Amerika felfedezéséhez hasonlította a reformokat Gyurcsány Ferenc, a földrészt szerinte azonban nem a 15., hanem a 16. században fedezték fel. A kormányfő a GKI Gazdaságkutató Intézet konferenciáján ismét a reformok szükségességét magyarázta. Mint mondta: a magyar költségvetési kiigazítás a legradikálisabbak közé tartozik az elmúlt évtizedekben Európában, de Magyarországnak nincs más választása. A rendkívül rossz gazdasági növekedés ellenére a kormányfő továbbra is optimista – jövőre ismét 3 százalékhoz közeli bővülést ígért, 2009-től pedig ez szerinte elérheti a 4 százalékot is. A társadalommal el kell fogadtatni a reformokat, hogy később létrejöhessen egy polgári Magyarország. Az OECD főtitkára szerint a növekedés elképzelhetetlen az államháztartás egyensúlya nélkül.
Magyarországnak GDP arányosan tartósan három százaléknál kisebb államháztartási hiányt kell produkálnia, hosszú távon pedig egyensúlyt – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteken a GKI Gazdaságkutató Zrt. által rendezett Cikkek és cakkok a magyar gazdaságban című budapesti konferencián. Az idei alacsony gazdasági növekedés (a KSH minapi adatai tragikus stagnálásról adnak hírt – a szerk.) után jövőre már 3 százalékhoz közeli bővülés várható, majd 2009-től a konvergenciaprogramban is rögzített 4 százalék – jelentette ki Gyurcsány, hozzátéve, hogy a növekedés nem állami keresletélénkítés mellett gyorsul.
-A kormány által az Országgyűlésnek beterjesztett javaslat a költségvetési felelősségről és költségvetési hivatal felállításáról a tartós államháztartási egyensúly megteremtésének törvényi és intézményi feltételeit teremti meg – mondta a kormányfő. Hangsúlyozta: a kormány által elkezdett reformfolyamatnak, azaz a társadalmi modernizációnak hosszabb távon nincs alternatívája.
Folyamatos gazdasági növekedés elképzelhetetlen államháztartási egyensúly és strukturális reformok nélkül – jelentette ki Angel Gurría, az OECD főtitkára szintén e konferencia keretében. A fiskális fegyelem alapvető tétele a gazdasági növekedésnek, ezért szükséges, hogy Magyarország 3 százalék alá csökkentse a korábbi 10 százalék körüli GDP arányos hiányát, amely ebben az évben már 6-6,5 százalék lesz – mondta Gurría. Hozzátette: a 2 százalékra lassuló növekedés a fiskális kiigazítás ára. Érthető, hogy Magyarország Európa legszigorúbb közpénzügyi szabályozására készül, hiszen Európa legnagyobb államháztartási hiányát halmozta fel – hangsúlyozta az OECD főtitkára, visszaidézve a Financial Times minősítését, amely a magyar közpénzügyi szabályozás új tervezetét illette a legszigorúbb jelzővel.
(mti, hír TV)