A beszámolók, az alapszabály módosítása és a tisztségviselők megválasztása mellett a kortárs irodalmi intézményrendszer helyzetéről zajlik majd vita a közgyűlésen – közölte a Magyar Írószövetség kommunikációs ügynöksége kedden. Az 1945-ben alapított írószervezet alapszabálya értelmében közgyűlést évente, tisztújító közgyűlést azonban csak minden harmadik évben kell rendeznie. A legutóbbit 2004 októberében tartották.
A szervezők – a korábbi tapasztalatok alapján – a hét végi tisztújító közgyűlésre a Magyar Írószövetség mintegy 300-350 tagját várják, akik közül legalább ötvenen a határon túlról érkeznek. A közgyűlés elején az írószövetség a közlemény szerint négy új örökös tagot avat. A 2005-ben életre hívott elismerésben korábban olyan írók és költők részesültek, mint a szövetség mindenkori tiszteletbeli elnökének megválasztott Göncz Árpád, Borbándi Gyula, Csoóri Sándor, Fejes Endre, Fekete Gyula, Hubay Miklós, Jókai Anna, Juhász Ferenc, Pomogáts Béla, Takáts Gyula, Tornai József, Tóth Endre, a tavaly elhunyt Határ Győző és Jánosy István, valamint az idén eltávozott Méhes György és Szepes Mária.
A tisztújító közgyűlésen beszámol hároméves munkájáról Kalász Márton, a Magyar Írószövetség elnöke, L. Simon László titkár, továbbá Báger Gusztáv, a felügyelőbizottság elnöke. A közgyűlés várhatóan néhány ponton módosítja a szervezet alapszabályát, majd a jelenlevők megválasztják a Magyar Írószövetség választmányát és felügyelőbizottságát.
A szervezet alapszabálya értelmében az elnökséget és az elnököt a választmány tagjai maguk közül választják. Az alapszabály ugyan lehetőséget adna arra, hogy a jelenlegi, második mandátumát töltő elnök, Kalász Márton ismét betöltse ezt a tisztséget, ő azonban korábban bejelentette: hat év után leköszön. Mivel az új választmány a közgyűlés után azonnal összeül, várhatóan még aznap délután folyamán kiderül, hogy a következő három évben ki lesz a Magyar Írószövetség elnöke – áll a közleményben.
(MTI)