A Szent István Könyvhét – amely május 7-től 12-ig tartott –, hivatalosan ma ért véget. Szombaton már csak a ráadás: Dinnyés József, a Zamatőrök gyerekegyüttes, a Fakutya népzenei együttes és a Chameleon Big Band koncertje várja az érdeklődőket. Valamint egy beszélgetés szombaton délelőtt fél tizenegykor Koltay Gáborral, a Horthy, a kormányzó című film rendezőjével. A rendező bemutatja a filmmel azonos című könyvet, amely nem irodalmi forgatókönyv, hanem a filmtől független önálló alkotás. És értelemszerűen a könyvsátrak is nyitva lesznek az esti órákig.
Jelenits István és Kalász Márton Stephanus-díja
A Szent István Könyvhét ötlete és megvalósítása a Szent István Társulat vezetőségének érdeme. Farkas Olivér költő, igazgató és Sarbak Gábor professzor, elnök a rendezvény hétfői megnyitóünnepén a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának dísztermében elmondták, hogy a Szent István Társulat Magyarország legrégibb könyvkiadója, 1848-ban, a forradalom és szabadságharc esztendejében jött létre.
Erdő Péter budapest-esztergomi bíboros, hercegprímás hagyományos köszöntőjében a lélek épülését szolgáló élményeket kívánt a hallgatóságnak, majd Spányi Antal püspökkel együtt nyújtották át Jelenits Istvánnak és Kalász Mártonnak a Stephanus-díjat. A Szent István Társulat és a Stephanus Alapítvány díját 1993 óta adják át irodalom és teológia kategóriában. A teológiai kategóriában számos kiválóság mellett 1998-ban Joseph Ratzinger bíboros részesült a díjban, akit ma XVI. Benedek pápa néven tisztel és szeret a keresztény világ, de megkapta a díjat 1997-ben Erdő Péter bíboros, Rózsa Huba teológusprofesszor és Szabó Ferenc atya is. Idén Jelenits István teológus, író, költő, piarista szerzetes tanár vette át a teológiai kategória díját. A kiváló lelkész és író művei – a Kinyilatkoztatás és emberi szó, Az ének varázsa, a Küldetésben, az Élet és evangélium – az élet és a Biblia metszéspontjában keletkeztek. Ezt a díjat az írott életműre adják, ám Jelenits István laudátora, Sulyok Elemér professzor, író azt is hangsúlyozta, hogy Jelenits István, a kiváló tanár akár nyomban egy másik díjat is megérdemelne pedagógiai tevékenységéért.
Az irodalmi kategóriában is kiemelkedő személyiségek, többek között Erdélyi Zsuzsanna néprajztudós, Nemeskürty István, Molnár Tamás, Vasadi Péter, Jókai Anna és az idei díjazott laudátora, Czigány György részesültek. Kalász Márton mintegy húsz csodálatos verseskönyv (Hajnali szekerek, Más esték, más rurália, Kezdő haláltánc), kiváló regények (Téli bárány, Morgató, Tizedelőcédulák) birtokosaként kapta a kitüntetést, de érdemrendet érdemelne azért a helytállásért is, amit a Magyar Írószövetség elnökeként folytat.
Huszonegy sátor, harminckét kiadó, hetvenöt új könyv
A Ferenciek terén huszonegy, Makovecz Imre által tervezett sátorban harminckét kiadó hétezer kiadványa, ezen belül hetvenöt könyvheti újdonság várta egész héten át az irodalom zarándokait. A Szent István Könyvhét különleges, bensőséges, szeretetteljes hangulata utánozhatatlan. Látványosan nagy tömeg inkább az esti órákban gyűlt össze, ám az érdeklődés folyamatos, reggel kilenctől este hatig jönnek el a sátrak közé az emberek. Vannak naponta, évente visszajáró lelkek, és vannak fiatalok, akik éppen a napokban kaptak kedvet a szépirodalom, a lelkiségi könyvek lapozgatása, ízlelgetése közben az elmélyült olvasáshoz.
A szerzetesrendeket az Agapé, a Korda, a Don Bosco, a Bencés, a domonkosrendi Paulus Hungarus, a homokkomáromi Nyolc Kincs Közösség Kiadó képviselte. A Szent István Társulat mellett az Ecclesia, a Jel, a Márton Áron, a Szent Gellért Kiadók, a Marana Tha Alapítvány, az Út, Igazság, Élet Alapítvány képvielte a katolikus kiadókat. Ezenkívül részt vett a szemlén a református Kálvin János, az evangálikus Luther Márton Kiadó, az egyesült protestáns szellemiségű Parakletos Alapítvány, valamint a Nagyboldogasszony Magyar Orthodox Egyházközség Kiadója is.
Ennyi kiváló könyvből az ember inkább csak csemegézgethet, semhogy a teljesség igényére akár megközelítően is törekedhetne. A legnépszerűbb magyar regény, az Egri csillagok írója Útra készül című kötetéből megismerjük Gárdonyi Gézát, a költőt. Fekete István életműkiadásának új fejezetei, a Kísértés és a Tojáshéjdarabkák, az író fia, ifjabb Fekete István Emlékek gyalogútján című kötete a szegedi Lazi Kiadó jóvoltából lát napvilágot. A teológiai művek közül Olofsson Placid atya példabeszédei, Erdő Péter Engesztelő keresztút Fatimában című könyve fogyott szép számban. A nagy keresztény filozófus, Gabriel Marcel Útrakészülődés című kötete is népszerű volt. S természetesen a két Stephanus-díjas alkotó kötetei, Kalász Márton Látható, láthatatlan és Jelenits istván Ha valaki beszél című könyve is kivívta a közönség elismerését.
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt