Hazug ígéretkampány Franciaországban?

A Die Presse ismerteti a francia szocialistákat megosztó hazug ígéretkampány következményeit. A Süddeutsche Zeitung kommentárban keresi az SPD-nek az amerikai rakétavédelmi rendszerrel kapcsolatos kötekedésének okait. A Focus Oskar Lafontaine-t idézi, aki megértéséről biztosította az egyik börtönben ülő RAF terrorista kapitalizmus-kritikáját.

2007. 03. 19. 9:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák lap Royal hátba döfése című cikkében ismerteti a francia szocialisták elnökjelöltjének választási katasztrófáját.

Az „első és a második fordulóban sem” fog Ségolène Royalra voksolni. „Amit a kampányában felépít, az egyszerű hazugság és veszélyt jelent Franciaországra“. Ezt a Le Monde-ban nyilatkozta Eric Besson, aki februárig Royal asszony legszűkebb kampánycsapatának munkatársa volt. Besson azért veszett össze egykori főnökével, mert képtelenek voltak megállapodni a szocialista elnökjelölt ígéreteinek költségeiről.

Besson többek között azért is bírálja a nyilvánosságot, mert eltussolja Royal asszony esetleges győzelmének rendkívül magas költségeit. Besson következetes módon otthagyta Royal csapatát, és azonnal kilépett a szocialista pártból. Azt a tényt, hogy Royal kétségeit olyan könnyedén elvetette, majd később megpróbálta őt diszkreditálni, máig nem emésztette meg. Besson most könyv alakban publikálta válaszcsapását.

Besson ebben leszedi a keresztvizet egykori munkaadójáról: „Őszintén úgy gondolom, hogy Ségolène Royalnak nem szabad köztársasági elnökké válnia. Én nem kívánom ezt sem a hazámnak, sem gyermekeimnek“ – áll a könyvben.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali napilapban Heribert Prantl Az SPD új védpajzsa című kommentárjában ismerteti a német szociáldemokraták rakétavédelmi rendszer ellenességének okait.

A Kelet-Európába tervezett rakétavédelmi pajzs égi ajándék az SPD számára. A pártvezetés az iraki háború óta először talált olyan baloldali témát, ahol egy húron pendülhet a Bundeswehr afganisztáni bevetését ellenzőkkel.

Kurt Beck pártelnök most arra kívánja felhasználni az amerikai fegyverkezési versenyt serkentő elképzelést, hogy olyan gyűjtőmozgalmat alapítson, amint azt az iraki háború kapcsán is tették, s ami 2002-ben Gerhard Schröder választási győzelmét jelentette.

Az iraki háborút ellenző fellépésükért kapott tapsok még az SPD fülében csengenek; már csak azért is, mert azóta sem volt ilyen nagymérvű szimpátiában részük. A rakétavédelmi rendszer ellenében az SPD-nek kitűnő érvei vannak és az oldalukon tudhatják a két egykori külügyminisztert, Hans-Dietrich Genschert (FDP) és Joschka Fischert (zöldek). A rakétavédelmi rendszer ellenfelei arra fognak törekedni, hogy több rakétájuk legyen, amivel az elhárító rendszer képes megbirkózni; ez pedig fegyverkezési versenyhez vezet.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin Lafontaine megérti a volt terroristát című cikkében ismerteti az egykori SPD elnök nagy vitát kavaró kijelentését.

Oskar Lafontaine, a Bundestag Baloldali Párt frakcióvezetője megértéséről biztosította kapitalizmusbírálata okán Christian Klart, a jelenleg is börtönbüntetését töltő egykori terroristát.

„Ha a Vörös Hadsereg Frakció (RAF) egykori tagja a kapitalizmust bírálja, attól még az a kritika nem téves” – nyilatkozta Lafontaine a Super Illu című bulvárlap vasárnapi számában. A pápa is bírálta a kapitalizmust. „Ezért a pápát is be kell zárni?“ – tette fel a szónoki kérdést. Lafontaine az interjúban hangsúlyozta, hogy elutasítja a politikai célból elkövetett gyilkosságot, azaz a terrorizmust. „Függetlenül attól, hogy annak elkövetője a RAF vagy Bush és Blair Irakban“ – nyilatkozta az SPD egykori elnöke.

Klar a baloldal által szervezett ún. Rosa Luxemburg-konferencián többek között a „kapitalizmus vereségét“ propagálta. Erre a nyilatkozatra válaszul a baden-württembergi igazságügyi minisztérium – e tartományban fekszik a stammheimi börtön, ahol Klar büntetését tölti (szerk.) – jelezte fenntartásait az 54 éves terrorista fogvatartási könnyítéseket igénylő kérvényével szemben. Klar perrel szeretne kedvezményeket kiharcolni magának, sajtóértesülések szerint már benyújtott a karlsruhei tartományi bírósághoz egy ilyen értelmű beadványt. Szeptembertől egy berlini színház gyakornoki állást ajánlott a terroristának.

Klart Hanns-Martin Schleyer a Munkaadók Szövetsége elnökének, Siegfried Buback főállamügyész és Jürgen Ponto bankár meggyilkolása miatt ötszörös életfogytiglanra ítélték. A volt terrorista, majd 25 éve tölti büntetését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.