A két államfő feladata a hosszú távú stratégiai együttműködésen dolgozni – mondta Sólyom László köztársasági elnök pénteken Piliscsabán, ahol Ivan Gasparovic szlovák államfővel magyar-szlovák elnöki fórumot tartott több száz egyetemi hallgató részvételével.
Sólyom László előadásában kifejtette, az együttműködés akkor lehet sikeres a két ország között, ha nem áll meg taktikai, politikai gesztusoknál, hanem megteremti saját alapjait. Ilyen szükséges alap egymás megismerése, ez egyben a gyógyír mindenféle szélsőséges nézet ellen, hiszen a szélsőségek táptalaja a tények nem ismerete vagy elferdítése. Ahhoz, hogy egymás történelméről és jelen helyzetéről kölcsönösen tájékozódhassunk, megfelelő források – sajtó, könyvek, internetes portálok – is kellenek, az iskolától a médiáig – hangsúlyozta.
Magyarország és Szlovákia számára az unió kivételes lehetőségeket nyújthat, ezt pedig együttműködve lehet leginkább kihasználni – mondta a magyar államfő. Szerinte a nemzeti fejlesztési programok összehangolása például lehetőséget ad egész területek átfogó fejlesztésére. A regionális együttműködés keretei már létrejöttek a határ mentén, ideje, hogy tartalommal töltsük meg ezeket. Fontos terület az oktatás is. Az iskolának komoly szerepe van abban, mit gondolunk egymásról. Ezért az olyan együttműködés, mint például a történészek vagy a tankönyvszerkesztők vegyes bizottsága, amely e területen próbál tisztább helyzetet teremteni, megérdemel minden támogatást – húzta alá beszédében Sólyom László.
Ivan Gasparovic előadásában kifejtette: a szlovák-magyar kapcsolatoknak mély gyökerei vannak, az eredményes gazdasági együttműködés mellett problémák is adódnak. Pesszimista vélekedés szerint a történelmileg megterhelt konfrontáció még sokáig fennállhat, ám „én azt mondom, hogy okos lenne, ha az EU-n belül nem a destabilizációs intézkedések felé fordulnánk„. Annál is inkább – húzta alá – mert a konfrontáció mindkét felet gyengíti, megterheli, destabilizálhatja egész Kelet-Európa helyzetét.
Sikeres lehet a már 15 éve megindult regionális integráció, egymás segítése. A szlovák köztársasági elnök arról is szólt, hogy a történelmi megbékélésben kiemelkedő szerepe lehet a két ország fiatal generációjának, akik a politikai porondra lépve empátiával, a konfliktusok feloldásával erősíthetik a szlovák-magyar kapcsolatokat.
Az elnöki fórumot követően Ivan Gasparovic Pilisszentkeresztre látogatott, ahol az itt élő magyarországi szlovákokkal találkozott.
A magyar és a szlovák köztársasági elnök csütörtökön a szlovákiai Besztercebánya Bél Mátyásról elnevezett egyetemén tartott nyílt fórumot, s párbeszédükbe a diákok is bekapcsolódhattak. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a két ország kapcsolatainak bővítésében a közvetlen emberi kapcsolatok, kivált a fiatalok közti kapcsolatépítés a kölcsönös előítéletek lebontásához vezethetne.
(MTI)
Egy koreai influenszer rekordot döntött a Pléh csárdában - videó