A jövő az autonómiáé

Az Österreich Journal részletesen ismerteti az osztrák kancellárnak a dél-tiroli német autonómiát méltató beszédét. A Frankfurter Allgemeine Zeitung interjút közöl a koszovói albánok frissen megválasztott vezetőjével, Hashim Thaqival. A Hessische Rundfunk beszámol a davosi világgazdasági konferencia ellenrendezvényének tervezett frankfurti konferenciasorozatról.

2007. 11. 20. 10:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Österreich Journal (oe-journal.at)

A külföldön élő osztrákok számára alapított lapban Gusenbauer Dél-Tirol a jövőben is számíthat Ausztria támogatására címmel ismerteti a bécsi kancellár bozeni ünnepi beszédét. „Dél-Tirol jövőbe vezető útjának nyitottnak kell lennie, de állandóan figyelemmel kell, hogy legyen a német és ladin népcsoport eddig már igazolt védelmére és identitásának megőrzésére” – fogalmazott Alfred Gusenbauer (SPÖ) a Dél-tiroli Néppártnak (SVP) a sigmundskroni gyűlés 50. évfordulóján tartott kongresszusán. (1957. november 17-én 35 000-en követelték a sigmundskroni vár tövében rendezett gyűlésen a 200 000-es dél-tiroli német közösség autonómiáját. – szerk.)

A szocialista politikus hangsúlyozta, Dél-Tirol mindig is számíthat Ausztriára. Dél-Tirol továbbra is központi kérdése és fontos ügye az osztrák külpolitikai elgondolásnak, fogalmazott Gusenbauer. Ezen semmit sem változtatott a viták 1992-es hivatalos lezárása vagy Ausztria 1995-ös uniós tagsága. A kancellár hangsúlyozta, hogy Dél-Tirol nem konjunkturális kérdés, e tekintetben teljes konszenzus jellemzi az osztrák parlamentet. A kancellár megjegyezte, hogy Ausztria Dél-Tirol-politikájában mindig hosszú távú stratégiát követett. Magyarországgal közösen az EU kormányközi konferenciáján eredményesen támogatta a kisebbségi jogok felvételét az alkotmányos szerződés uniós alapértékeket felsoroló fejezetébe. Gusenbauer emellett megnyugtatta hallgatóit, hogy az általa vezetett új bécsi kormány továbbra is teljesíti a Dél-Tirol feletti védhatalmi tevékenységét. Mint mondotta, a következő feladat az autonómia sikereinek a következő évszázadra történő átvitele lesz.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Michael Martens Nem várom a Szerbiával kötendő kompromisszumot címmel készített interjút a koszovói választások győztesével, Hashim Thaqival. Thaqi kijelentette, hogy nem számít egy Szerbiával kötendő kompromisszumra, de betartják a trojka (az EU, az Egyesült Államok, Oroszország) december 10-ig tartó menetrendjét. Ezt követően azonban Koszovónak saját menetrendje lesz. Dönteni fog függetlenségéről, és ehhez nemzetközi támogatást vár. Nem várhatunk addig, amíg minden állam kész lesz az elismerésünkre, fogalmazott Thaqi.

A szerb fél által javasolt Hongkong-modellt szintén tévedésnek nevezte a koszovói politikus. Ciprus helyzetét szintén nem lehet Koszovóra átültetni, mint ahogyan egy Szerbiával kötendő föderáció vagy konföderáció ötletét sem, mindezen elképzelések tarthatatlanok. Most érkezett el a döntés pillanata, s nem a halogatásé. Mi majdnem egy évszázadig vártunk – ismertette álláspontját a hétvégi választások győztese. Koszovó nem okoz kellemetlen meglepetést a demokratikus világnak, sem Washingtonnak, sem az EU-nak. Tetteit egyeztetni fogja az államok közösségével, mivel nem elszigetelt függetlenségről gondolkodunk – mondta Thaqi. De december 10-ét követően Koszovó Brüsszellel és Washingtonnal egyeztetve fog dönteni. Koszovó függetlenségét követően azonnal tagja lesz a Nemzetközi Valutaalapnak, és négy vagy hat hónap múltán a Világbanknak.

Első lépésként hivatalosan függetlenné kell válnunk. Célunk, hogy nemzetközi civil missziókat, valamint a NATO-t az országban tudjuk. Koszovó így kívánja a szomszédokhoz, s különösen Szerbiához fűződő kapcsolatát ápolni. Így válhat az albán többségű tartomány lépésről lépésre a nemzetközi mechanizmusok részévé – fogalmazott Thaqi.

Hessische Rundfunk (hr-online.de)

A hesszeni tartományi televízió Egy darab „pénzügyi Davos” Frankfurtban című cikkében ismerteti a német pénzügyi központban tervezett konferenciasorozat menetrendjét. A pénzügyi és biztosítási szakma Frankfurtban rendezi „Euro Finance Week” programját.

A konferenciasorozat keretében számos rendezvényen vitatkoznak arról, miként gondolkoznak Németországban bankvezérek és politikusok az ország és Európa gazdasági és pénzügyi helyzetéről. Hétfőtől péntekig közel 30 konferencia és 150 kerekasztalvita szerepel a programok között. Többek között napirenden lesz az európai kifizetési előírások (SEPA), a befektetői védelem, a pénzügyi befektetők helyzete és a pénzmosás ügye. Ezentúl külön foglalkoznak az orosz gazdasággal, Közép- és Kelet-Európával és az ingatlanpiac helyzetével.

A pénteki „Frankfurt European Banking Congress” nevű rendezvényen, ahol ott lesz Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke, Axel Weber, a német Szövetségi Bank vezetője, valamint a Deutsche Bank vezére, Josef Ackermann és Herbert Walter a Dresdner Banktól fog előadást tartani. A prominens politikusok között pénteken meghallgatják Gyurcsány Ferencet is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.