Alkotmányellenes a passzív ellenállást büntető jogszabály?

A Nemzeti Jogvédő Alapítvány és a Társaság a Szabadságjogokért közös közleménye szerint alkotmányellenes a rendőri utasítással szembeni passzivitást szabálysértéssé nyilvánító kormányrendelet. A jogvédők szerint a jogalkotási elvek is sérülnek ebben az esetben.

MNO
2007. 03. 09. 12:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két szervezet az Alkotmánybíróságon támadja meg a rendeletet, amit a Magyar Helsinki Bizottság is aggályosnak tart. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium szerint a kormánynak van arra hatásköre, hogy megalkosson a törvényben nem szereplő szabálysértési tényállásokat tartalmazó rendeletet.

A Nemzeti Jogvédő Alapítvány és a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezetek közös álláspontja szerint a 32/2007. (III. 6.) Kormányrendelet, mely az egyes szabálysértésekről szóló 218/1999. (XII. 28.) Kormányrendelet módosításával egy újfajta szabálysértést állapított meg, komoly alkotmányossági aggályokat vet fel.

A „Jogszerű intézkedéssel szembeni engedetlenség” elnevezésű új szabálysértés a jogvédők szerint valójában nem új tényállás, hanem a rendzavarás jelenleg is létező fogalmának egy speciális esete. Ez azonban azt is jelenti, hogy az érvényben lévő jogszabályok szerint e szabálysértés megalkotására a kormánynak nem, csak az Országgyűlésnek lett volna hatásköre.

A jogvédők hiányolják azt is, hogy nincsen kellő idő a jogszabály alkalmazására való felkészülésre, mert a szabálysértésről szóló kormányrendeletet 2007. március 6-án hirdették ki és az március 11-én hatályba is lép. A felkészülésre hagyott rendkívül rövid időtartamot a Magyar Helsinki Bizottság is aggályosnak tartja. Az MHB a szakmai vitát is hiányolja a kérdésről, és a többi jogvédő szervezethez hasonlóan azon az állásponton van, hogy a parlamentnek kellett volna dönteni a jogszabályról.

A két jogvédő szervezet közleményében felháborodását fejezi ki a fenti kormányrendelettel megalkotott szabálysértés miatt és a közeljövőben az Alkotmánybíróságtól kéri a szabálysértési tényállás alkotmányelleneségének megállapítását.

Az IRM a hivatalos eljárást védi

Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium közleményben reagált a jogvédők aggályaira. Azt írják: a jelenlegi szabálysértési joganyagok lehetővé tesznek olyan – a jogalkotói szándékkal ellentétes – értelmezést is, amely szerint a kizárólag passzív ellenállásban megnyilvánuló engedetlenség nem valósít meg semmilyen szabálysértést.

Az új tényállás nem kiegészíti a rendzavarás szabálysértését, hanem annál általánosabban védi a hivatalos eljárást, amikor a hivatalos személy elleni erőszak bűntettének szintjét el nem érő engedetlenséget szabályozza – hangsúlyozza a tárca.
Megjegyzik: a szabálysértési törvény felhatalmazása alapján a kormánynak hatásköre van megalkotni a törvényben nem szereplő szabálysértési tényállásokat tartalmazó rendeletet.

Hivatkoznak a jogalkotási törvényre is, amely szerint a jogszabály hatálybalépésének időpontját úgy kell meghatározni, hogy kellő idő maradjon a jogszabály alkalmazására való felkészülésre, de – mint írják – vannak olyan jogszabályok is, amelyek alkalmazása külön felkészülést nem igényel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.