Az EU soros német elnöksége és az Európai Bizottság több tagországgal együtt szeretné kötelezővé tenni a célkitűzést, de a magyar kormányfő nem kívánja, hogy „ebben a kérdésben Brüsszel nyomást gyakorolhasson Budapestre„.
Beszámolt arról, hogy magyar szakértői számítások szerint „15-16 százaléknál magasabb értéket 2020-ig nem fogunk fizikailag elérni”.
Gyurcsány Ferenc hangoztatta: Magyarország az országok többségével együtt azt képviseli, hogy politikai hosszútávú elköteleződés legyen a kérdésben, de jogi értelmű ne. Hozzátette: közös uniós, tehát nem tagországonkénti átlagként a 20 százalékos cél minden bizonnyal teljesülni fog.
Mint mondta, az arány emelése pénzkérdés, kétféle értelemben is: egyfelől, hogy honnan veszi el az ország a pénzt, másfelől az így előállított energia mennyibe fog kerülni. Kifejtette: „nálunk a következő években ezernyi helye lesz a pénznek„. E beruházások mennyiségét egy újabb célterülettel bővíteni Magyarországnak nem áll érdekében. „Nem mindenre medicina Brüsszel” – emelte ki.
Gyurcsány azt követően nyilatkozott, hogy az európai szocialista kormányok miniszterelnökei a csúcsot előkészítő megbeszélést tartottak.
Magyarország elsősorban abban érdekelt, hogy az EU csökkentse az egyoldalú függést, tegye sokszínűbbé a beszerzési forrásokat, egyesítse az európai tárolókapacitásokat, jöjjön létre közös szabályozás. Addig biztosítanunk kell az energiaellátás biztonságát, ezt értik az EU-ban és már több európai ország kötött megállapodást Oroszországgal – tette hozzá.
MTI
Erasmus: osztrák jog alapján működő egyetemre sújtott le az Európai Bizottság