország gazdaságát a nagy reformokkal, ő maga talán oktalan hitbuzgósággal és túlzott magabiztossággal viselkedett – mondta Gyurcsány. Sem a kormány, sem a kormányfő nem diktálhat nagyobb tempót, mint amit maga elbír, illetve amit az ország elbír – tette hozzá. – Az elmúlt időszak túlzott költekezései miatt most a gazdasági fejlődésben meg kell állnunk egy évre, de 2008-ra ismét növekedés várható – mondta Gyurcsány.
A kormányfő szerint hamis az a nyelvezet, amely adóemelés helyett reformalapot mond. Gyurcsány utalt a Fidesz csütörtöki bejelentésére, amely szerint Orbán Viktor külön pénzügyi alap létrehozását javasolta hazai és külföldi üzletemberekkel tárgyalva. Be kell fejezni azt a kettős beszédet, miszerint más a program a vállaltvezetőknek, más a vidéki szegény választóknak és a budapesti értelmiségieknek.
A miniszterelnök arra kérte a parlamentet, ne engedjen a fenyegetésnek. Gyurcsány az Országgyűlés bizalmát kérte, mert mint mondta, csak erős kormány tudja végigvinni az egyensúly, a fejlesztések programját. Beszéde végén megismételte, Magyországnak, a köztársaságnak békére és nyugalomra van szüksége.
Lendvai a békét félti
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője megköszönte a baloldali szavazóknak, hogy nagy számban szavaztak az önkormányzati választáson az MSZP-re. És megköszönte nekik, hogy nem ők vannak a téren. Nekik tartoznak felelősségel azzal, hogy Gyurcsány Ferencre szavaznak.
Az MSZP frakcióvezetője arról is beszélt: vannak, akik azért aggódnak, hogy a miniszterelnök távozását követelőknek van egy forgatókönyve, és vannak, akik attól félnek, hogy nincs. Az előbbiek szerint nem véletlen, hogy egyszerre van az országban számos vidéki helyszínen, és a fővárosban is demonstráció, így esetleg úgy tűnhet, hogy a kormány nem képes fenntartani a rendet. Szerintük a demonstrálók célja nem a kormány, hanem az emberek megfélemlítése. – Én azok közé tartozom, akik a békét féltik, de azért aggódnak, hogy nincs forgatókönyv, csak ugrás a sötétbe – jelentette ki Lendvai Ildikó. Szerinte akik zavart keltenek, azok veszélyeztetik a békét, a magyar gazdaságot és a nemzeti vagyont. – A felelőtlen politizálás a kormányon ütne, de az embereket találta el – tette hozzá.
Navracsics: A miniszterelnök nagyvonalúan bánik a tényekkel
– „Hatvan perc telt eddig el a vitából, és ennek a jelentős része az ellenzéki pártok és Orbán Viktor szidalmazásával és gyalázásával telt” – mondta felszólalásában Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője. Hozzátette: de ez nem meglepő, ha nincs teljesítmény, marad a retorika. Navracsics Tibor szerint Gyurcsány Ferenc nem akarta elmondani az igazságot, de az kicsusszant májusban. És miután szeptember 17-én ez kikerült, akkor sem nézett szembe senkivel, önmagával sem. Gyurcsány menekülése közben mindenkit próbált besározni, mondta a Fidesz frakcióvezetője.
– Az őszödi hangfelvétel a miniszterelnök akarata ellenére került ki, vagyis Gyurcsány Ferenc nem önmagától akart kitörni a hazugságspirálból – mondta Navracsics Tibor. „A miniszterelnök magyarázkodásai nem jöttek be, a politikai felelősség a kormány számára egzotikus kategória, mondja a frakcióvezető, aki szerint Gyurcsánynak be kell látnia: hazudott, hazugsággal tartotta meg a hatalmát„ – mondta. A frakcióvezető szerint a kormány saját, baloldali szavazóit vágta át a hazugságokkal.
A pápalátogatás utáni kínos incidenst, a Bush itteni látogatása utáni incidenst, a Merkelnél tett látogatás utáni incidenst és a Junckerrel a konvergenciaprogramról folytatott tárgyalásait említette meg Navracsics. Mint mondja, Gyurcsány „nagyvonalúan bánik a tényekkel”.
– „Az APEH-nál volt egy adatmásolási botrány. A PSZÁF vezetőjét úgy mozdították el, hogy ehhez törvényt módosítottak. A KSH elküldött vezetőinek a munkaügyi bíróság igazat adott, az Eurostat szerint a KSH adatszolgáltatása bizonytalan. A pénzügyminiszter nem engedte nyilvánosságra hozni az idei első negyedéves adatokat„ – sorolta a független intézmények elleni támadásokat Navracsics Tibor.
Navracsics szerint azt mondták, hogy több pénz kell az egészségügynek, és nem reform, nem szabadna onnan forrásokat elvonni. Szerintük a tüntetések is ezt jelzik. A kormány szerinte az elvonásokkal elveszi a 13. havi nyugdíjat, éves szinten 50-60 ezer forintot. – De ha már elvesznek pénzt, követhető legyen annak az útja, ezt szolgálná a reformalap – mondta.
Navracsics Tibor reagált Gyurcsány Ferenc azon kijelentésére, miszerint a politikában versengő feleknek el kell tudni fogadniuk egymás legitimitását, ma azonban Magyarországon nem ez a helyzet, mert 1998 körül a jobboldalon olyan kijelentések és vélemények jelentek meg, mint például „kommunista kutyából nem lesz demokratikus szalonna”. A Fidesz frakcióvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy az utóbbi idézet Tamás Gáspár Miklós filozófustól származik, aki „kikérné magának, hogy lejobboldalizzák„, és aki egyébként most azokhoz baloldali emberekhez tartozik, akik szükségesnek tartják, hogy a miniszterelnök lemondjon.
Kuncze Gábor: Nem gyalázni jöttem Orbán Viktort
Két kérdésről szól a szavazás: a parlamenti demokráciáról vagy az utcai politizálásról, illetve a reformról vagy a csődről – közölte az SZDSZ frakcióvezetője. Kuncze Gábor kijelentette: a tüntetés nem a nép akaratának a kifejezése, hanem egyetlen ember akaratának megtestesítése. Kuncze Gábor hangsúlyozta, hogy nem lehet a kormánynak ultimátumot adni, aki ezt teszi, kilép az európai demokráciák értékrendjéből.
Kuncze Gábor kiemelte: a kampányban Gyurcsány Ferenc csak az igazság egyik szeletét mondta el, azt, hogy nagy fejlesztések lesznek, de a szükséges lépéseket nem tette hozzá. Orbán Viktor viszont négyszer akkorát ígért – mondta. Az SZDSZ elnöke szerint a Fidesz részéről ”szemenszedett hazugság volt minden, ha eddig nem volt programjuk. Nem gyalázni jöttem Orbán Viktort„ – tette hozzá Kuncze Gábor, aki szerint a legnagyobb ellenzéki párt vezetője előállít egy helyzetet, ami aláássa a gazdasági és politikai stabilitást Magyarországon, majd kiáll és azt mondja: csőd lesz, válság és összeomlás.
Semjén: Bűnrészességet vállal, aki bizalmat szavaz
A KDNP frakcióvezetője szerint a kormánypárti képviselők bűnrészességet vállalnak azzal, ha bizalmat szavaznak Gyurcsány Ferencnek. Semjén Zsolt azt mondta: a miniszterelnök azért hazudott, mert lepleznie kellett az országcsődöt, hogy megint megkaparinthassák a hatalmat. A KDNP elnöke szerint a kormányfő nem vállalta a titkos bizalmi szavazást.
Egy – akár baloldali értelmiségiekből álló – szakértői kormány létrehozására szólította fel a kormánypártokat Semjén Zsolt, mivel, mint mondta, a magyar nép elszegényedése közepette milliárdossá vált Gyurcsány Ferenc, Kóka János és Veres János már bizonyították alkalmatlanságukat arra, hogy kivezessék az országot a válságból.
A KDNP frakcióvezetője arra figyelmeztette a kormánypárti képviselőket, hogy bűnrészességet vállalnak, ha bizalmat szavaznak. „Ez a döntés olyan, mintha viadukt építéssel Matuska Szilvesztert bíznák meg” – érzékeltette képletesen véleményét Semjén Zsolt.
Dávid Ibolya: A tömegpártok háborút indítottak
Az MDF elnöke szerint a kormány becsapta a választókat, hazudott, de erre a legnagyobb ellenzéki párt is hazugsággal válaszolt. Dávid Ibolya hozzátette: a mai vita és a tüntetés is méltatlan a nemzeti gyásznaphoz. Az elnök szerint a tömegpártok háborút indítottak a demokrácia ellen. Továbbra is ügyeskednek, és licitverseny zajlik közöttük, és önös érdekből vezérelt kétségbeesett harc a hatalomért.
(MTI, InfoRádió, hírTV)

A részeges szegedi karatés rátámadt egy férfira, de olyat kapott, hogy padlót fogott – videó