Ünnep-e itt és most az irodalmi karnevál?

A 78. Ünnepi Könyvhét holnap délután négykor kezdődik a Vörösmarty téren Kovács András Ferenc marosvásárhelyi költő megnyitó beszédével. Lezárul június 4-én, Trianon napján egy olyan konferenciával, amely a magyar irodalom és a magyar ismeretterjesztő könyvkiadás Trianonját elemzi.

2007. 05. 30. 7:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szocialista-liberális kormány regnálásának ötödik esztendejében eljutottunk odáig, hogy nem kell ellenzéki politikusokat idéznünk, ha az ország tragikus helyzetéről akarunk helyzetképet festeni. Zentai Péter László, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének (MKKE) igazgatója a könyvkarnevál május 29-i sajtótájékoztatóján a Petőfi Irodalmi Múzeumben már csak rezignáltan ismételgette azt, amit április közepén a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon elmondott: az állam „tüneményes„ sebességgel vonul ki a könyvszakma minden területéről. Nem támogat sem könyvet, sem folyóiratot, cserbenhagyja a magyar írókat, végveszélybe sodorja az ismeretterjesztő és a tankönyvek kiadását.

Igenlő passzivitás

Az MKKE teamje kidolgozott fél évre egy programot, amelyet Márai Sándorról neveztek el. Ebben szakemberek próbálnak gyógyírt találni a magyar irodalom és a könyvkiadás bajaira. A jelenlegi kultuszminiszter sajátos módszert alakított ki, többek között a Magyar Írószövetség, az MKKE sérelmeinek „kezelésére”, amelyet hívhatnánk igenlő passzivitásnak. Helyesel, bólogat, ígérget és aztán nem tesz semmit. Így cselekedett a Márai-programmal is. Megdicsérte, s aztán maradt minden a régiben.

Fesztiválnép vagyunk

Az elkerülhetetlen ünneprontó gondolatok után essen szó a várható eseményekről. Az Ünnepi Könyvhét hivatalos listáján több mint száz magyar és határon túli magyar kiadó 348 kötete szerepel. Budapesten a Vörösmarty és a Liszt Ferenc téren várják a könyvsátrak csütörtök délutántól hétfőig az irodalom barátait, akik dedikáltathatják könyveiket kedvenc íróikkal. A fővároson kívül mintegy ötven magyarországi település, többek között Debrecen, Gödöllő, Ócsa, Balatonfüred, Balatonföldvár, Kaposvár, Zalaegerszeg várja az olvasókat.

A Vörösmarty téren több színpadon szólalhatnak meg az írók, az előadóművészek a fesztivál teljes időtartama alatt. Mi, magyarok úgynevezett fesztiválnép vagyunk. Bár az év nagy részében alig veszünk könyvet, s egyre kevesebbet járunk moziba, hiszen úgy három-négy éve már a hónap közepére elfogy a pénzünk, az Ünnepi Könyvhéten és a Filmszemlén adunk egyet a művészeteknek, s akkor is a bukszánk mélyére nyúlunk, ha utána hónapokig kell takarékoskodnunk. Ezt talán még az idén is megtehetjük.

Godot érkezése vagy távozása

Tarján Tamás irodalomtörténész a keddi nyitó ünnepségen tartott hagyományos könyvek közötti tallózójában kimondta: a könyvhét húzó alkotása Jókai Anna Godot megjött című könyve lesz, amely a Széphalom Könyvműhely gondozásában látott napvilágot. A Kossuth-díjas írónő spirituális drámát alkotott Samuel Beckett Godot-ra várva című kötetének parafrázisára. A Nobel-díjas Beckett, az ötvenes-hatvanas években tetőző abszurd dráma spiritus rectora drámájában két hajléktalanná züllött filozófus vár – immár mindhiába – Godot-ra, Istenre, aki azért nem jön el, mert a két kiégett hős már nem képes hinni benne. Jókai Anna drámájában Isten eljön hozzánk, de mi még – valószínűleg –méltatlanok vagyunk rá...

Úgy tűnik, idén az írónőké a pálma. A Mery Ratio Kiadó gondozásában látott napvilágot Mirtse Zsuzsa Lovagkór című különös kis remeklése, amelyben görbe tükröt tart korunk antilovagjai, a modern férfiak, és korunk antihölgyei, a modern nők elé. A kötetet Jankovics Marcell Cannes-i nagydíjas filmrendezőnk rajzai díszítik.

A magyar tengerről írt költői és tudományos esszékötetet egy egészen fiatal, különlegesen tehetséges irodalomtörténész, a Károli Gáspár Református Egyetem előadója, Kovács Emőke. A 19. századi Balaton világa című kötet is sikergyanús alkotás.

Hogy a különlegességeknél maradjunk, végül fölhívnám a figyelmet Bálint Péter Végbúcsúmat tiszta szívvel fogadjátok című kötetére. A tehetséges debreceni író Csokonai Vitéz Mihály egyéniségével azonosulva írja meg a nagy debreceni poeta doctus fiktív naplójegyzeteit. Mintha ő maga lenne Csokonai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.