Szijjártó: Csillebércnek vissza kell kerülnie az államhoz

A csillebérci táborról, a kórházi várólistákról, a magyar-osztrák környezetvédelmi akciócsoportról, a Termőföldért életjáradék programról, a Magyar Televízió székházáról esett szó többek között az azonnali kérdések órájában kedden a parlamentben.

MNO
2007. 05. 29. 14:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter (Fidesz) a csillebérci tábor állami tulajdonba visszavételéről kérdezte a szociális és munkaügyi minisztert. Emlékeztetett arra, hogy a csillebérci úttörőtábor eladóját a közelmúltban hűtlen kezelés miatt elítélték. Hozzátette: a bíróság már 2004-ben kimondta, hogy a területnek vissza kell kerülnie az államhoz. Az ellenzéki politikus azt kérdezte, hajlandó-e a kormány érvényt szerezni az ítéletnek.

Kiss Péter válaszában hangsúlyozta: a döntés valóban megszületett arról, hogy a tulajdonjog visszajár, de arról egy másik per zajlik, ki is kapja a jogot. Jogerős ítélet hiányában felelősen nyilatkozni nem tudok – hangoztatta a szociális és munkaügyi miniszter.

Nagy Kálmán és Soltész Miklós (KDNP) az egészségügyi államtitkárhoz fordult a kórházi várólisták miatt. Nagy Kálmán szerint a volumenkorlátozás miatt vannak olyan osztályok, ahol orvos és beteg sincs, közben viszont várólisták alakultak ki, az emberek pedig kénytelenek pénzért gyógyíttatni magukat.

Kovács Attila, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára szerint csak a feleslegessé vált kapacitással lehet fizetős műtéteket végezni, az indokolatlanul hosszú várólistákat pedig megvizsgálják és kapacitást csoportosítanak át, ha szükséges – tette hozzá.

Katona Kálmán (MDF) azt kérdezte a környezetvédelmi és vízügyi államtitkártól, hogy a Rába és a Lapincs folyók vízállapotának javítására létrehozott közös magyar-osztrák akciócsoport mivel foglalkozik, milyen a munkamódszere, és kik a tagjai. Az ellenzéki képviselő arra volt kíváncsi, foglalkozik-e a csoport a határ osztrák oldalára tervezett hulladékégető megépítésének megakadályozásával.

Kovács Kálmán válaszában közölte: csak a Rába habzásának vizsgálata a feladatuk, és a problémára szeptember végéig szeretnének megoldást találni. Ha nem, akkor Brüsszelhez fordulunk – mondta a KVM államtitkára. Az akciócsoport tagjairól szólva beszámolt arról, hogy a környezetvédelmi és a külügyi tárca képviselői mellett a helyi vízügyi szervezet és a Rába Szövetség is képviselteteti magát a munkában.

Godó Lajos (MSZP) a negyedik Termőföldért életjáradék programmal kapcsolatban szeretett volna részleteket megtudni.

Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára válaszában hangsúlyozta: a korábbiaknál jóval nagyobb az érdeklődés. Még ebben a hónapban megkezdik a szerződéskötéseket, és júliustól elindulhatnak a kifizetések is.

Cser-Palkovics András (Fidesz) Újabb ingatlanüzlet, avagy mi lesz veled MTV-székház? címmel tett fel azonnali kérdést a pénzügyminiszternek. Felidézte: a Magyar Televízió Zrt. idén év elején pályázatot írt ki a nyilvánosság kizárásával, és csak egy céget, a Wallis Rt. érdekeltségébe tartozó Milleneum Média Szolgáltató Központi Kft.-t hívta meg, amely meg is nyerte a pályázatot. Erre a fajta beszerzésre ez a kiírás nem volt alkalmas – szögezte le Cser-Palkovics András. Feltette a kérdést: a kormány egyetért-e a történtetekkel, illetve támogatna-e egy állami számvevőszéki vizsgálatot?

Veres János pénzügyminiszter a felvetésre azt mondta, a Magyar Televízió Közalapítvány, és a Magyar Televízió Zrt. az Országgyűléshez tartozó szervezetek, a kormánynak nincs velük kapcsolatosan semmilyen jogköre, ezért nincs álláspontja sem az ügyben.

Medgyasszay László (KDNP) azt kérte a földművelésügyi tárcától, hogy a kárenyhítési alapba tegyék be azt a 25 milliárd forintot, amelyet a minisztérium „elspórolt„ a termőföldalapú támogatásokból. Az ellenzéki politikus szerint a jelenlegi kormányzati segítség csupán „bakfitty, üveggyöngy bennszülötteknek”.

Gőgős Zoltán, az FVM államtitkára válaszában azt mondta, a kormány semmit nem spórolt el, a 25 milliárd forintot ugyanis az árfolyamveszteség és a intervenciós költségek vitték el. Az államtitkár hozzátette: tavaly 570 milliárd forint került az agrárgazdálkodókhoz, amit üveggyöngynek nevezni „elég izgalmas történet„.

Csapody Miklós (MDF) azt kérdezte az oktatási minisztérium államtitkárártól, hogy az Írószövetség megkapja-e idén a húszmillió forintos költségvetési támogatását. Arató Gergely a felvetésre azt mondta, hétmillió forinttal tudják támogatni a szövetséget, amely csak az egyik az írószervezetek közül.

Tatai Tóth András (MSZP) szintén az oktatási államtitkárt kérdezte a felsőoktatási szakkollégiumok támogatásáról, tekintettel arra, hogy tavaly a szakkollégiumok nem kaptak költségvetési forrást. Arató Gergely válaszában azt mondta: június közepéig 50 millió forintos pályázatot írnak ki erre a célra.

Mikola István (Fidesz) a lipótmezei Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) bezárása kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy Takács Albert volt helyettes ombudsman, rendészetiminiszter-jelölt megállapításai szerint felvetődik az emberi jogi sérelem gyanúja és kifogásolható, hogy a nyilvánosság kizárásával zajlik az átalakítás. A fideszes politikus szerint csökken a betegek gyógyulási esélye is.

Kovács Attila, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára válaszában azt mondta, hogy odafigyelnek a volt helyettes ombudsman véleményére, és azt figyelembe véve hajtják végre az átalakításokat.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.